Tudj meg mindent a begónia metszéséről

A begónia metszéséről

GE.
hirdetes

A begóniametszéssel bánjunk csínján. Előfordul azonban, hogy mégis szükség lehet rá. Általában elmondhatjuk, hogy a gumós begónia nem igényel metszést, mégis esetenként szükség lehet rá a szebb forma és virágképzés érdekében.

Minden, amit tudni kell a begónia metszéséről!

A témát olvasói érdeklődésre tárgyaljuk. Egyik cikkünkben kissé elnagyoltan ajánljuk a begóniák metszését, a megfelelő virágzás érdekében. Ebben a cikkben finomítjuk az ajánlást. A kicsit száraz témát szép begónia képekkel “dobjuk fel”.

A begónia metszésének ideje

A szezon alatt akkor metsszünk csak, ha feltétlenül szükséges. Ha a növény felnyurgult, vagy ha a bokrosodást akarjuk segíteni. A gumós begóniákat az első fagyok előtt kell visszavágni, egészen a gyökérlabdáig vagy a gumóig. Az őszi begóniákat tavasszal metsszük. A rizómás begóniákat pedig elvirágzás után metszhetjük vissza.

Milyen begóniát metsszünk?

A szabálytalanul fejlődő, erősen bokrosodó begóniákat metsszük meg, egyébként az elhalt leveleket, vagy a befelé növő hajtásokat vágjuk le. A begónia nem cserje, ezért az erőteljes metszés inkább a kárára van.

hirdetes

Begónia hajtás kicsípése

Az hajtáscsúcsok lecsippentése hatékony. Másik hatékony mód az utolsó két levélzet eltávolítása. Ez ösztönzi a kis- vagy közepes levélméretű begóniákat az elágazásra. Az eredmény a bokros, tömött, egészséges megjelenés. Ez különösen a sárkányszárny és a nád, más néven angyalszárny begóniákra igaz. Így a növény megjelenése szimmetrikus lesz, és különösen jól fog mutatni függőkosárban és edényben. A rizómás begóniák esetében a kicsípéssel elérhetjük, hogy a növény kitölti az edényt, és nem bukik át a széleken, és omlik le.

A kicsípést úgy kell elvégezni, hogy, ha kihajtás után megvárjuk, amíg az új hajtás négy szárcsomót fejleszt, és ezekből az utolsót visszacsípjük. Így az új hajtás ezen a helyen el fog ágazni. Ha megvárjuk, míg ezek a hajtások is négy szárcsomó méretűre növekednek, az utolsó, csúcsi szárcsomót kicsípjük, vagyis ismét három szárcsomóra csípjük vissza a növényt. Három szárcsomó kifejlődéséhez kb. 3-4 hét szükséges. A művelet késlelteti a virágzást, de olyan sok új hajtást fejleszt a növény, hogy a rajta fejlődő virágok özöne kárpótol a késlekedésért.

Nézzük, hogyan végezzük el a magas begóniák metszését, a következő oldalon folytatom!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

tejsavbaktériumok

A baktériumok egyik nemzetsége,erjesztéssel tejsavat (karbonsavak) állítanak elő; a... Tovább

érzéstelenítés

az általános érzéstelenítés, a nyugtatás, a bódítás, az altatás, a narkózis; e... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem