A minisztériumi vezető elmondta: őszi búzából az idén 5,6 millió tonnát arattak, 1,124 millió hektárról. Termésátlaga 2004-hez hasonlóan öt tonna felett volt országosan. Az őszi búza minősége 60 százalékban megfelel az étkezési követelményeknek, a fennmaradó hányad takarmányozásra megy. A termés minősége a vártnál valamivel rosszabb, ez az esős időjárás számlájára írható - tette hozzá az államtitkár.
Magyarország exportja
Gőgös Zoltán szerint Magyarország 1,5 millió tonna búzát exportálhat az idén. A minisztériumi vezető utalt arra, hogy a termelők egyelőre kivárnak az eladással, mert várhatóan emelkedni fog a jó minőségű termény ára, mivel Európában a gabona minősége rosszabb a vártnál. A kivárásnak az államtitkár szerint nincs akadálya, ugyanis tárolási problémák nem nehezítik a gazdálkodók dolgát.
Gőgős Zoltán beszámolt arról, hogy a repce termőterülete megduplázódott az idén, elérte a 250 ezer hektárt. A hektáronkénti átlaghozam is európai szintű, meghaladja a 2,6 tonnát.
A sajtó számára rendelkezésre bocsátott adatok szerint őszi árpából az idén összesen mintegy 938 ezer tonna termett, míg rozsból több mint 117 ezer tonna. A tritikáléból 515 ezer tonna került a raktárakba, tavaszi árpából csaknem 520 ezer tonna. A szalma betakarítása mintegy 80 százalékos, összesen 1,3 millió hektáron végeztek ezzel a munkával. A tarlóhántással 70 százalékos arányban végeztek a gazdálkodók 1,33 millió hektáron.
SPS, ÚMVP, egyeztetések, ellenőrzések
Gőgös Zoltán államtitkár közölte: Magyarország a hónap elején hivatalosan is eljuttatta jelentkezési kérelmét Brüsszelbe az Egységes Mezőgazdasági Támogatási Rendszerhez, az SPS-hez való jövő év eleji csatlakozás érdekében.
Az SPS rendszerrel kapcsolatban utalt arra, hogy amennyiben az őszi parlamenti ülésszakon nem kap támogatást az Országgyűléstől a rendszerhez való csatlakozáshoz az agrárkormányzat, úgy a jelenlegi támogatási rendszert alkalmazzák tovább.
Az államtitkár jelezte azt is, hogy az SPS-hez való csatlakozást továbbra is célszerűnek tartja az agrárkormányzat, ám a támogatott terület (ötmillió hektár) már nem. Ezért az újonnan agrártámogatást kérők arra számíthatnak, hogy a jövőben szigorúbb feltételeknek kell megfelelniük, ha mezőgazdasági támogatást kívánnak igényelni.
Gőgös Zoltán szólt arról is, hogy Magyarország csak akkor tudja termékeit az eddiginél jobb áron értékesíteni a piacon, ha nagyobb azok feldolgozottsági foka, több a hozzáadott érték. Ezért a feldolgozó üzemeket is korszerűsíteni kell, amire a működtetőknek meg is van az igényük. Ez utóbbit mutatja, hogy az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programban (ÚMVP) e célra meghirdetett támogatásra mintegy 56 milliárd forintos támogatási igény érkezett.
Annak érdekében pedig, hogy a korszerű energia-előállítást és -felhasználást segítse a kormányzat, a bioüzemanyagok előállítását is ösztönözni kívánják. Főként a nyers szesz előállításának és az olajprések létrehozásának támogatásával kívánják e folyamatot gyorsítani. Ez utóbbi azért is fontos, mivel az olajprések melléktermékét az állattenyésztésben takarmányként is lehet használni.
Az államtitkár jelezte - utalva Font Sándor nemrégiben közzétett nyílt levelére -, hogy az agrárkormányzat nem zárkózik el az egyeztetéstől a szőlőtermelőkkel és feldolgozókkal, de azt nem a sajtó útján kívánja megtenni. Továbbá nem akar a piaci folyamatokba sem beavatkozni, ezért még az egyeztetést nem tartja a napi teendők közt számon, az szerinte csak később lesz időszerű.
Forrás: www.fvm.hu