Állatkísérletek - Megdöbbentő adatok

Elképesztő adat – 10 milliónál is több állattal kísérleteznek évente az EU-ban

Szélesi Ferenc - Főkertész, AN, NA
hirdetes

Rengeteg vita van az állatkísérletek szükségessége körül, a laikusoknak fogalmuk sincs arról, hogy mi történik. Mostani cikkemben sok mindent elmondok nektek az állatkísérletekről, tartsatok velem! 

Állatkísérletek Európában

Elképesztő számok az állatkísérletekről 

Az Európai Unió tagországaiban évente több mint 10 millió állatot használtak fel különböző kísérletekben. Erre a számra mindenki felkapja a fejét, a legtöbben viszont azért ellenzik az állatkísérleteket, mert kutyákat, macskákat és majmokat alkalmaznak a kísérletekhez. Ez tévhit, ugyanis az adatokból az is kiderül, hogy az állatok kilencven százaléka patkányokból egerekből, halakból, valamint madarakból áll, csak nagyon kis százalékot tesznek ki a főemlősök. 

Érdekesség, hogy az állatkísérletekben használt állatok fejletlenebb idegrendszerrel rendelkeznek, közfelfogás szerint nem is képesek úgy szenvedni, mint gerinces társaik, ezért még az állatvédelmi törvényekből is kihagyják őket. 

Mire használják az állatokat a kísérleteknél?

Ez a másik dolog, amit szinte senki sem tud. Az állatok több mint felét arra használják, hogy génmódosított leszármazási vonalakat hozzanak létre belőlük. Magukat nem is igazán használják a kísérletekben, csak a leszármazottakat. Az állatok harmada orvosbiológiai célokat szolgál, a maradék pedig leginkább a gyógyszerkutatásban vesz részt. Ma már szerencsére eljutottunk oda, hogy a kísérletek többségét gyógyítással kapcsolatos kutatásokban használják fel. Ráadásul manapság már etikai bizottság felügyeli a tevékenységeket, annak érdekében, hogy a lehető legkevesebb állatot kelljen feláldozni és ezt a lehető legkíméletesebb módon tegyék meg. 

hirdetes

Léteznek sokkoló állatkísérletek is

Sajnos még mindig sok az ostoba állatkísérlet, 2014-ben például arra derült fény, hogy az egyik autógyártó majmokat zárt be egy légmentesen záródó kamrába, majd kipufogógázt lélegeztettek be velük, miközben a tévében rajzfilmeket néztek. 

Az állatvédők tiltakoznak, az állatkísérletek visszaszorulnak

Az állatvédők megállás nélkül tiltakoznak a kísérletek ellen, sokan odáig is eljutottak, hogy megfélemlítették a kutatókat, többen az életükre is törtek már. Az viszont tény, hogy a kísérletek száma egyre jobban szorul vissza, és egyre inkább haladunk afelé, hogy a körülmények javulnak.

Laikusként mindenesetre nehéz eldönteni, hogy szükséges vagy nem az állatokkal való kísérletezés, az azonban tény, hogy rengeteg Nobel-díjas tudósról tudunk, akik ezekkel a kísérletekkel értek el áttörést a tudományban vagy a gyógyításban.

És sajnos rengeteg olyan állatvédő csoportról is tudunk, akikről kiderül, hogy fogalmuk sincs arról, mi ellen küzdenek. Én megpróbálok pártatlan maradni ebben a témában, mindenki döntse el maga, melyik oldalra ál (ha egyáltalán szeretni állást foglalni). 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

értékmérő tulajdonság

1. (növ.) A vetőmag v. vetőanyag számszerűsíthető külső és belső tulajdonsága, amelyből... Tovább

bélfodri tályog

többnyire lóban a mirigykór (->sztreptokokkózis) folyamán alakul ki, amikor az elülső... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés