Nem sok virágba gyönyörködhetünk télen, ezért kell mindent megtennünk azért, hogy például az amarillisz csodálatosan szép legyen a leghidegebb évszakban! A most következő cikkben mindent elmondunk nektek, amit tudnotok kell ahhoz, hogy meseszép legyen az amarillisz még karácsonykor is!
Egy korábbi cikkünkben már elmondtuk nektek, mit kell tennetek ahhoz, hogy virágba boruljon a karácsonyi kaktuszotok, ezt a cikket ide kattintva tekinthetitek meg, most pedig beszéljünk a tél másik csodájáról, az amarilliszről!
Az Amarillisz bemutatása
Latin nevére (Hippeastrum) két magyarázat is van: az első szerint a görög hippos (ló) szóból ered, ezt azzal indokolják, hogy az összezáródott virágok hasonlítanak a lófejre. A másik változat szerint a szintén görög hippeus (lovas) és astron (csillag) szavakból vezethető le a név eredete.
Az Amarillisz, vagy más néven lovagcsillag mára az egyik legnépszerűbb növénnyé nőtte ki magát. Ezt annak köszönheti, hogy gondozása viszonylag könnyű, egy virágba borult Amarillisz pedig szemkápráztató! A hagymájából hosszú, erős szár bújik ki, melyen általában négy virág található, de az sem ritka, hogy a növény egyszerre két szárat hoz. A hatalmas, tölcséres virágai könnyedén irányítják magukra a figyelmet, leveleik viszont jelentéktelenebbek, a virágszárak után bukkannak ki a hagymából.
Ezek a levelek általában sötétzöldek, és 40-60 centiméter hosszúságúak. Amikor a hagyma felkészül a nyugalmi időszakára, akkor elsárgulnak és lehullanak, ez nyár végén következik be. Hollandiában is közkedvelt növény, ott számtalan színváltozatot és fajtát alakítottak ki keresztezéssel, illetve nemesítéssel. Manapság a hagymákat Dél-Afrikában termesztik, Európába szárazhagyma formájában hozzák.
Az Amarilliszek szerencsére nagyon hosszú életűek, és ez idő alatt sokszor megörvendeztetnek minket meseszép virágaikkal, de csak akkor, ha helyesen kezeljük őket! Virágzásuk idején nagy helyet igényelnek, a gyakori átültetést nem szereti, elég, ha 3-4 évente áthelyezzük nagyobb cserépbe, nyáron pedig ki is ültethetjük a kertbe, hiszen ott nagyon sok tápanyaggal töltődnek fel a hagymák. A növekedési időszakában sok vizet igényel, nyugalmi időszakban viszont szinte szárazon kell, hogy álljanak a hagymák. Most pedig nézzük, mit kell tennünk ahhoz, hogy télen is gyönyörködhessünk ebben a meseszép virágban, a következő oldalon folytatom!
Forrás: Fotó: Pixabay