Mivel minden évben könnyedén és olcsón hozzá lehet jutni a begóniához, sokan meg sem próbálják átteleltetni ezt a növényt. Pedig nem kell nagy erőfeszítés ahhoz, hogy a következő évben is ugyanazt a mesés virágot csodálhassuk, nézzük, mit kell tudni a begónia teleltetéséről!
A begónia teleltetése – Ismerjük meg a begónia történelmét
Még a teleltetés ismertetése előtt érdemes közelebbről megismerkednünk a begóniával. A begóniának többezer fajtája került forgalomba az évek során, többnyire konténerbe, cserépbe, vagy virágágyásba ültetjük, díszít a lombozatával és a virágával egyaránt. A ma sokak által ismert és szeretett kerti begónia (Begonia x semperflorens-culturorum) a Dél-Amerikában honos Begonia cucullata és Begonia schmidtiana fajok hibridje.
Érdekesség, hogy a Begonia cucullata csak egy véletlen folytán került Európába, magja a berlini botanikus kertbe érkezett Brazíliából, hajón, más növényekkel együtt. Először a többi növény talajában rejtőzött, szerencséjére, amikor meglátták a csíranövényt, nem dobták ki. Ezután előállították az első rózsaszínben pompázó hibrideket, majd következett a többi faj: a sötét rózsaszín virágú Begonia roezlii, a bronzos levelű begóniák, de közben megjelentek már a tarka levelű fajták is.
A begónia teleltetése – Ismerjük meg a begóniát!
A begónia szinte mindenhol elterjedt, mára egyike a legkedveltebb virágágyi növényeknek. Manapság 15-20 centiméter magas fajtákkal lehet a leginkább találkozni, melyek bokros megjelenésűek. Ezeket a fajtákat különlegessé teszik a húsos száron fejlődő kerekded, pozsgás levelek, illetve az 2-3 centiméter nagyságú, fehértől a rózsaszínen át egészen a pirosig pompázó virágok. Már hozzájuthatunk tarka, zöld, bronzos változatokhoz is, a legtöbben pedig azért szeretik annyira, mert áprilistól egészen a fagyokig virágzik.
A begónia teleltetése – A begónia gondozása
Még mielőtt teljes mértékben rátérnék a teleltetésére, nézzük, mit érdemes tudnunk a begónia gondozásáról! Szinte bárhova ültethető, szereti a napos és az árnyékos helyet is. Viszont, ha bőséges virágzást szeretnénk, akkor inkább napos helyet válasszunk számára. Nedvességtűrő, azonban nem tűri a pangóvizet.
Kártevői a tripszek, a vincellérbogarak, az atkák, árnyékban ezekhez még hozzácsapódik a lisztharmat is. Ne ültessük túl szorosan egymáshoz, így elkerülhetjük a rothadásos gombabetegségek kialakulását. Tarthatjuk egynyári növényként is, viszont mostani cikkem ugyebár a teleltetése mellett szól, nézzük is, mit kell tennünk, ha azt szeretnénk, hogy a begónia átvészelje a telet, a következő oldalon elmondom!
PublicDomainPictures képe a Pixabay -en.