Hasznos tudnivalók az ausztrál citrom termesztéséhez

Minden, amit egy kertésznek az ausztrál citrom termesztéséről tudnia kell

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Termesszünk sikeresen ausztrál citromot

Az ausztrál citrom termesztése növénytartóban

Milyen növénytartót válassz citromfádhoz?

Erősen ajánlott olyan növénytartót választani, ami számodra praktikus méretű, de inkább nagy, mint kicsi, mert a rendszeres átültetések sokkolhatják a fát. Ültesd egy legalább 20 literes cserépbe, hogy legyen elég hely a gyökereknek a szétterüléshez. Egy nagyobb, 55 literes cserép még jobb választás, de ennek mozgatása már sokkal nehezebb feladat, ha teljesen benövi a fa.

 

Ezt a feladatot megkönnyítheted, ha rögtön egy kerekes virágtartó ládába ülteted fádat. Az ültetéshez használhatsz műanyag, vagy agyag növénytartót is. Ha hajlamos vagy túlöntözni akkor a műanyag lehet a jobb választás, ha pedig nem tudod betartani az öntözési ütemtervet, akkor maradj az agyagcserépnél. Bármilyen anyagot is választasz, fontos szempont, hogy a növénytartó megfelelő vízelvezetést biztosítson. Az ausztrál citromfa 3-4 naponta rendszeres öntözést igényel, szóval fontos, hogy a tartó, amibe kerül ki tudja engedni azt a vizet, amit a fa nem használ fel öntözéskor.

 

Az ausztrál citromfa talajigénye

Töltsd fel a növénytartó kétharmadát minőségi ültetőtalajjal, és adj hozzá némi homokot illetve csontlisztet is. A homok segíteni fog a vízelvezetésben, a csontliszt pedig lassú felszívódású foszfor- és kalciumforrásként szolgál majd a növénynek. Az ausztrál citromfák nem igazán kényesek a talaj termékenységét illetően, legalább is a természetes környezetükben – az oltott gyökéralanyokat mindenképpen gazdag, termékeny ültetőközegbe érdemes elültetni, hogy megerősödhessenek.

hirdetes

 

Hová kerüljön az ausztrál citromfa?

Ez az aljnövényzetben előforduló fa foltokban kap napfényt természetes élőhelyén, de eléldegél teljesen napos körülmények között kis, különösen hűvösebb vidékeken. A nyár beköszöntével fontos, hogy a délutáni napsütéstől némi árnyék védje. Ez a fa valójában házon belül is termeszthető, ha napi 6 órányi napfényt tudsz biztosítani neki.

 

Trágyázás

Az ausztrál citromfa nem igényel túl sok tápanyagot, de háromhavonta ajánlott némi trágyával támogatni. Egy réteg komposzt, algakivonat, vagy hal emulzió segíthet biztosítani a szükséges tápanyagokat, hogy a talaj és a fa egészséges maradhassanak.

 

Virágzás, termések, és szüretelés

Miután ausztrál citromfád megerősödött, nagy valószínűséggel várnod kell majd, hogy teremni kezdjen. Az oltott fák már az ültetés utáni második vagy harmadik évükben virágzani kezdenek, mert gyökéralanyuk kifejlett lime fákból származik. A virágzás a déli félgömbön (Ausztráliában) télen kezdődik, ami nálunk valójában nyarat jelent (június-augusztus), és tavaszig tart – ami nálunk már ősz.

 

A gyümölcsöknek öt hónapra van szükségük, hogy megérjenek, tehát valamikor nyár végére (nálunk tél végére) lehet számítani erre. Miután a fa virágzani kezd, a trágyázást meg kell szakítani, amíg a gyümölcsök el nem érik a 2,5cm-t. A termések az érés során megduzzadnak és megváltozik a színük – innentől kezdve lehet őket szüretelni. A tövisek miatt érdemes ehhez védőkesztyűt használni! A termések akkor a legjobbak, ha hagyják a fán beérni őket. Ilyenkor biztosítják a legjobb ízeket, és ha nem sérülnek meg, sokáig megőrzik tartósságukat is.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-10-11

Szilvatorta recept a New York Times-ból: 40 éve hódít egyszerűségével

A szilvatorta, amelyet először a New York Times tett közé és nagyon népszerű édességgé vált. Olvasd el a történetét és a gyors és egyszerű pite receptet.

2024-10-31

Datolyaszilva receptek: készíts belőle süteményt vagy házi lekvárt

Fenséges datolyaszilva receptek. Próbálj ki új ízeket a datolyaszilvával, készíts belőle ínycsiklandó kókuszos süteményt vagy különlegesen finom házi lekvárt!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kecsege (Acipenser ruthenus)

a tokfélék (Acipen-seridae) családjába tartozó szálkátlan, ízletes húsú édesvízi hal. A... Tovább

májusi morzsolt

a légszáraz (kb. 14% víztartalmú) szemes kukorica kereskedelmi elnevezése volt. Régebben ui. a... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs kert