A begónia teleltetése – Tudj meg mindent a begónia teleltetéséről

A begónia sikeres teleltetése – Szakértői tippek, trükkök!

Szélesi Ferenc, NA
Frissítve: 2024.10.11
Frissítette: KZs
hirdetes
Mindent elmondok a begónia teleltetéséről

A begónia teleltetése

Ha volt már begóniád, akkor tudod, hogy hihetetlenül érzékeny ez a növény a fagyra, a legkisebb fagyra is rosszul reagál. Ekkor szokta a legtöbb ember kiszedni a talajból és kidobni a kukába, pedig nem kellene. Kevesen tudják, de a begónia sikeresen átteleltethető, ehhez viszont időben kell cselekedni. Amikor már hűvösödnek az esték és már reggel is hideg van, akkor elérkezett a teleltetés ideje. Az első fagyokig el van még a begónia, de legkésőbb ekkor cselekednünk kell.

A begónia teleltetése – A cserepes begónia teleltetése

Sokan tartják a begóniát egész évben balkonládában, cserépben, ami egyáltalán nem baj, szeret ott lenni. Ha így neveljük a begóniát, akkor télen is hagyjuk az edényben, csak távolítsuk el az elhervadt, elszáradt növényi részeket, virágokat, leveleket, és vágjuk vissza a hajtások nagyából 9-10 centiméteresekre. Ezután keressünk egy hűvös, sötét, jól szellőző helyiséget, és tegyük oda a növényeket. A téli időszakban nem nagyon kell öntöznünk a begóniát, hagyjuk kissé kiszáradni a földjét, de azért néha locsoljuk meg kicsit. Tavasszal szoktassuk fokozatosan napfényhez, és a meleghez: tegyük ablakpárkányra, vagy kicsit vigyük ki a szabadba. Amikor már nem számítunk fagyra, újra kivihetjük végleges helyére. 

hirdetes

A begónia teleltetése – A gumós begónia teleltetése

Egy nagyon fontos szabályra azonnal felhívom a figyelmeteket: a gumóknak az első fagyok előtt ki kell kerülniük a talajból, mivel ezek a növények nagyon érzékenyek a fagyra! Ha kiástuk a növényeket, vágjuk vissza a föld feletti részeket ugyanúgy, mint a cserepes begónia esetében tettük. Ezt követően gumóval együtt szárítsuk a begóniát három-négy héten keresztül fagymentes helyen.

Majd távolítsuk el a felesleges földet, gyökereket, elszáradt növényi részeket és tegyük a gumókat tőzegbe. Fedjük lazán, és tegyük az egészet hűvös, sötét helyre, a legideálisabb hely a pince. A tőzeges talajt tél folyamán tartsuk enyhén nedvesen, ne öntözzük túl, és ne is engedjük, hogy kiszáradjon. Február környékén már ültethetjük cserépbe a gumókat – ültetéskor figyeljünk arra, hogy a gumón található mélyedés felfelé mutasson, mivel itt jönnek majd ki az új hajtások.

Ekkor még ne vigyük ki a szabadba, tegyük az ablakpárkányra a cserepeket és tartsuk enyhén nedvesen a földjét. Amint elmúltak a fagyok, kivihetjük, kiültethetjük a növényeket! Ugye, hogy nem olyan bonyolult? Sok sikert kívánok mindenkinek! 

Mennyire volt hasznos számodra írásom?

    

Hans Braxmeier képe a Pixabay -en.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-11-21

A legszebb fagytűrő évelő virágok: így gondozd őket télen

Ismerd meg a legszebb fagytűrő évelő virágokat, és tanuld meg, hogyan gondozd őket, hogy egész télen gyönyörködhess bennük! Varázsolj színt és életet kertedbe.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

talajtakarás (mulcsozás)

célja a talaj megvédése a túlzott kiszáradástól v. elsodrástól (->defláció, —>... Tovább

gerincvelő (gerincagy)

a központi idegrendszer legősibb része, működése elválaszthatatlan az agyvelő... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Házi kert kert Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés virág