A begóniametszéssel bánjunk csínján. Előfordul azonban, hogy mégis szükség lehet rá. Általában elmondhatjuk, hogy a gumós begónia nem igényel metszést, mégis esetenként szükség lehet rá a szebb forma és virágképzés érdekében.
A témát olvasói érdeklődésre tárgyaljuk. Egyik cikkünkben kissé elnagyoltan ajánljuk a begóniák metszését, a megfelelő virágzás érdekében. Ebben a cikkben finomítjuk az ajánlást. A kicsit száraz témát szép begónia képekkel “dobjuk fel”.
A begónia metszésének ideje
A szezon alatt akkor metsszünk csak, ha feltétlenül szükséges. Ha a növény felnyurgult, vagy ha a bokrosodást akarjuk segíteni. A gumós begóniákat az első fagyok előtt kell visszavágni, egészen a gyökérlabdáig vagy a gumóig. Az őszi begóniákat tavasszal metsszük. A rizómás begóniákat pedig elvirágzás után metszhetjük vissza.
Milyen begóniát metsszünk?
A szabálytalanul fejlődő, erősen bokrosodó begóniákat metsszük meg, egyébként az elhalt leveleket, vagy a befelé növő hajtásokat vágjuk le. A begónia nem cserje, ezért az erőteljes metszés inkább a kárára van.
Begónia hajtás kicsípése
Az hajtáscsúcsok lecsippentése hatékony. Másik hatékony mód az utolsó két levélzet eltávolítása. Ez ösztönzi a kis- vagy közepes levélméretű begóniákat az elágazásra. Az eredmény a bokros, tömött, egészséges megjelenés. Ez különösen a sárkányszárny és a nád, más néven angyalszárny begóniákra igaz. Így a növény megjelenése szimmetrikus lesz, és különösen jól fog mutatni függőkosárban és edényben. A rizómás begóniák esetében a kicsípéssel elérhetjük, hogy a növény kitölti az edényt, és nem bukik át a széleken, és omlik le.
A kicsípést úgy kell elvégezni, hogy, ha kihajtás után megvárjuk, amíg az új hajtás négy szárcsomót fejleszt, és ezekből az utolsót visszacsípjük. Így az új hajtás ezen a helyen el fog ágazni. Ha megvárjuk, míg ezek a hajtások is négy szárcsomó méretűre növekednek, az utolsó, csúcsi szárcsomót kicsípjük, vagyis ismét három szárcsomóra csípjük vissza a növényt. Három szárcsomó kifejlődéséhez kb. 3-4 hét szükséges. A művelet késlelteti a virágzást, de olyan sok új hajtást fejleszt a növény, hogy a rajta fejlődő virágok özöne kárpótol a késlekedésért.
Nézzük, hogyan végezzük el a magas begóniák metszését, a következő oldalon folytatom!