Már nem kell sokat várni ahhoz, hogy megcsodálhassuk a tél legszebb növényeit, ugyanis hamarosan virágba fognak borulni a bangiták! Mostani cikkemben megismerhetitek ezeket a gyönyörű növényeket!
Téli bangita (Viburnum tinus)
A téli bangita eredeti előfordulási területe a Földközi-tenger térsége, úgy Európában mint Észak-Afrikában is. Ázsia délnyugati részén is fellelhető Izraeltől egészen Törökországig. Manapság dísznövényként és gyógynövényként számos helyen termesztik. Ez a növény egy cserje, ritkábban kis fa, mely általában 2-7 méter magasra és 3 méter szélesre nő meg. A lomkoronája sűrű és kerek. A levelei örökzöldek és akár 2-3 évig is élhetnek.
A levelek átellenesen ülnek és ovális alakúak; 4-10 centiméter hosszúak és 2-4 centiméter szélesek. A leveleken kis üregek vannak, melyekben ragadozó életmódot folytató atkák (Acari) élnek. Virágai kicsik, fehérek vagy világos rózsaszínűek és 5-10 centiméter átmérőjű virágzatokbatömörülnek. A bimbók vöröses-rózsaszínek. A virágok kétneműek és öt szirmuk van. Októbertől júniusig virágzik. A megporzást a rovarok végzik. A termésesötétkékes-fekete csonthéjas termés.
Az úgynevezett Földközi-térségre jellemző macchia egyik növénye; a tölgyeseket is kedveli. Az árnyékos és nedves területeken telepszik meg; 0-800 méteres tengerszint fölötti magasságok között. A Royal Horticultural Society adatai szerint, az Egyesült Királyságban a Pyrrhalta viburni nevű levélbogárféle (Chrysomelidae) a legfőbb kártevője. Amellett, hogy dísznövényként termesztik a kertekben, a téli bangitát gyógynövényként is hasznosítják. A növény úgynevezett viburnint és csersavat tartalmaz, levelei lázcsillapítóként használhatók, termése pedig székrekedés ellen jó.
Kikeleti bangita Viburnum bodnantense
1933-ban Edinburgh-ban állította elő Charles Lamont, a Királyi botanikuskert helyettes vezetője. Érdekesség, hogy először lemondtak a hibridről, mivel nem volt nagy különbség közte és szülei között. Azért tettek még egy próbát, és az Észak-Wales-ben történt keresztezés már sikert hozott. A kikeleti bangita magassága sok esetben a három méteres magasságot is eléri, levelei lándzsásak, vagy tojásdad alakúak.
Kora tavasszal jelennek meg bronzos színezetű levelei, melyek később sötétzöldre, ősszel, burgundi vörösre váltanak. Virágai rendkívül illatosak, sötét rózsaszínűek, és 5-8 centiméter nagyságúak, a tél végétől kora tavaszig nyílnak. Ezután fejlődnek ki piros bogyói, amik őszre fekete színűvé érnek. És ezzel még nincs vége, a következő oldalon bemutatok még pár mesés bangita fajt!