Végre valahára fontolóra veszi az Európai Unió az állatkísérletek betiltását. Az Állítsuk meg az élveboncolást elnevezésű polgári kezdeményezés több mint 1 milliót aláírást szerzett, ennek okán az Európai Unió foglalkozik az üggyel.
Ahhoz, hogy az Európai Unió eljárást indítson bármiféle ügyben, legalább 1 millió aláírást kell összegyűjteni, ráadásul 7 tagállamból. Az Állítsuk meg az élveboncolást – Stop Vivisection Eurpean Citizens’ Initative- elnevezésű polgári kezdeményezés pedig elérte ezt a határt, sőt, túl is szárnyalta, összesen 1 millió egyszázezer aláírást sikerült begyűjteni, ráadásul 9 tagállamból, köztük Magyarországból is.
A petíciót átvették, majd az Európai Bizottság közölte, hogy meghívják a kezdeményezés alapítóit, megadják a lehetőséget, hogy elmondhassák az elképzeléseiket, ezután az Európai Parlament nyilvános meghallgatásokat tart a kérdésről. A következő három hónap izgalmas lesz, ugyanis hamarabb nem várhatunk semmit.
A meghallgatások végén az Európai Bizottság eldönti, hogy a törvényhozás részévé teszi-e a javaslatot, vagy más módot választ a megvalósításra, illetve van még egy harmadik lehetőség, de arra nem szeretnénk gondolni, ugyanis el is utasíthatja teljes mértékben a petícióban foglaltakat.
A petíció aláírói egy olyan törvényt elleneznek, ami engedélyezi ugyan az állatokon végzett kísérleteket, de azt is elírja, hogy ha lehetséges, akkor más eljárással helyettesítsék azt, és a fájdalom mértéke minél alacsonyabb szinten maradjon. A petíció viszont az állatkísérletek teljes betiltását szeretné elérni, ez pedig sajnos nagyon esélytelennek tűnik.
A következő oldalon elmondom, miért olyan reménytelennek tűnő a helyzet.
Az Európai Unió adatai szerint 2011-ben mintegy 11,5 millió állat esett át valamilyen tudományos célú kísérleten. Az Egyesült Államokban az orvosi kísérletekre használt csimpánzok zömét már kivonták a forgalomból, a döntést ötévente felülvizsgálják.
Évente közel 35 ezer állat szenved és hal meg az Európai Unión belül állatkísérletekben azért, hogy egy-egy új kozmetikai termék piacra kerülhessen
az állatkísérletek 31%-a kozmetikai célt szolgál
Minden évben állatok milliói pusztulnak el fájdalmas kísérletek során.
Az egész világon évente körülbelül ötszázmillió állatot ölnek meg laboratóriumokban. Erről nagyon nehéz pontos adatokhoz hozzá jutni, mint ahogy filmfelvételeket vagy fotókat szerezni is nehéz, mivel minden titokban, zárt laboratóriumi ajtók mögött történik.