Miről lehet felismerni egy aknázólégy-inváziót?
Jellegzetes járataik miatt nem nehéz azonosítani az aknázólégy-problémákat kertedben. Ezek a kártevők első sorban az olyan növények leveleit támadják meg, amelyek a legkevesebb cellulózt és tannint tartalmazzák.
Az aknázólegyek lárvái kacskaringós vonalakat hagynak maguk után, amelyek szerencsére a legtöbb esetben csak szépséghibák, és a növény gond nélkül éli tovább az életét. Na persze komolyabb létszámban számos levéllel képesek végezni, és ha nem állítják meg őket, akkor nem csak a levelek vesznek oda, hanem egész növények is. Ez többek között azért van, mert a lárvák után hátrahagyott járatok hatalmas sebek, amelyekben számos gombás betegség alakulhat ki.
Hogyan lehet megelőzni az aknázólégy-problémákat?
A legtöbb kártevő-problémát sokkal egyszerűbb megelőzni, mint megállítani, ezért ha csak teheted, próbálj egy lépéssel az aknázólegyek előtt járni. Íme néhány tipp ehhez.
Szántsd fel a kerti talajt ősszel
Az aknázólegyek lárvái télire elbújnak a talajban bújnak el, hogy a tavaszi melegben aztán folytathassák fejlődésüket. Érdemes ősszel, a szüretelések befejeztével alaposan felszántani kerted talaját, hogy elpusztítsd a benne bujkáló aknázólégy lárvákat és más kártevőket is.
Ültess „csapdákat”
„Csapdanövények” ültetésével elvonhatod az aknázólegyek figyelmét azokról a haszonnövényeidről, amiket szeretnél megvédeni kertedben. Az aknázólegyek kifejezetten kedvelik a fehér libatopot, a haranglábat és a sárga selyemmályvát. Érdemes ültetni ezekből néhányat kertedben, hogy lefoglald velük az aknázólegyeket.
Ellenőzid kerted állapotát
Az egészséges növények nem érzik meg annyira az aknázólegyek jelenlétét. Használj organikus trágyákat és öntözz a helyes módszerekkel, hogy megőrizd kerted egészségét. Tápláld növényeidet komposzttal és más talajadalékokkal, hogy ne legyen hiányuk a fontos erőforrásokból.