Nincs Húsvét barka nélkül – mi a barka, milyen fajtái vannak és mikor virágzik?

Nincs Húsvét barka nélkül – mi a barka, milyen fajtái vannak és mikor virágzik?

ZH, NA
hirdetes
Mi a barka?

A barka fajtái

Magyarország viszonylag gazdag fűz fajokban, és az egyes fajok genetikai változékonysága pedig számtalan alakot és színt eredményez.

1.    Salix caprea – a kecskefűz

A leggyakrabban gyűjtött fajok közé tartozik a kecskefűz, amit másnéven ismerhetünk még leányfűznek vagy pálmafűznek is, azonban leggyakrabban erre a fajtára mondjuk, hogy barkafa. 
A barkafa magas cserje féle, ami sokszor egy kis fává növi ki magát. A vesszőkön megjelenő rügyek kezdetben szürkés szőrzettel borítottak, amik idővel ledobják bundájukat és fényes pirosas-barnás színűvé változnak. A termős példányokon gyakran teljesen zöld rügyek találhatóak. Virágzási ideje március és április között van, még a tavaszi lombfakadás előtt. A virágárusok polcain és a piacokon leginkább ezt a típusú kecskefűzt láthatjuk, amit porzós egyedekről vágnak, ugyanis ezek jól gyökeresednek. 

hirdetes


2.    Pendula – Weeping Sally

Angol nemesítésnek köszönhetjük a Pendulát, ami a növénypiacon szabadföldi dísznövényként van forgalmazva és csüngő ágrendszerrel rendelkeznek. A vesszőit önmagában nem értékesítik, azonban, ha kis kerttel rendelkezel, de szeretnél a tavaszi barkában gyönyörködni, akkor mindenképp kifizetődő lehet egy ilyen fajtát beszerezni.

3.    Silverglow


Szintén a kecskefűz nemesítése a silverglow névre hallgató ezüstösen csillogó, nagyméretű barkás fűzfavessző. Az ezüstös barka remekül mutat a szinte már fekete színű vesszőn. A virágkötők ezt a típusú barkát kedvelik leginkább.

mi a barka - a fűzfa virágzata

4.    Rekettyefűz - (Salix cinerea)

A második legnépszerűbb faj a hamvas rekettyefűz. Nagyon hasonlít a kecskefűzre, azonban ennek a típusnak a kétéves része is molyhos, amíg a kecskefűzé csupasz.  A két faj gyakran kereszteződik, így többnyire ezek hibridjével találkozhatunk. A rekettyefűz 4-7 métermagas bokorrá növekszik, aminek viszonylag vastag, egyenes hajtásai vannak. Egyidőben kezdik el értékesíteni a kecskefűzzel. Barkái rövidebbek, nincsenek úgy megnyúlva és inkább gömbölydedek.

+ Tudni tipp, hogy sokáig szép maradjon a barka az asztalon


Ha sokáig szeretnénk, hogy a barka asztalunkat díszítse, ne tegyük vízbe, ugyanis akkor kivirágozhat, leveleket hozhat, majd elnyílhat. Viszont, ha nem teszünk alá vizet, akkor kiszárad és évekig megőrzi külsejét.
 

Mi is a barka?


A füzfélék barkának nevezett szerve, botanikailag a füzérvirágzatot jelenti, de legtöbben barka faként ismerik. Vannak akik az egész növényt ennek nevezik, de vannak akik csak a szürke, bolyhos és gömbölyded virágzatú vesszőt tekintik barkának. Az angolok, németek és franciák magyarra fordítva a macska, illetve cica szavakat használják rá, amik igen találóak, ha a kis virágzat kinézetére gondolunk. Hazánk egyes területein cicamicának hívják a fűzvirágzatát. A barka leginkább akkor mutatós, amikor még az igazi virágzását nem kezdte meg, de a rügypikkely már megpattant rajta. A fűz életében tehát csak rövid ideig van jelen a barka, hiszen ha kivirágzik, azt már nem tekintjük barkának.

így virágzik a barka
 

A barka eredete

Keresztény népszokás szerint Virágvasárnap ünnepeljük, amikor Jézus földre terített pálmaágak között bevonult Jeruzsálembe. Egy teória szerint a pálmaágak a Makkabeus testvérekhez köthetőek, és politikai lázadásukat jelképezi és azért terítették Jézus elé bevonulásakor, mert egyfajta szabadságharcosként tekintettek rá. Mások viszont úgy tartják, hogy a népek pálmaágakat lengetve fogadták Jézust, a Megváltójukat. Magyar népiszokásokban ezeket a pálmákat a tavaszi lombfakadás előtt virágzó fűz vesszőivel helyettesítik, ugyanis Húsvét vasárnap előtti Virágvasárnap még nem borulnak virágba a fák lombjai. Így lett hát, hogy a barka szimbolizálja ezt a nemesnapot, és ugyan sokan elfeledték ennek a népihagyománynak az eredetét, de a barka a mai napig megjelenik a családi asztalon húsvétkor.

Számtalan népiszokás köthető még Virágvasárnaphoz, ilyen például a barkaszentelés, amely a népihiedelmek szerint megvédi a házat a vihartól és a tűztől, valamint elhárítja a rontásokat. Sokan a veteményesbe tűzik, mert a babona szerint növeli a termény mennyiséget. A barkaszentelés a római katolikusok szokása, ami úgy zajlik, hogy a virágvasárnapi szentmise előtt a pap megáldja a fűzvesszőket és a szentmise végeztével a hívek hazavihetik. Az új böjti időszakra készülve a következő év hamvazószerdáján pedig el kell égetniük, a megtisztulás nevében.

A következő oldalon bemutatom a barkák különböző fajtáit, amiket érdemes megismerned!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-20

5 lenyűgöző arborétum télen Magyarországon

Fedezd fel Magyarország legszebb téli arborétumait, és élvezd a természet csodáit! Ismerd meg az Andrássy út melletti Callas House szállást is!

2024-12-12

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók nemcsak egyszerűek és praktikusak, de valódi segítséget nyújtanak a növények egészséges fejlődésében – fedezd fel, hogyan használhatod őket!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

pántlikafű (Typhoides arundinacea [L.] Mnch.)

a —>pázsitfüvek családjának tagja. Laza bokrú, hosszú tarackot nevelő, magasra növő... Tovább

nyest (Martes foina)

a menyétfélék (Mustelidae) családjába tartozó prémes állat. Védett! Fogságban való... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Házi kert Húsvét kert Ünnep virág