Az alkörmös igényei
Az alkörmös fényigényes növény, ugyanakkor nevelhető még félárnyékban is, de ebben az esetben kevesebb termésre kell számítanunk. Tűri a tűző napot, a kevés csapadékot, megmarad száraz, napfényes helyen is, mert hosszú gyökereivel könnyedén képes kielégíteni vízszükségletét. Trópusi származású, de már sikerült alkalmazkodnia a mérsékelt éghajlathoz, tehát Magyarországon is termeszthető, erős, száraz fagyokat követően takarás nélkül is kihajt tavasszal. Talajigénye közepes, azt viszont tudni kell, hogy sovány talajon viszonylag gyengén fejlődik, és csak rövid fürtvirágzatot nevel. Legtökéletesebb számára a szőlőművelésre alkalmas terület.
Az alkörmös termesztése
Mivel az alkörmös évelő növény, ezért az első évben kell a legtöbb figyelmet fordítani a termesztésére. Érdemes elvégezni a szőlőtelepítés előmunkáival együtt a talaj előkészítését. Megfelel számára az pszi mélyszántás, vagy az ásás, ezzel egyidőben viszont érdemes egy kis szerves trágyát dolgozni a talajba. Tavasszal nincs más dolgunk, mint egyenletesre gereblyézni a területet. A legcélszerűbb élősövényként telepíteni szőlőtáblák vagy akár kiskertek köré.
Ekkor egy sorba vessük a magokat, három-négy centiméteres mélységbe, egymástól 10 centiméterre. Kelés után ritkítanunk kell, legalább 10-15 centiméterre, majd később, amikor már elérik a növények a 30-35 centiméteres magasságot, akkor már 30-35 centimétere távolságokat tartsunk a növények között. Az alkörmöst is meg kell szabadítani a gyomoktól, kapáljunk, ha szükséges, talaját pedig tartsuk porhanyós állapotban, mivel laza, morzsalékos szerkezetű talajban fejlődik a legjobban és így már az első évben dúsan fog virágozni. Öntözni a fiatal növényeket érdemes, de azokat sem szükséges 3-4 alkalomnál többször.
A nagyon elburjánzó állományt érdemes megritkítani késő ősszel. Ekkor a hajtásokat és a fölösleges töveket is ki kell ásnunk. Emeljük ki a gyökértörzset, ügyelve arra, hogy ne szakadjon bele, mert a következő évben ismét kihajthat. Szaporíthatjuk a növényt a gyökértörzsek átültetésével, viszont sokkal könnyebb a magvetés. Ehhez a sötétkék bogyókból kell kinyerni a magvakat: mossuk le róluk a kék nedvet és szárítsuk meg.
Az alkörmös felhasználása
Termése nagyjából szeptember-októberben érik, a szőlőszüret idején. Több helyen használják a bor színezésére, de ültetik kerítés helyett is. Friss gyökere és bogyója hánytató-, illetve hashajtó hatású. Azt viszont tudni kell róla, hogy minden része erősen mérgező, éppen ezért élelmiszeripari felhasználása Magyarországon tilos. Nálunk elsősorban díszként ültetik, sokterméses ága, és bogyói igen dekoratív hatásúak. Ha kedvet kaptatok a termesztéséhez, vágjatok bele, de vigyázzatok vele mindenképp!