Mik a márciusi, tavaszi kerti munkák még rügyfakadás előtt?

6 fontos tennivaló a tavaszi, kerti munkák megkezdéséhez

Kósa Dániel, gyümölcs szakirányú kertész
hirdetes

Végre itt a március, a tavasz első hónapja. Bár az időjárás enyhült, a nagyon hidegek eltűnni látszanak, vigyázzunk, ugyanis lehet még fagy, bár az előrejelzések nem ezt mutatják. Ennek az enyhe időnek köszönhetően valószínű, hogy megfakadnak majd a rügyek, melyek egy hidegebb időben elfagyhatnak. De amíg nem lehet a kertben aktívan sok mindent tenni, lássuk mik azok, amikkel tudunk foglalkozni; elhoztuk Kósa Dániel, gyümölcs szakirányú kertész tanácsait. 

tavaszi kerti munkák

1. Az előző év átgondolása márciusban

Gondoljuk át az előző évet. Vegyük sorra mit s hogyan tettük, mi lett az eredménye, vonjuk le a következtetéseket, tervezzük meg hogyan fogjuk idén cselekedni. A modern világnak köszönhetően könnyebben férünk hozzá szakkönyvekhez, használjuk ki, és fejlesszük tudásunkat. Tervezzük meg a veteményest elhelyezkedését, mit hová ültetünk, valamint azt, hogy mennyi növényvédelmet szeretnénk alkalmazni, s milyen szerekkel szeretnénk kezelni. Ugyanígy tápanyagutánpótlási tervet is készíthetünk, megtervezhetjük, hogy lombtrágyát csak műtrágyát szeretnénk majd azt kijuttatni. 

2. Magok ellenőrzése kora tavasszal

Még egyszer ellenőrizzük, hogy beszereztük-e az összes magot, abban az esetben, ha mi szeretnénk a saját palántáinkat megnevelni. Kezdjük el csíráztatni a magokat, amikből palántát szeretnénk. Szerezzük be hozzá a megfelelő közeget, valamint a cserepeket, amiben szeretnénk megnevelni a palántákat. Akik nemrég kaptak kedvet a veteményes létesítésére, előttük áll a feladat, hogy megforgassák, illetve feltöltsék az ágyásnak szánt területet trágyával. 

hirdetes

3. Almatermésűek metszése

Odakinn a kertben, ha eddig nem tettük meg, akkor az almatermésűek metszését még mindig megtehetjük, viszont a csonthéjasok metszésével várjunk még.  Ezekről ITT írtunk bővebben.

4. Takarás és szerszámok ellenőrzése

Ellenőrizzük, hogy a betakart növényeinken a takarás megfelelő állapotban van, ha kell tegyünk rá még avart, szalmát, vagy amivel takartunk. 
Ellenőrizzük a szerszámokat, amelyekbe új nyél kell cseréljük. A metszőollókat élezzük meg, és fertőtleníteni sem árt. Az ásókat kapákat is megélezhetjük, hogy könnyen tudjuk hadra fogni őket. Szerezzük be azokat az eszközöket, melyek elkoptak, vagy megérettek a cserére. Talicskánk kezekét zsírozzuk meg, hogy a tavasz első hangja ne a keserves csikorgása legyen. 

5. Ellenőrizzük a madáretetőket

Ha tettünk ki madáretetőket, akkor ellenőrizzük töltöttségüket. Az elmúlt időszak enyhe időjárása miatt eddig nem biztos, hogy a szokott ütemben ürült, a hideg hiányában kevesebben látogatták őket. 

6. Öntözésről se feledkezzünk meg!

Ügyeljünk, mert rég hullott csapadék, ne felejtkezzünk meg az öntözésről. Fontos főleg a frissen ültetett örökzöldek, és lombhullatók számára, de vigyázzunk, épp annyit kell kijuttatni, amely nedvesen tartja a gyökerek körül a talajt. Öntözés hatására a gyökerek körüli közeg, ha nedves, akkor evvel késleltethetünk a rügypattanás idején, ugyanis a gyökereknél jobban lehűl a talaj hőmérséklete, így a tápanyag és vízfelvétel nem indul be a gyökerekben. 
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-12-12

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók nemcsak egyszerűek és praktikusak, de valódi segítséget nyújtanak a növények egészséges fejlődésében – fedezd fel, hogyan használhatod őket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ernyősök (Umbelliferae)

a kétszikűek osztályának egyik családja; zömmel lágy szárú, egyszerű v. összetett... Tovább

bélsárpangás

a bél (—>bélcső) rövidebb-hosszabb szakaszán a béltartalom felhalmozódásából,... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert