Minden, amit tudni érdemes az amarillisz gondozásáról

Boruljon virágba nálad is tél legszebb virága, minden az amarillisz gondozásáról!

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
hirdetes
Amarillisz gondozása

Az Amarillisz betegségei

Egyik legnagyobb és leggyakoribb betegségük a vörös üszök, ami az egész hagymát elkorhaszthatja. Az üszök megjelenésének legfőbb oka a nem megfelelő gondoskodás, kezelés. Gombás megbetegedések is megtámadhatják, ilyenkor a levelek foltosak lesznek, vagy elszáradnak. Ebben az esetben vágjuk le a beteg részeket és kezeljük a növényt gombaölő szerrel. Másik gyakori kártevő a gyapjas tetű, ami leginkább a bimbókat vagy a hagymát támadja meg. Ilyenkor kezeljük a növényt rovarölő szerrel. 

Az Amarillisz szaporítása

A növény szerencsére sokszor hoz sarjhagymákat, így szaporítása nagyon egyszerű. Ha ezeket a sarjhagymákat leválasztjuk a növényről, máris megkaptuk az új növényünket. Ezeknek a hagymáknak azonban időre van szükségük ahhoz, hogy elég nagyok legyenek a virágzáshoz, ez általában 1-2 év. Érdemes a hagymákat rajta hagyni az anyanövényen, így gyorsabban növekednek. Az Amarilliszt magról is szaporíthatjuk, ez a módszer viszont korántsem olyan egyszerű. Először is egy ecset segítségével be kell poroznunk a virágot, ha megtermékenyült a virágunk, akkor magházat fog hozni. Amikor a magház besárgul, akkor a magok is megértek. Ültessük el a magokat tápanyagdús földbe, és nedvesítsük meg. Pár hét múlva már észre fogjuk venni a sok kis apró növényt, ha pedig elég nagyok lesznek, különítsük el őket! A következő oldalon foglalkozok az Amarillisz téli gondozásával! 

hirdetes

Amarillisz trükkök

Ősszel hagyjuk abba az Amarillisz öntözését, majd miután visszahúzódott a növény, szedjük leg a földet a gyökeréről, és vigyük fagymentes helyre. Ezután várnunk kell legalább két hónapot, ekkor jön el a következő hajtás ideje. Ekkor helyezzük a hagymákat ismét cserépbe. A gyökereket válasszuk szét, majd egyengessük el. Az ültetés előtt érdemes a hagymákat pár órára beáztatni, közben keressünk egy nagyjából kétszer akkora cserepet, mint amekkora a hagyma.

A cserepet töltsük fel tápanyagdús földdel nagyjából a harmadáig, mégpedig úgy, hogy a hagyma kétharmada a talajszint alatt maradjon, de ne érjen az edényhez! Nyomkodjuk meg a földet, miután elültettük a hagymát, majd öntözzük be, de ügyeljünk arra, hogy ne legyen iszapos! A cserepet tegyük sötét és meleg helyre, így a hagyma időbe életre kap. Egy kis idő múlva meg fognak jelenni a levelek. Ezután következhet az intenzívebb öntözés, ekkor már melegre van szüksége a növénynek, biztosítsuk számára a 23-26 Celsius fokos hőmérsékletet. Mikor megjelenik a növényszár, takarjuk le a növényt, ezt addig tegyük, amíg a szár magassága el nem éri a 4-5 centiméteres magasságot.

Ha elérte, takarjuk ki, mert ilyenkor már fényre van szüksége, helyezzük tehát napos helyre! Amíg nem jelenik meg a növényen a bimbó, addig ne öntözzük, mert különben nem a virágok, hanem a levelek fognak fejlődni! A virágzás beindulása után öntözzük bőségesen, ekkor már tápoldatozhatunk is! A virágzást van lehetőségünk késleltetni is, ha ezt szeretnénk, akkor esténként a növényt hűvös, fagymentes helyre tegyük!

Forrás: Fotó: Pixabay

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-23

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa egy egzotikus kincs, gyors növekedésével és káprázatos, lángoló virágaival lenyűgöző dísze lehet kertünknek. Ismerd meg te is lángfa szépségét!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

124/2008. (IX. 19.) FVM rendelet

A termelõi csoportokról szóló 81/2004. (V. 4.) FVM rendelet módosításáról. A... Tovább

urbanizálódás (városiasodás)

egyik megnyilvánulása a városi települések kialakulása és az ezt kísérő... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem