Magas termetű begóniák metszése
A télálló és a sárkányszárny begónia, a bokor begónia magasra nő. Ezeket virágzás után visszavághatjuk, ezzel ösztönözzük őket, hogy tőből új hajtásokat fejlesszenek. A nád begóniák esetében is követhetjük ezt a mintát, vagy visszavághatjuk a hajtásokat egy kifelé néző hajtásrügyig. Ezzel a növénytől kifelé történő növekedést serkentjük.
A fagyok beállta előtt az egynyáriként tartott Begonia semperflorens begóniát becserepezhetjük. Ha szárait egyharmadánál visszatördeljük, egy hét múlva újra a napra tesszük, a lakás legvilágosabb helyére, akkor egész télen gazdagon virágzik tovább.
A gumós begónia visszavágása
Május-júniusi kiültetésüket követően, bokrosodás után a hajtásvégeket dugványozhatjuk. A korai virágbimbók egy részét kicsíphetjük, így ösztönözhetjük a növényt, hogy nagyobb virágok fejlődjenek rajta. Ilyenek lehetnek a dupla virágú fajták, amelyek egymás mellett több virágrügyet is hoznak. Ezek közül sokszor az egyik nagyobb, jól fejlett (porzós virág), a másik kisebb (termős virág). Az utóbbiból szimpla virágok fejlődhetnek.
Ezeket a virágrügyeket nyugodtan kicsíphetjük. A nagyvirágú gumós begóniák hajtásvégeinek lecsípése nem előnyös, mert a bokrosodás ösztönzése a virágméret csökkenésével jár. A non stop fajtáknál előfordul, hogy a növény túl magasra nő. Ekkor támasztékra lesz szüksége, illetve vissza kell vágni, különben a formája szétesik, illetve felnyurgul. A hajtásokat a szél is letörheti. A gumós begóniákat felszedés előtt vágjuk vissza késő ősszel. Emeljük ki a gumókat, szárítsuk ki és száraz, hűvös, fagymentes helyen, száraz tőzegben teleltessük.