Az ausztrál citrom termesztése növénytartóban
Milyen növénytartót válassz citromfádhoz?
Erősen ajánlott olyan növénytartót választani, ami számodra praktikus méretű, de inkább nagy, mint kicsi, mert a rendszeres átültetések sokkolhatják a fát. Ültesd egy legalább 20 literes cserépbe, hogy legyen elég hely a gyökereknek a szétterüléshez. Egy nagyobb, 55 literes cserép még jobb választás, de ennek mozgatása már sokkal nehezebb feladat, ha teljesen benövi a fa.
Ezt a feladatot megkönnyítheted, ha rögtön egy kerekes virágtartó ládába ülteted fádat. Az ültetéshez használhatsz műanyag, vagy agyag növénytartót is. Ha hajlamos vagy túlöntözni akkor a műanyag lehet a jobb választás, ha pedig nem tudod betartani az öntözési ütemtervet, akkor maradj az agyagcserépnél. Bármilyen anyagot is választasz, fontos szempont, hogy a növénytartó megfelelő vízelvezetést biztosítson. Az ausztrál citromfa 3-4 naponta rendszeres öntözést igényel, szóval fontos, hogy a tartó, amibe kerül ki tudja engedni azt a vizet, amit a fa nem használ fel öntözéskor.
Az ausztrál citromfa talajigénye
Töltsd fel a növénytartó kétharmadát minőségi ültetőtalajjal, és adj hozzá némi homokot illetve csontlisztet is. A homok segíteni fog a vízelvezetésben, a csontliszt pedig lassú felszívódású foszfor- és kalciumforrásként szolgál majd a növénynek. Az ausztrál citromfák nem igazán kényesek a talaj termékenységét illetően, legalább is a természetes környezetükben – az oltott gyökéralanyokat mindenképpen gazdag, termékeny ültetőközegbe érdemes elültetni, hogy megerősödhessenek.
Hová kerüljön az ausztrál citromfa?
Ez az aljnövényzetben előforduló fa foltokban kap napfényt természetes élőhelyén, de eléldegél teljesen napos körülmények között kis, különösen hűvösebb vidékeken. A nyár beköszöntével fontos, hogy a délutáni napsütéstől némi árnyék védje. Ez a fa valójában házon belül is termeszthető, ha napi 6 órányi napfényt tudsz biztosítani neki.
Trágyázás
Az ausztrál citromfa nem igényel túl sok tápanyagot, de háromhavonta ajánlott némi trágyával támogatni. Egy réteg komposzt, algakivonat, vagy hal emulzió segíthet biztosítani a szükséges tápanyagokat, hogy a talaj és a fa egészséges maradhassanak.
Virágzás, termések, és szüretelés
Miután ausztrál citromfád megerősödött, nagy valószínűséggel várnod kell majd, hogy teremni kezdjen. Az oltott fák már az ültetés utáni második vagy harmadik évükben virágzani kezdenek, mert gyökéralanyuk kifejlett lime fákból származik. A virágzás a déli félgömbön (Ausztráliában) télen kezdődik, ami nálunk valójában nyarat jelent (június-augusztus), és tavaszig tart – ami nálunk már ősz.
A gyümölcsöknek öt hónapra van szükségük, hogy megérjenek, tehát valamikor nyár végére (nálunk tél végére) lehet számítani erre. Miután a fa virágzani kezd, a trágyázást meg kell szakítani, amíg a gyümölcsök el nem érik a 2,5cm-t. A termések az érés során megduzzadnak és megváltozik a színük – innentől kezdve lehet őket szüretelni. A tövisek miatt érdemes ehhez védőkesztyűt használni! A termések akkor a legjobbak, ha hagyják a fán beérni őket. Ilyenkor biztosítják a legjobb ízeket, és ha nem sérülnek meg, sokáig megőrzik tartósságukat is.