Sokan előszeretettel teremtenek hangulatosabb körülményeket otthonukban illatgyertyák segítségével, azonban az otthoni készletek rendszeres feltöltése meglehetősen költséges mulatság lehet. Szerencsére néhány egyszerű hozzávalóval és lépéssel te is elkészítheted kedvenc illatgyertyáidat, méghozzá a bolti ár töredékéért! Lássuk, hogy mi mindenre lesz szükséged!
A fő alapanyag: szójaviasz
Ezekre az házi készítésű illatgyertyákhoz nem lesz szükséged semmilyen különleges hozzávalóra. A legfőbb összetevő a szójaviasz lesz, mert a szójaviaszból készült gyertyák tisztábban égnek és kevesebb korom keletkezik a használatuk során. Mindemellett a szójaviasz nem mérgező, szóval méreganyagokat sem ereszt a levegőbe, miközben ég.
A szójaviaszról tudni kell, hogy nagyon gyorsan elolvad, és ezért könnyű bánni vele. Fontos viszont észben tartani, hogy a kevergetéséhez szükséged lesz valamilyen eldobható eszközre, mert ha egyszer megszilárdul, akkor nagyon nehéz eltávolítani arról, amire ráköt. Néhány széles fa pálcika vagy evőpálcika tökéletes erre a célra.
Illatanyagok: Illóolajok
Az aromaterápiás gyertyák valójában illóolajokkal készített gyertyák. Az alábbi „recepthez” durván 80-120 csepp illóolajra lesz szükséged, ami elsőre soknak tűnhet, de ne feledd, hogy ezek összesen 4 gyertyára lesznek szétosztva. A pontos mennyiség továbbá attól is függ majd, hogy milyen olajat használsz. Választhatsz egy konkrét illatot, vagy össze is keverheted őket, ha úgy tetszik. Ezeket aztán az olvasztott viaszhoz kell majd hozzákeverned.
Így készül a házi aromaterápiás gyertya
Hozzávalók:
• 6 bögre szójaviasz-darabka
• természetes alapanyagú kanócok
• 80-120 csepp illóolaj, tetszőleges illatokkal
• 235 ml-es befőttesüvegek
• eldobható, faanyagú keverőeszközök
• fapálcikák vagy ceruzák a kanócok megtartásához
Elkészítés:
1. Vágj akkora kanócokat, hogy valamivel hosszabbak legyenek, mint a befőttesüvegek magassága. Ezt akár az után is megteheted, hogy a viasz megkeményedett (habár így egyszerre csak egy-két gyertyát fogsz tudni készíteni).
2. Olvaszd össze a szójaviasz-darabkákat közepes hőfokon. Viszonylag hamar elolvadnak majd, de ha néhány percen belül nem sikerül, akkor tekerd fel a hőt. Közben kevergesd a viaszt valamilyen fa eszközzel.
3. Miután a viasz elolvadt, keverd bele a választott esszenciaolajokat. Ha erősebb az illatjuk, akkor kevesebbre, ha enyhébb, akkor többre lesz szükséged (ezért 80-120 csepp az ajánlott adag).
4. Önts egy kevés olvadt viaszt az egyik befőttesüveg aljába, majd lógasd bele a kanóc egyik végét, és egy fapálcikával nyomkodd bele azt a viaszba.
5. Kösd vagy ragaszd a kanóc másik végét egy fapálcikára vagy ceruzára, és helyezd azt a befőttesüveg szájára, keresztben. Ez azért fontos, hogy egyenesben tartsa valami a kanócot, míg a viasz meg nem szilárdul alatta (és magától meg nem tudja tartani azt).
6. Öntsd fel a befőttesüveget a forró viasszal, ügyelve rá, hogy ne menjen belőle a ceruzára, ami a kanócot tartja. Ezt mindenképpen néhány réteg újságpapír felett csináld, mert a szétcsöpögő viaszt nagyon nehéz eltávolítani, miután megszilárdul!
7. Hagyd, hogy a viasz kihűljön – ez nagyjából egy órát vesz majd igénybe.
8. Ha a viasz megkeményedett, vágd el a kanóc végét.