A lekvárt már ősidők óta ismerik, ki így, ki úgy. A befőzést és a lekvárkészítést nagyanyáink mesterfokon űzték, visszajönnek mindig az emlékek, amikor még nagyszüleim lekvárját eszegettem. Manapság azonban már szinte csak a boltokban látok befőttet és lekvárt is. Most viszont ennek a hírnek nagyon örülök, remélem, sok helyen bevezetik!
Egy kicsit más milyen ez a kezdeményezés, mint az, amit nem régiben terjesztettek elő. Az a labdarúgásról szól, ha lemaradtál volna róla, akkor kattints ide és ismerd meg a részleket!
A lekvár szó már az 1300-as években is jelen volt, az egyik legősibb dolog a világon. A középkori orvosok szerették használni a lekvárt leginkább, ugyanis ez a mézes, cukros szirup segített lenyelni a sokszor magában nagyon rosszízű gyógyszert. Ahogy múltak az évek, az emberek egyre jobban megszerették, rengetegen készítettek otthon, a legtöbb magyar ember kedvencévé vált. Nem csak a lekvár, hanem a befőtt és a savanyúság is nemzeti eledel lett. A magyar ember igazából egy jó pörköltet nem is tud megenni kenyér és savanyúság nélkül. A mai gyerekek többsége azonban nem is tudja elképzelni, hogy készül a lekvár vagy éppen a befőtt, de tovább megyek, a gyerekek többsége azt sem tudja, hogy néz ki a legtöbb zöldség.
Hozzáteszem, ez nem feltétlenül az ő hibájuk. Ugyanis a technika folyamatosa fejlődik, a mai világban már sokkal fontosabb érték lett a tablet, az okostelefon, a facebook, és ezáltal az értékeinket kezdjük egyre jobban elveszíteni, A szülők és a tanárok segíthetnek abban, hogy ez ne így legyen, meg tudják ismertetni a gyermekekkel azokat a dolgokat, amiket valóban szükséges. Törökkoppányban pedig erre törekszenek és bevallom őszintén, hogy nekem ez a kezdeményezés nagyon tetszik. A következő oldalon elmondom, hogy miről is van szó!
Törökkoppány egy Somogy megyében található község, nagyjából 430 lakost találunk itt. Az itt élők változtatni szeretnének, mégpedig azért, mert el akarják érni azt, hogy a gyerekek megismerjék a gyümölcsöket és a zöldségeket, egészségesen táplálkozzanak. Éppen ezért az általános iskolában tantárgy lett a lekvárkészítés és a tartósítás. Az iskolának az a célja, hogy a gyerekek megértsék és elsajátítsák a befőzés és lekvárkészítés elméleti és gyakorlati ismereteit, ezáltal elérve azt is, hogy esetleg felnőttkorukban kereset kiegészítésre is használhassák a megszerzett tudást. Az iskola ötlete abból fakadt, hogy rengeteg szőlőhelyet és gyümölcsöst már nem használ senki, így kárba vesznek a finomságok.
Az iskola a diákokkal közösen összegyűjti és felhasználja a gyümölcsöket, így szórakozásnak, kikapcsolódásnak és tanulásnak is tökéletes a program. A gyerekeket megtanítják, hogyan kell befőttet és savanyúságot készíteni, lekvárt főzni, de még szappant is készítenek. A programot már öt éve elkezdték, tanórán kívüli foglalkozásként. Mára azonban az iskola úgy döntött, hogy beépítik a kerettantervbe is, a matematika, a technika, és az osztályfőnöki tantárgyak keretében. Ami még nagyon jó kezdeményezés, hogy az elrakott termékeket nem sajátítja ki az iskola, hanem később a diákokkal közösen eladják, a befolyt összeg pedig az osztálypénzt gyarapítja. Ez egy nagyon jó kezdeményezés szerintem, lehet, sokat segítene, ha más iskolákban is bevezetnék újra a háztartástant.
A kezdeményezés ráadásul a hátrányos helyzetű gyerekeknek is nagyon sokat segít, ugyanis jó kereset kiegészítést nyújthat az elrakott termékek eladása.