A gazdálkodóknak az idei vetésterv összeállítása, véglegesítése esetén - a későbbi korrigálási nehézségek miatt - az elmúlt évekhez képest még nagyobb figyelmet kell fordítani az AKG (61/2009. FVM) rendelet által meghatározott vetésszerkezeti előírásokra

Amit a vetésszerkezet meghatározása során célszerű figyelembe venni

hirdetes

A gazdálkodóknak az idei vetésterv összeállítása, véglegesítése esetén - a későbbi korrigálási nehézségek miatt - az elmúlt évekhez képest még nagyobb figyelmet kell fordítani az AKG (61/2009. FVM) rendelet által meghatározott vetésszerkezeti előírásokra, valamint ezzel összefüggően a táblák „előéletére”.
 

A gazdálkodóknak az idei vetésterv összeállítása, véglegesítése esetén - a későbbi korrigálási nehézségek miatt - az elmúlt évekhez képest még nagyobb figyelmet kell fordítani az AKG (61/2009. FVM) rendelet által meghatározott vetésszerkezeti előírásokra

Az AKG rendelet által előírt, a vetésszerkezetre vonatkozó szabályok a következőek:

 

  • Az előírt százalékos részarányokat az AKG teljes támogatási időszakára (5 évre) vonatkoztatva kell teljesíteni, így az egyes gazdálkodási évekre vonatkozóan a teljesített részarány eltérhet a jogszabályban megadottaktól.

 

  • A vetésszerkezeti előírásokat csak a szántóföldi célprogramokban támogatott területek esetén kell betartani.

 

  • Ezen előírások célprogramonként kerültek meghatározásra (lásd: 1. táblázat).

 

  • A fővetésű növények tekintetében kell teljesíteni az előírásokat.

 

  • A másodvetés hasznosítása nem vehető figyelembe a részarány meghatározásakor.


1.táblázat: A célprogramok 5 éve alatt a vetésszerkezeten belül – fővetésű növények tekintetében - az adott növénykultúra-csoportok megengedett részaránya százalékban kifejezve
(legfeljebb: ≤ ; legalább: ≥; AA: Integrált szf-i növ.term.-i cp., AB: Tanyás gazdálkodás cp.; AC: Ökológiai szf-i növ.term.-i cp.; AD1-b: Szf-i növ.term. túzok élőhely-fejlesztési előírásokkal cp. (vegyes); AD2: Szf-i növ.term. vadlúd- és daruvédelmi előírásokkal cp.; AD3: Szf-i növ.term. madár- és apróvad élőhely-fejlesztési előírásokkal cp.; AD4-b: Szf-i növ.term. kék vércse élőhely-fejlesztési előírásokkal cp. (vegyes); AE1: Vízerózió elleni cp.; AE2: Szélerózió elleni cp.)

hirdetes

vetésszerkezet meghatározása

 

Nem szabad megfeledkezni arról, hogy a táblák tényleges (és bejelentett) hasznosítása mellett egyéb szempontokat is figyelembe kell venni a növénykultúra-csoportba történő besorolás esetén:
 

  • Az AKG rendelet az értelmében azokat a területeket, amelyekre egy adott évben nem nyújtottak be kifizetési kérelmet, az adott gazdálkodási évnél egyéb kultúraként kell figyelembe venni.

 

  • Az adott célprogramban nem engedélyezett kultúrát szintén az egyéb kultúra kategóriába kell sorolni.

 

  • Egyéb forrásokban található leírások szerint: amennyiben vis maior esemény történt, abban az esetben a bejelentett vis maior hasznosítást kell a vetésszerkezet számítása során figyelembe venni.

 

  • A vis maior hasznosításként gyakran megadott PIH01 kód esetén az érintett területet az egyéb kultúra kategóriába kell sorolni.

 

  • Kötelezettségvállalással érintett egybefüggő terület visszavonása esetén az érintette területet figyelmen kívül kell hagyni a teljes támogatási időszakra vonatkoztatva.

 

  • Kötelezettség-átvállalás esetén az érintett terület "előéletét", azaz a támogatási időszak első évétől kezdődően az érintett táblák elődeit is tekintetbe kell venni a vetésszerkezet számítása során.

 

Forrás: EU-Info

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

vérsejtsüllyedés

Ha az állatból vett ->vért ->véralvadásgátlóval keverik össze és függőlegesen elhelyezett... Tovább

kalászosok növényvédelmi technológiája

a rendszeres —>vetésváltás, az ellenálló v. toleráns fajták fokozott elterjedése... Tovább

Tovább a lexikonra
Talajművelés