Magával ragadó történelem a Balaton partján – Kirándulás a legszebb templomromokhoz

Napsütés, frissítő víz és finom lángos. Ha ezeket soroljuk persze, hogy a Balaton jut eszünkbe, pedig szeretett magyar tengerünk több kincset is rejt ennél, amiket ideje felfedezni! Ebben a cikkben olyan templomromokhoz kalauzolunk el, amelyek egy kis történelmi időutazásra hívnak!

templomrom

Kirándulás a Balaton legszebb romjaihoz

 


Titokzatos templomromok, amelyek a történelem egy kis szeletét mutatják be. Élvezzük ki a Balatont és utána fedezzük fel a környéket is! Látogass el velünk a Balaton legszebb várromjaihoz!

 

 

1.    Szigliget: Avasi Templom

 

 

A török megszállás után rommá vált Csonkatoronyként is ismert középkori templomhoz Szigliget kanyargós kis utcácskáin vezet az út fel a hegyoldalon. Pontos információk nincsenek, de a régészeti feltárások alapján az Avasi Templomromot még a XII. században építette az Atyusz nemzetség vagy a pannonhalmi bencés apátság. Azonban az egyhajós templomrom csak később gazdagodott egy toronnyal, amit egy igazán nem mindennapi használat miatt emeltek; a falubeliek itt helyezték el a halottjaikat a temetésig.

 

 

Azonban a legérdekesebb legenda mégsem ez, ami a templomromhoz fűződik. A szájbeszédek alapján a Csonkatorony előtt álló kőkecske a gyerekek játékszere volt, addig a napig, amíg a várost meg nem szállták a törökök, és az egy török katona ketté nem hasította a benne elrejtette pénz miatt.

 

 

 

2.    Salföldi kolostorrom

 

 

A Salföldi Majortól és az Ábrahámhegyről is megközelíthető az erdőmélyén megbúvó, napjainkra már népszerűvé vált kirándulóhely, és ha egy körtúrára indulunk, akkor a Folly Arborétumot is meglátogathatjuk. Az épületegyüttest Mária Magdolna tiszteletére emelték, amelynek építési dátumát homály fedi, de azt tudjuk, hogy a pálosok egy korábban itt álló román kori templomot bővítettek ki és 1307-ben még köveskúti kolostorként nevezték. Ez az egyik legépebben megmaradt középkori rom.

 

 

 

 

3.    Taliándörögd: Szent András-templomrom

 

 

Az 1339-ben épült román stílusú templom maradványait még ma is felfedezhetjük Táliándörögdön, amely valószínűleg már az Árpád-korban is állt. A templomot a Dörögdi család építette fel Szent András tiszteletére. Ugyan a templom román stílusban épült, azonban Dörögdi Miklós később gótikus stílusban építette át. A török megszállás persze ezt a templomot sem kímélte, így csak a sekrestyéje és a szentélye maradt fenn.

 

 

 

 

 

4.    Kővágóörs: Ecséri templomrom

 

 

Az ecséri szőlőhegyen Pálköve és Révfülöp között található az ország egyik legszebb fekvésű román templomromja, amit vélhetőleg egy egykori római kori épületre építettek a XII. században. Szent Kristófnak készítették az épületet, aki a hajósok védőszentje és a templom freskói ezt még a mai napig is őrzik.

 

 

 

 

5.    Balatoncsicsó: Szent Balázs-templomrom

 

 

Szinte észrevétlenül bújik meg a Nivegy-völgy keleti lejtőinek szőlői között. XII.-XIII. században fából épített Szent Balázs-templomot először román stílusban húzták fel, majd a gótikus építészeti stílusjegyeivel bővítették. Innen egészen a Badacsonyig és Hegyestűig feltáruló festői panorámában gyönyörködhetünk.

 

 

 

 

6.    Alsódörgicse: Boldogasszony-templomrom

 

 

Dörgicse egykoron 3 különböző faluból állt, amelyek természetesen mindegyike rendelkezett saját templommal. A Boldogasszony templomot a XIII. században építették, és valószínűleg csak egy sátortető fedte, azonban a falak mérete impozáns. Ne hagyd ki a kirándulást a Gernye-hegyre, ha csodás kilátásra vágysz! A templom környékén még sütögetésre kialakított helyeket is találhattok!

 

 

 

 

7.    Zalahaláp: Ódörögdi templomrom

 

 

A fák sűrűjében lelhetünk rá Zalahalápon a nyolcszögletű templomtornyú romokra, ahol a feljegyszések szerint utoljára 1958-ban tartottak szentmisét. Ha elbújnátok a fák hűsítő árnyékába akkor irány az Ódörögdi templomromot!