Szobanövének a tiszta levegőért - Milyen növények képesek hamar megtisztítani a levegőt környezetükben?

Szépek és hasznosak – 19 légtisztító szobanövény

Szélesi Ferenc
hirdetes

A legtöbben azért szereznek szobanövényeket otthonukba vagy irodájukba, hogy valamivel több életet vigyenek azokba a helységekbe, amelyekben a legtöbb idejüket töltik a négy fal között. Azonban a szobanövények nemcsak természetes szépségük miatt olyan kiváló díszek, ugyanis sokuk jelenléte kifejezetten jót is tesz az ember egészségének. A legtöbben tudják, hogy a növények a levegő szén-dioxid tartalmát (amit mi lélegzünk ki) oxigénné alakítják át. Azonban egy otthonban számos más is terjeng a levegőben, hiszen a hétköznapi élet során felhasznált eszközök (pl. légfrissítők) különféle káros vegyületekkel vesznek körbe bennünket. Azzal azonban, hogy szobanövényeket helyezel el nappalidban, fürdőszobádban, konyhádban, a hálószobában, vagy irodádban, jelentősen javíthatod a levegőt e helységekben. Íme néhány a leghasznosabb „légtisztító” szobanövények közül!

Levegőtisztító szobanövények

Levegőtisztító szobanövények - Zöldike (Chlorophytum comosum)

Habár listánk nem egy rangsor szerint halad, a zöldike megérdemli, hogy elsőként említsük meg. Ezt a szobanövényt szinte lehetetlen elpusztítani, mert rendkívül jól tűri, ha elhanyagolják. Rengeteg környezetben képesek jól érezni magukat, és persze kiváló légszűrők is. Indirekt, világos napfényben, jó vízelvezetésű talajban érdemes tartani őket. Habár jól tűrik a hanyagolást, a rendszeres öntözést szép, méretes levelekkel hálálják majd meg. A zöldike a formaldehidet, a szén-monoxidot, és a xilolt szűri ki a levegőből.

Levegőtisztító szobanövények - Hegyescsúcsú futóka (Epipremnum aureum)

A hegyescsúcsú futókák nem csak a méreganyagokat segítenek kiszűrni a levegőből, hanem meglehetősen gyorsan nőnek (és kúsznak) is, ezért ideálisak függő kosarakba vagy más tárolókba. Ezek a növények félárnyékban is jól érzik magukat, csak kerüljenek enyhén savas, jó vízelvezetésű talajba. Elég 10 naponta öntözni őket, de vigyázz a túlöntözéssel, mert gyökereik hajlamosak kirohadni. A hegyesúcsú futóka a formaldehidet szűri ki a levegőből.

hirdetes

Levegőtisztító szobanövények - Szobafikusz (Ficus elastica)

A szobafikusz szintén egy bajnok, ha a szoba levegőjének tisztításáról van szó. Vigyázni kell velük, mert habár nagyon mutatósak, mérgezőek is, ezért jobb, ha a gyerekek és a háziállatok nem férhetnek hozzájuk! Lehetőleg indirekt, világos fényt kapjanak, jó vízelvezetésű, és jól szellőző talajban. A talaj a nyári hónapok során maradjon mindig nyirkos, ősszel és télen viszont jóval ritkábban (havi 1-2 alkalommal) kell öntözni. A szobafikusz a formaldehidet szűri ki a levegőből.

Levegőtisztító szobanövények - Aranypálma (Dypsis lutescens)

Az aranypálmák amellett, hogy segítenek tisztán tartani a szoba levegőjét, még természetes páratermelők is egyben. Télen a szobák hajlamosak kiszáradni a fűtés és a szellőztetések miatt, amit némileg ellensúlyozhatsz, ha elhelyezel néhány aranypálmát otthonodban. Ezek a szobanövények világos, foltokban szűrt fényben érzik jól magukat, tápanyagban gazdag, savas talajban. A melegebb hónapokban a talaj legyen mindig nyirkos, de az ősz beköszöntével csökkentsd az öntözések számát, és várd meg előttük, hogy a talaj megszáradjon alattuk. Az aranypálma a formaldehidet, és a xilolt szűri ki a levegőből.

Levegőtisztító szobanövények - Filodendron (Philodendron)

A filodendront könnyű gondozni, mert egyáltalán nem igényel komolyabb törődést. Vigyázni kell vele azonban, ha gyerekek, vagy háziállatok is vannak otthonodban, mert levelei mérgezőek! Kapjon indirekt fényt – igazából ennyire kell odafigyelned, mert talaj tekintetében egyáltalán nem kényes. Öntözni ritkán kell, de akkor mélyen. A filodendron a formaldehidet szűri ki a levegőből. A következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-12-20

5 lenyűgöző arborétum télen Magyarországon

Fedezd fel Magyarország legszebb téli arborétumait, és élvezd a természet csodáit! Ismerd meg az Andrássy út melletti Callas House szállást is!

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-12

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók nemcsak egyszerűek és praktikusak, de valódi segítséget nyújtanak a növények egészséges fejlődésében – fedezd fel, hogyan használhatod őket!

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Mezõgazdasági Biotechnológiai Kutatóközpont

Kutatóintézet A Kutatóközpontot (MBK) 1989-ben alapította a Földmûvelésügyi Minisztérium... Tovább

árvakelés

a betakarítás folyamán kipergett magokból kelt növényállomány. Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Házi kert kert Növénytermesztés