A legszebb kilátást keresed a Balatonra? – Körtúra Badacsonytomajon

A legszebb kilátást keresed a Balatonra? – Körtúra Badacsonytomajon

ZH
hirdetes

Hogyha az elképesztő kilátások rajongója vagy és bármikor felkapnád a túra cipőd, akkor biztosan megjártál már pár túravonalat a Balaton környékén. Ez a badacsonytomaji körtúra a Badacsony legszebb kilátópontjain vezet végig!

badacsonyi körtúra

A legszebb kilátópontok nyomában a badacsonytomaji körúton

A kilátás szinte bárhonnan elképesztő a magyar tengerre, de ha igazán lenyűgöző kilátópontokat fedeznél fel, akkor irány a Badacsony! A gyalogtúra során a legszebb kilátópontokon vezetünk most végig, hogy kedvezzünk a panoráma rajongóknak! Próbáld ki ezt a badacsonytomaji körtúrát! A Balaton északi partján rengeteg túraútvonal vezet végig az ikonikus hegyek között, a vulkanikus tanúhegyen. Badacsony a geológiai értékek gazdag tárháza Magyarországon, ahol erdők takarják a bazaltoszlopokat és kőtengereket, a szőlőtőkék pedig játékosan az ég felé nyújtózkodnak. Fedezd fel a Badacsony elvarázsoló környékét és a legszebb kilátópontokat a badacsonytomaji gyalogos körúton!


Badacsonytomaji körút útvonala

Túránkat, amely végig vezet a Badacsony legszebb kilátóhelyein, Badacsonytomajról indítjuk, a kis város központjából, ahol megnézhetjük a helyi Hősök terén a bazaltkőből épült Szent Imre-templomot, amely a Római út és a Fő utca egybetorkollásánál található. 

Autóval könnyen eljuthatunk Badacsonytomajra és lényegében bármely parkolóban van lehetőségünk letenni az autót, de ha tömegközlekedéssel érkezünk a kis városba, akkor készülj fel rá, hogy a vasútállomástól idáig még plusz 400 métert kell sétálni. A vasútállomástól a sárgajelzésű túraútvonalat kell követni, amely egyben egy kerékpárút is, így vigyázzunk a biciklis forgalommal! Ha busszal érkezel, akkor a Badacsonytomaj, községháza névvel ellátott megállónál kell leszállni.

A túra összesen 9,1 km hosszú, ha a vasútállomástól indulunk akkor 9,9 km. Ez a táv körülbelül 4 óra alatt teljesíthető. A túra során a szintkülönbség 430 méter, amely a túra nehézségének fokozója, a túra jellege egy közepesen nehéz gyalogtúra, amely során több helyen lépcsősorokon kell fel és le haladni.

Tehát a kéttornyú bazalttemplomtól elindulva Badacsonytomaj központjából továbbra is a sárga sáv jelzést kell követnünk, hogy eljussunk a legszebb kilátóhelyekre a Balatonnál. Az Iskola utcánál forduljunk jobbra és folytassuk utunkat a Nagykör úton, amely kivezet minket a házak közül és megkezdődik a hangulatos, bazaltkövekből kirakott ösvény, amely a Badacsony keleti, erdős oldalán húzódik. Ezen az úton haladva háromszor keresztezzük egy-egy aszfalt utat, majd megérkezünk a Szent István király-kápolnához vezető bekötőúthoz, ahol jobbra fordulva érhetjük el a télen-nyáron különleges épületet.

A kápolna előtt egy háromkeresztes Kálvária áll egy hatalmas sziklákból álló tisztáson, amely régen egy bazaltbánya udvara volt. A Kálvárián lehetőségünk van megpihenni is a kihelyezett pihenőpadokon. A kápolnát Szent István tiszteletére szentelték fel 2014-ben, amelynek oltárképét egy neves helyi festőművész, Udvardi Erzsébet festett. A kápolna mögött egy kis romantikus zugot fedezhetünk fel a mohos sziklák borította hegyoldal tövében.

hirdetes

Folytassuk utunkat a jelzett út elágazásáig, ahonnan induljunk tovább jobbra továbbra is a sárga sáv jeleket követve. Itt az ösvény kezd meredek lenni, majd egy korláttal biztosított lépcsősor vezet minket tovább egészen egy kereszteződésig, ahol át kell térnünk a piros kör jelzésű útra a Klastrom-kúthoz. Itt találjuk II. János Pál pápa emlékművét és a XIII. században itt ékeskedő pálos kolostor helyének emléktábláját is.

A kúttól kövessük újra a sárga sáv jelzést, amit már a kék kör jelzés is kísérni fog és egy kissé meredek ösvényen felfelé keressük meg a piros jelzést. Itt tegyünk pár lépést jobbra és újra megtaláljuk a sárga jelű ösvényt, ami a Kőkapu alsó bejáratához vezet és ami egyúttal az Országos Kéktúra részét is képezi.

A kilátás innen elképesztő, így érdemes néhány percet itt eltölteni. Innen egy árokszerű mélyedésben vezet tovább minket az utunk két hatalmas bazalttorony között indulva, és kőomlásokon kell felkapaszkodni. Balra láthatjuk a híres bazaltorgonákat, miközben lassan felérünk a szoros tetejére. Itt tehetünk egy kitérőt a sárga háromszög útvonalán, hogy megnézzük az elhagyott kőbányát a felső pereméről. 

A Tapolcai-medence tanúhegyeire, a Gulácsra, a Csobáncra, a Tóti-hegyre, valamint a Szent György- hegyre is elképesztő panorámánk van innen. Ha visszatérünk a Kéktúra vonalára, elhagyva a sárga jelű utat balra kell fordulni, amely ösvény felvezet minket a Badacsony legmagasabb pontjára (437m), a Kisfaludy-kilátóhoz. A kilátó acéltornya 2011-ben épült, ahova a kis kék háromszög jelzés vezet ki. a kilátó összesen 16 méter magas és három szintjén csodálhatjuk meg róla az elénk táruló panorámát a Balatonra és a környező hegyekre.

Az Országos Kéktúra útvonalán folytassuk utunkat, amelyet egy darabon a kék háromszög jelzés kísér, majd a következő elágazásnál balra kell tartani a kék keresztet követve, ha nem akarunk lemenni a Páholy-kőig.

Bár érdemes ide is kisétálni, ha egy különleges panorámára vágyunk, amely egészen a Tihanyi-félszigetig húzódik. A Kéktúra sziklába vájt lépcsőkön vezet le a hegy keleti szoknyája feletti, páratlan kilátást nyújtó Páholy-kőhöz. Visszafele a bal oldali lépcsősoron kapaszkodjunk fel a Jugovics-emlékműig, majd végig a Kéktúra jeleit követve az erdős térségbe visszaérve újra megpillanthatjuk a kék kereszt jeleket, ahonnan balra fordulva érünk ki a következő panorámahelyre, az Egry József- kilátóhoz.

Utunk innen a hegy meredek vonulatait követi egy kényelmes ösvényen egy újabb látványossághoz, a Ranolder-kereszthez. 1857-ben a hatalmas és súlyos kőkeresztet Ranolder János veszprémi püspök állítatta, amit a Kőkapun keresztül negyven pár bivallyal vontattak fel. A kereszt alatt pár lépcső vezet egy kilátóteraszra, melyről lélegzetelállító panoráma nyílik a Balaton víztükrére.

Ha innen folytatjuk utunkat, akkor újra a sárga sáv jelzésbe botlunk, ami a Kőkaputól közvetlen ide vezet. Másszuk meg a Bujdosók lépcsőjét, majd a Czinka Panna pihenőhelyen megpihenhetünk.

Innen tegyünk egy kitérőt az egyenesen tovább futó, kék háromszög jelzésű úton a Tördemici kilátóhelyig.

Térjünk vissza a pihenőhelyre, ahonnan jobbra kell fordulni, hogy megkezdjük az ereszkedést a hegyről a Bujdosók lépcsőjén keresztül. A lépcsősor mindkét oldalán hatalmas kőfolyások, bazaltoszlopok láthatók. A lépcső vége az egykori Rodostó-turistaháznál ér véget, ahol a kereszteződésnél balra kell fordulni. Itt letérünk a Kéktúra vonaláról és utunkat ismét a sárga, valamint a piros sáv jelzéseken folytatjuk. Miután elhagytuk a kőzsákok és kőtengerek vidékét, kiérünk egy szélesebb útra, ahonnan már csak a piros sáv jelzést kell követnünk. Itt egy 10 állomásos Tűzgyűrű tanösvényen haladhatunk végig és csodálhatjuk meg a szépen rendbe hozott Rodostói út présházait és Badacsony dűlőit.

Az út vége egy ösvényhez vezet, ahol újra bebújunk az erdő lombkoronái alá, és a Kisfaludy-ház felett elsétálunk a Rózsakő pihenő- és kilátóhelyig. A legenda szerint ha egy fiatal pár ezen a helyen, háttal a Balatonnak, együtt leül a szív alakú kősziklára, akkor még abban az évben össze fognak házasodni. Egy másik legenda pedig úgy tartja, hogy ha a Balaton felé fordulnak, akkor a napfelkelte hozza majd meg az esküvői harangszót. Innen továbbra is a piros sávot kövessük, ami egy erdős részen emelkedik tovább és a kőlépcsőkhöz érve, fel kell másznunk egy elágazásig. Innen ne térjünk vissza a kék jelzésre, maradjunk a piros sáv jelzésen. A Badacsony keleti oldalához közeledve rengeteg kilátóhelyet fedezhetünk fel menetközben, majd ismét egy elágazáshoz érkezünk, itt maradjunk az egyenesen haladó piros kör jelzésen. A szőlős felső végében élesen balra kanyarodik az út, de mi tartsunk egyenesen lefelé a csapáson, hogy újra visszataláljunk a sárga sáv jelzésű útra a Szent István király kápolna mellett. Jobbra kanyarodva érünk le a töredezett aszfaltútra, melyen balra fordulva ereszkedünk le a hegyről. Egy erdős szakasz után a szőlők közé érünk, majd a népszerű Szent Donát borozó után a temető mellett jutunk le a házak közé. Az Erdős utcán balra, majd az Iskola utcán jobbra fordulva érünk vissza kiindulópontunkra, Badacsonytomaj központjába, a bazalttemplomhoz.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

2024-11-25

Az ezüstfenyő legszebb fajtái: klasszikus kedvencek és különlegességek

Az ezüstfenyő gyönyörű, kékes-ezüstös színével, szabályos formájával és változatos fajtáival is hódít. Ismerjük meg közelebbről ezt a csodaszép örökzöldet.

2024-11-18

A télen is virágzó karácsonyi kamélia gondozása az erkélyen és kertben

A karácsonyi kamélia a hideg hónapok színes csodája. Amikor a legtöbb növény téli álmot alszik, ez a cserje virágba borul az erkélyeden vagy kertedben.

2024-10-22

Fenntartható gazdálkodás: hogyan csökkentsd az energiafelhasználást a termelés során?

Csökkentsd a gazdaságod energiafelhasználását tippjeinkkel. Ismerd meg az energiatakarékos rendszerek, megújuló energiaforrások és új technológiák előnyeit!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

bórműtrágyák

a bór főleg a meszezett erdőtalajokon hiányozhat, ezért célszerű meszezéskor egyben... Tovább

csomós ebír (Dactylis glomerata L.)

a pázsitfüvek családjához tartozó, magasra növő, bojtos gyökerű szálfű (fűfélék).... Tovább

Tovább a lexikonra
Agrárgépészet Agrárjog Állatok Állatorvos Állattenyésztés dísznövény Érdekességek Gazdaság Gyeptermesztés gyümölcs Házi kert Húsvét Húsvéti programok Karácsony Karácsonyi asztal Karácsonyi díszek kert Kertészet Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem NVT, mezõgazdasági támogatások oktatás Paradicsom permetezés Talajművelés Tudomány Ünnep virág webáruház Zöldség