A begónia teleltetése
Ha volt már begóniád, akkor tudod, hogy hihetetlenül érzékeny ez a növény a fagyra, a legkisebb fagyra is rosszul reagál. Ekkor szokta a legtöbb ember kiszedni a talajból és kidobni a kukába, pedig nem kellene. Kevesen tudják, de a begónia sikeresen átteleltethető, ehhez viszont időben kell cselekedni. Amikor már hűvösödnek az esték és már reggel is hideg van, akkor elérkezett a teleltetés ideje. Az első fagyokig el van még a begónia, de legkésőbb ekkor cselekednünk kell.
A begónia teleltetése – A cserepes begónia teleltetése
Sokan tartják a begóniát egész évben balkonládában, cserépben, ami egyáltalán nem baj, szeret ott lenni. Ha így neveljük a begóniát, akkor télen is hagyjuk az edényben, csak távolítsuk el az elhervadt, elszáradt növényi részeket, virágokat, leveleket, és vágjuk vissza a hajtások nagyából 9-10 centiméteresekre. Ezután keressünk egy hűvös, sötét, jól szellőző helyiséget, és tegyük oda a növényeket. A téli időszakban nem nagyon kell öntöznünk a begóniát, hagyjuk kissé kiszáradni a földjét, de azért néha locsoljuk meg kicsit. Tavasszal szoktassuk fokozatosan napfényhez, és a meleghez: tegyük ablakpárkányra, vagy kicsit vigyük ki a szabadba. Amikor már nem számítunk fagyra, újra kivihetjük végleges helyére.
A begónia teleltetése – A gumós begónia teleltetése
Egy nagyon fontos szabályra azonnal felhívom a figyelmeteket: a gumóknak az első fagyok előtt ki kell kerülniük a talajból, mivel ezek a növények nagyon érzékenyek a fagyra! Ha kiástuk a növényeket, vágjuk vissza a föld feletti részeket ugyanúgy, mint a cserepes begónia esetében tettük. Ezt követően gumóval együtt szárítsuk a begóniát három-négy héten keresztül fagymentes helyen.
Majd távolítsuk el a felesleges földet, gyökereket, elszáradt növényi részeket és tegyük a gumókat tőzegbe. Fedjük lazán, és tegyük az egészet hűvös, sötét helyre, a legideálisabb hely a pince. A tőzeges talajt tél folyamán tartsuk enyhén nedvesen, ne öntözzük túl, és ne is engedjük, hogy kiszáradjon. Február környékén már ültethetjük cserépbe a gumókat – ültetéskor figyeljünk arra, hogy a gumón található mélyedés felfelé mutasson, mivel itt jönnek majd ki az új hajtások.
Ekkor még ne vigyük ki a szabadba, tegyük az ablakpárkányra a cserepeket és tartsuk enyhén nedvesen a földjét. Amint elmúltak a fagyok, kivihetjük, kiültethetjük a növényeket! Ugye, hogy nem olyan bonyolult? Sok sikert kívánok mindenkinek!
Mennyire volt hasznos számodra írásom?
Hans Braxmeier képe a Pixabay -en.