A bambusz metszése
A bambusz metszése elengedhetetlen ahhoz, hogy a növény megfelelően képes legyen a növekedésre. A bambusz szárai általában 7 évig élnek, így az 5-6 éves korú szárakat, hiába adnak levelet, érdemes kivágni, hogy lehetőséget adjunk az új hajtások növekedésének. A bambusz metszését időzítsük őszre, vagy télre, hogy tavasszal az új hajtások szabad utat kapjanak.
A bambusz terjedésének megállítása
A bambusz ültetésénél előrelátónak kell lennünk, hiszen mint említettük a bambusz igen agresszíven terjed. Éppen emiatt már telepítéskor egy gyökércsapda kialakításával kezdjük ültetését, hogyha később mégsem szeretnénk a kertbe, lehetőségünk legyen kiirtani. A bambusz fajtái között vannak olyan hidegtűrő fajok, amelyek a hazai időjárást is kiválóan eltűrik. Ha nem gondolkodtunk előre, és mégis szeretnénk kiirtani kertünkből a bambuszt, akkor nem lesz egyszerű feladatunk. A növény gyökereit, rizómáit teljesen el kell tünetni a földből, amely igen nehéz feladat, hiszen még a legkisebb rizómadarabokat is ki kell ásnunk. Totális gyomirtó segítségével kiiktathatjuk a bambuszt, azonban egyszeri felhasználásával nem biztos munkánk, így időnként nem árt újra gyomirtózni.
Betegségei
Ugyan a bambuszok eredeti élőhelyén kártékony rovarok nem élnek, így nem támadják meg a növényt, azonban hazánkban mégis oda kell figyelni a bambuszt megtámadó élősködőkre. A takácsatkák, levéltetvek megjelenhetnek a bambusz szárain, levelein egyaránt, amely ellen atka és levéltetű elleni szerekkel lehet védekezni. A bambusz gyökereit is megtámadhatják bizonyos rovarok, mint a lótücsök és a pajorok. Ellenül talajfertőtlenítő szerekkel védekezhetünk a legkönnyebben.
Télen óvjuk meg a fagytól
Mivel a bambusz Ázsiából származó növény, így ott a téli hideggel és a faggyal egyáltalán nem kell megküzdenie. A tél álló bambuszok ugyan elélnek a kertben, a túlzott hideget ők sem bírják, így könnyen elhalhatnak. Emiatt fontos, hogy a téli hideg ellen takarással védjük őket. A takarást már ősszel: október, novemberben érdemes elvégezni, hogy a legkisebb fagy se tegyen kárt a növényben. A bambusz lehullott levelei szintén védelmet nyújthatnak a növény gyökereinek, így semmiképp se szedjük őket össze, hiszen lehet, hogy éppen emiatt marad életben.