Rengeteg vita van az állatkísérletek szükségessége körül, a laikusoknak fogalmuk sincs arról, hogy mi történik. Mostani cikkemben sok mindent elmondok nektek az állatkísérletekről, tartsatok velem!
Elképesztő számok az állatkísérletekről
Az Európai Unió tagországaiban évente több mint 10 millió állatot használtak fel különböző kísérletekben. Erre a számra mindenki felkapja a fejét, a legtöbben viszont azért ellenzik az állatkísérleteket, mert kutyákat, macskákat és majmokat alkalmaznak a kísérletekhez. Ez tévhit, ugyanis az adatokból az is kiderül, hogy az állatok kilencven százaléka patkányokból egerekből, halakból, valamint madarakból áll, csak nagyon kis százalékot tesznek ki a főemlősök.
Érdekesség, hogy az állatkísérletekben használt állatok fejletlenebb idegrendszerrel rendelkeznek, közfelfogás szerint nem is képesek úgy szenvedni, mint gerinces társaik, ezért még az állatvédelmi törvényekből is kihagyják őket.
Mire használják az állatokat a kísérleteknél?
Ez a másik dolog, amit szinte senki sem tud. Az állatok több mint felét arra használják, hogy génmódosított leszármazási vonalakat hozzanak létre belőlük. Magukat nem is igazán használják a kísérletekben, csak a leszármazottakat. Az állatok harmada orvosbiológiai célokat szolgál, a maradék pedig leginkább a gyógyszerkutatásban vesz részt. Ma már szerencsére eljutottunk oda, hogy a kísérletek többségét gyógyítással kapcsolatos kutatásokban használják fel. Ráadásul manapság már etikai bizottság felügyeli a tevékenységeket, annak érdekében, hogy a lehető legkevesebb állatot kelljen feláldozni és ezt a lehető legkíméletesebb módon tegyék meg.
Léteznek sokkoló állatkísérletek is
Sajnos még mindig sok az ostoba állatkísérlet, 2014-ben például arra derült fény, hogy az egyik autógyártó majmokat zárt be egy légmentesen záródó kamrába, majd kipufogógázt lélegeztettek be velük, miközben a tévében rajzfilmeket néztek.
Az állatvédők tiltakoznak, az állatkísérletek visszaszorulnak
Az állatvédők megállás nélkül tiltakoznak a kísérletek ellen, sokan odáig is eljutottak, hogy megfélemlítették a kutatókat, többen az életükre is törtek már. Az viszont tény, hogy a kísérletek száma egyre jobban szorul vissza, és egyre inkább haladunk afelé, hogy a körülmények javulnak.
Laikusként mindenesetre nehéz eldönteni, hogy szükséges vagy nem az állatokkal való kísérletezés, az azonban tény, hogy rengeteg Nobel-díjas tudósról tudunk, akik ezekkel a kísérletekkel értek el áttörést a tudományban vagy a gyógyításban.
És sajnos rengeteg olyan állatvédő csoportról is tudunk, akikről kiderül, hogy fogalmuk sincs arról, mi ellen küzdenek. Én megpróbálok pártatlan maradni ebben a témában, mindenki döntse el maga, melyik oldalra ál (ha egyáltalán szeretni állást foglalni).