Gondoltad volna, hogy a vargánya gomba az egyik legkeresettebb és legízletesebb erdei kincsünk? Júniustól egészen októberig érdemes az erdőkben kalandozni, hogy rábukkanj erre a különleges gombára, ami frissen és szárítva is csodás ételek alapja lehet. Nekem ez az egyik kedvenc gombám, minden évben gyűjtök belőle egy keveset.
Mi is az a vargánya?
A vargányák a tinórufélék családjához tartoznak, és több fajuk is megtalálható Magyarországon. Kedvenc élőhelyük a savanyú talajú erdők, mint a bükkösök, tölgyerdők és néhol a fenyvesek. Nem teremnek túl nagy mennyiségben, így igazi különlegességnek számítanak, és a piacon is magas áron kaphatók. Különösen kedvelt fajták az ízletes vargánya (Boletus edulis) és a nyári vargánya (Boletus reticulatus), de találkozhatsz a vörösbarna (Boletus pinophilus) és a bronzos vargányával (Boletus aereus) is.
Az ízletes vargánya
Az ízletes vargánya különösen tekintélyes méretűre nőhet, kalapja akár 20 cm átmérőjű is lehet. Fiatalon gömb alakú, később pedig széles kalapot növeszt, amely barna színű és vastag húsú. A gomba tönkje robusztus, vastag, és hordóformájú is lehet. Az íze mély, diós aromájú, ami az erdők minden zamatát magában hordozza. Frissen és szárítva is rendkívül ízletes, és mér akár egy csipetnyi szárított vargánya is különlegessé varázsolja a leveseket és mártásokat. Szinte elmondhatatlan, hogy mennyire finom.
A nyári vargánya
A nyári vargánya a melegebb időjárást kedveli, és főként lombhullató erdőkben található meg. Kalapja hasonló az ízletes vargányáéhoz, de soha nem foltos. Tönkje szabálytalan hordó alakú, kis barázdákkal. Íze szintén fenomenális, nem véletlenül sokak kedvence.
Egyéb vargányák
- Vörösbarna vargánya: Enyhén vöröses árnyalatú kalappal rendelkezik, ízletes és aromás fajta.
- Bronzos vargánya: Sötétbarna kalapja akár 30 cm átmérőjű is lehet, tönkje felső része erősen barázdált. Dombvidékeink erdeiben található meg.
A vargánya gomba egészségügyi előnyei
A vargánya nemcsak finom, de rendkívül tápláló is. Magas fehérjetartalma miatt különösen értékes a vegetáriánusok és vegánok számára. Gazdag ásványi anyagokban, mint a kálium, foszfor, kalcium, vas, nátrium és cink, valamint B-vitaminokban és C-vitaminban. Azonban jó tudni azt is, hogy a főzés során a C-vitamin tartalma csökken, ezért a friss gombát érdemes nyersen, vékony szeletekben salátákhoz adni. Én így is imádom, szeretem feldobni vele a salátámat, de tényleg nagyon fontos, hogy csakis a friss vargányát fogyasszuk így!
Hogyan használjuk a konyhában a vargányát?
A vargánya egy nagyon sokoldalú alapanyag, én számtalan módon szeretem és készítem. Kiváló levesekhez, pörköltekhez, de grillezve is mennyei. A gombát alaposan tisztítsd meg, majd grillezheted, sütheted kevés sóval, borssal és zöldfűszerekkel. A vargánya remekül harmonizál petrezselyemmel, bazsalikommal és kakukkfűvel, a fokhagyma pedig mélyíti az ízét.
A vargánya gomba igazi kincs az erdőkben. Ha lehetőséged nyílik rá, mindenképp próbáld ki frissen vagy szárítva, és varázsold különlegessé vele az ételeidet. Ne feledd, ha nem vagy gyakorlott gombászó, akkor csakis szakértő által bevizsgált gombát fogyassz!