A Bacillus thuringiensis mikroba használata
A BT kurstaki például a szövőlepkék hernyóira, az európai gyapjaslepkére, a paradicsomhernyóra, az U betűs aranybagolyra és más, leveleket fogyasztó hernyókra veszélyes. Akkor kell használni, amikor a hernyók még kicsik és csak elfogyasztva fejti ki hatását.
A BT San Diego különféle levelekkel táplálkozó bogarakat (pl. burgonyabogarakat) céloz meg. Paradicsomok, burgonyák, padlizsán és szilfák körül kell használni, a korai lárvafázisok alatt.
A BT israelensis a szúnyogok és a feketelegyek lárváira jelent veszélyt. Az öntözött vízhez kell hozzákeverni, vagy állóvizű víztározókhoz (tavakban, mocsarakban, legelőkön, vízkertekben, madáritatókban, stb.) kell hozzáadni, ahol a szúnyogok szaporodhatnak.
Organikus kertészek is használhatják a Bacillus thuringiensist?
Habár több szervezet is biztonságosnak tartja a BT legtöbb fajtáját organikus használatra, érdemes tisztában lenni vele, hogy lehetnek bizonyos mellékhatásai. Rákos megbetegedésekkel még nem hozták párhuzamba, továbbá hosszútávú fogyasztásáról sem állapítottak meg semmilyen káros mellékhatást. A BT fajták legnagyobb előnye, hogy különféle kártevőket lehet megcélozni vele, mégsem jelent veszélyt madarakra, halakra és garnélarákokra.
Vízben nem képes szaporodni, a napfényben pedig, ha levegő éri, gyorsan lebomlik. A legtöbb esetben 24 óra elteltével a méreganyagok csupán fele marad meg, növények felületén pedig 1-4 napig marad hatékony. Ez jóval rövidebb idő, mint a legtöbb mérgező növényvédő szer esetében, amelyek sokkal tovább jelen maradnak. Még a talajban is viszonylag rövid ideig, 4 hónapig maradnak életben.
Mit kell tudni a Bacillus thuringiensis használatáról?
A Bacillus thuringiensis hatása a mézelő méhekre
A BT legtöbb fajtája csak korlátozottan mérgező más állatokra és „nem megcélzott” rovarokra. Létezik azonban egy fajtája (BT Aizawa), amely kifejezetten a mézelő méhekre jelent veszélyt. Ettől értelemszerűen érdemes távol maradni, hiszen megannyi más fajta létezik, amelyek ténylegesen káros rovarokat céloznak meg ahelyett, hogy a méheket mérgeznék.