Juhtrágya
A juhtrágya szintén felhasználható a kertben. A juhok ürüléke meglehetősen sok nitrogént tartalmaz, azonban mivel apró „bogyók” formájában hagyják maguk mögött, sokkal gyorsabban komposztálható, mint sok más állaté. A juhtrágya nagyon lassan szívódik fel a talajban, és több foszfort illetve káliumot tartalmaz, mint a legtöbb állati trágya.
Mivel szaga kevésbé kellemetlen, mint más trágyáké, sokan használják talajtakaró módjára ágyásaikon. Ettől függetlenül – mint minden állati ürüléket – a juhtrágyát is erősen ajánlott komposztálni használat előtt. A juhtrágya nem csak erős gyökereket segít növeszteni növényeidnek, hanem a talaj szervesanyag-tartalmát is növeli, illetve organikus talajtakaróként is alkalmazható.
Tehéntrágya
A tehéntrágya nagy mennyiségű nitrogént tartalmaz, de nem annyit, mint néhány más állati ürülék. Tápanyagtartalmának arányos megoszlása 3-2-1 (nitrogén-foszfor-kálium). Természetesen a tehéntrágyát is érlelve, vagyis komposztálva szabad csak használni, hogy tápanyagai kellően lebomolhassanak, és hogy a benne található kórokozók elpusztuljanak.
Mivel a tehéntrágyában nincs túl sok nitrogén, sok kertész előszeretettel használja kertében. A komposztálást követően számos tápanyaggal gazdagíthatja az ágyásokat. A tehéntrágya többnyire megemésztett gabonákból és fűből áll, de tartalmazhat gyommagokat is. Ammóniagáz-tartalma szintén magasabb a többi trágyáénál (kivéve a tyúktrágyát), amire szintén érdemes odafigyelni.
Lótrágya
A lótrágya a tehéntrágyához hasonló tápanyag-összetétellel bír, azonban nagyon nagyméretű és rengeteg gyommagot is tartalmaz. Éppen ezért sok időre van szüksége, hogy mindezek lebomolhassanak benne. Ehhez legalább hat hónapra van szükség, de minél tovább hagyod komposztálódni, annál jobb. A lótrágya nagyszerű adalék bármilyen növény számára, legyen szó zöldségekről vagy virágokról. Ha gyökérzöldségeknél szeretnéd alkalmazni, akkor ne felejtsd el minél tovább komposztálni! A kellően érlelt lótrágya ránézésre talajra hasonlít, erős trágyaszagát azonban nem veszíti el.
Egyéb állati trágyák és kerülendő állati ürülékek
Számos egyéb állati trágyát is felhasználhatsz kerted gondozására. Remek választások például a nyúl és a kecsketrágya is. A szárnyasoktól begyűjtött trágyákat például a tyúktrágyához hasonlóan alkalmazd. A kecsketrágya sokban hasonlít a juhtrágyához, és ugyan úgy is érdemes használni. A nyúltrágya nagyjából négyszer annyi tápanyagot tartalmaz, mint a marhatrágya, és kétszer olyan gazdag, mint a tyúktrágya.
A nyulak ürüléke javíthatja a talaj szerkezetét, és sok esetben még komposztálni sem kell a használathoz. Fontos azonban, hogy sehogyan se használj kutyáktól, macskáktól vagy más hűsevőktől származó ürüléket trágyaként. Ezek rendkívül veszélyes kórokozókat tartalmaznak, amelyek súlyos betegségeket okoznak! Még a komposztálás sem megoldás ellenük!
Manfred Richter képe a Pixabay -en.