Melyik állat milyen trágyát kínál?
Az állati trágya szinte bármilyen állat után begyűjthető, de vannak olyan állatok, amelyek jobb minőségű trágyát termelnek, mint mások. Nézzük tehát a leggyakrabban használtakat!
Tyúktrágya
A tyúktrágya az egyik leghasznosabb trágya, amit kertedben felhasználhatsz. Habár minden állati trágya tartalmaz némi nitrogént, ez a létfontosságú elem a tyúktrágyában található meg az egyik legnagyobb mennyiségben. A magas nitrogéntartalom persze kétélű fegyver, ugyanis a tyúktrágyát mindenképpen komposztálni kell használat előtt, hogy a rengeteg nitrogén meg ne égesse növények gyökereit.
Ezt követően aztán tavasszal vagy ősszel használhatod. Ha vannak olyan növényeid, amelyek savas kémhatású talajt igényelnek, akkor ezeket ne tápláld tyúktrágyával. Virágaid táplálására sem ajánlott használni, ugyanis olyan sok nitrogén van benne, hogy a palánták inkább leveleket hoznak majd virágok helyett. A tyúktrágya továbbá nagy mennyiségű ammóniagázt tartalmaz.
Sertéstrágya
A földművesek régebben ősszel szántották bele a sertéstrágyát a talajba, aminek így volt ideje lebomlani, és tavasszal tápanyagokban gazdag termőközeget kínálhatott az újonnan ültetett növények számára.
Ez a módszer elméletben és gyakorlatban is működik, az egyetlen bökkenője csupán, hogy a sertések ürüléke rengeteg olyan kórokozót tartalmaz, amelyek súlyos betegségeket okozhatnak az emberekben (kólibaktérium, szalmonella, paraziták, stb.) Szerencsére a sertéstrágya ettől függetlenül felhasználható a kertben, de csak akkor, ha előtte nagyon alaposan komposztálják, és hagyják teljesen lebomlani.
Ehhez hónapokra lesz szükség, és a trágyát legalább négyhetente át kell forgatni. Minél tovább „érleled”, annál jobb. Ezt követően veszélytelenül felhasználhatod kertedben. Ugyan a sertéstrágya nem tartalmaz annyi nitrogént, mint a tyúkok ürüléke, ezért egy kiegyensúlyozottabb összetételű adalékként alkalmazhatod növényeid táplálására.