Figyelmeztetnek a balatoni polgármesterek, hogy megjelentek a part mentén az algásodások a Balaton nyugati felén és a helyzet nem tűnik javulónak. Az ügyben megszólalt a Balatoni Szövetség elnöke is, aki elárulta, hogy jelenleg nincs miniszteri biztosa a Balatonnak.
Algásodás a Balatonon
Egy balatoni miniszteri biztosnak több feladata is lenne, például foglalkoznia kellene a megvalósítandó vízparti tervekkel, az illegális stégek felszámoltatásával és ugyanígy az algásodás okának kiderítésével is, viszont ennek a személynek hiányában, csak remélhetjük, hogy a helyzetet majd sikerül javítani.
Lombár Gábor a Balaton Szövetség elnöke emlékeztetett arra, hogy a nagy 2019-es algavirágzás után, a kutatók, akik az okokat vizsgálták, jelentős részben arra a megállapításra jutottak, hogy bizonyos körülmények kedvezően hatottak a tómeder mélyebb rétegeiben található foszfor felszabadulásának, ami újra előfordulhat idén is. 2019-ben azonban a villámárvíz, vagyis amikor sok csapadék hirtelen zúdult le, akkor sok minden bemoshatódott a tóba, így a mostani algásodás oka is lehetséges ez a kiváltóok.
Gond van a Balaton vizével
Az algásodáson ugyan rövid távon nem tud segíteni, de a tó élettartalmának meghosszabításáért szükséges lenne a befolyókon keresztül bekerülő üledék, por és egyéb anyagok miatt a tisztításra, azonban a Balaton kotrása teljesen leállt.
A polgármesterek és a vezetők felháborodása jogos, akik mielőbbi tájékoztatást várnak az illetékesektől, hogy milyen az algásodás mértéke, termelődik -e alga-toxin, és hogy mire is kell majd odafigyelnünk a következő nyári forró napokban, mik a teendőik a tóparton pihenőknek. Erre azonban csak a szokásos nádbejárást követően kerül sor, de az biztos, hogy Balatonederics és Szigliget között, valamint Keszthelyen a yacht-kikötőben és a Libás strandnál algásodás tapasztalható meg.
A pontos adatokat későbbre ígérik az algásodás mértékéről és összetételéről.