Talán még nem hallottál róla, de sajnos ezek a csapadék mentes nyári hónapokra itthon is meghozták a nem várt jelenséget, a forró és fülledt levegő mellett pedig aszály is keletkezett. De hogyan is tudod életben tartani a növényeidet ebben a megterhelő időszakban? Mutatjuk a legjobb tippeket, amikkel életben tarthatod a növényeket aszály idején is!
1. Nem mindegy mikor locsolsz!
Mivel nagyon meleg van, ezért a víz is nagyon gyorsan elpárolog. Ez az oka annak, hogy érdemes megválasztanunk, hogy mikor is locsoljuk meg a növényeinket. A locsolásra a legjobb időszaka kora reggel vagy másoknak még hajnal, illetve a késő esti órák, amikor míg nincs fullasztó meleg és a napsugarai sem látszanak. Ezekben az időszakokban a víz sokkal lassabban fog elpárologni a földből, így a növényeinknek sokkal több idejük lesz felvenni a vizet, mind a gyökereikkel, mind a levelükből.
2. Használj mulcsot!
A mulcsot még mindig nem késő kiszórnod a növények földjére, amivel rettentő sokat segíthetsz nekik a nyár folyamán, hiszen elzárja a talajt a meleglevegőtől, aminek következtében sokkal alacsonyabb lesz a párolgás mértéke, és így nem száradnak majd ki olyan könnyen a növényeid. A mulcs emellett megköti a nedvességet is, ezért kevesebb locsolás is elegendő lehet, viszont ügyelni kell rá, hogy tényleg ne locsoljuk túl, mert azzal elkezdhet rohadni a növény gyökere.
3. Kövesd az időjárást!
A legjobb, ha mindig következetesen figyelsz az időjárás előrejelzésekre, és persze az aktuális időjárásra! Amennyiben esőt mondanak, akkor reggel ne állj neki locsolni, hiszen a túl sok víz épp oly káros tud lenni, mint az aszály! Inkább helyezz ki ilyenkor vödröket vagy hordókat, amiket megtölthet az eső vízzel, így később fel tudod használni locsoláshoz!
4. Több árnyék
Minden növénynek más és más igényei vannak, így bizony vannak olyan növények, amelyek ha közvetlen napfényt kapnak, elkezdenek kiégni. Próbáljuk meg árnyékkal védeni a növényeinket az erős napsugárzástól, és ha mozgatható földben vannak, akkor inkább helyezzük át a fal tövébe, de használhatunk napvitorlát is, hogy nem szívesen vennénk ki a földből.
5. Nyaraláskor se hagyd magára a kertet!
A nyáron a legtöbbünk kivesz pár nap szabit és elutazik, azonban ne felejtsük el ilyenkor a növényeink gondozását sem! Egy hosszabb utazás esetén nem lesz elegendő, ha indulás előtt eláztatjuk a kertet, ugyanis ez maximum 2 napig lesz nekik elegendő, bár ebben a szárazságban inkább az 1 nap valószínűbb. Inkább kérjünk meg egy családtagot vagy a szomszédot, hogy kétnaponta járjon át meglocsolni, hogy kertünk ne menjen ez idő alatt tropára.