Nem meglepő az, hogy Magyarország Európa legnagyobb akácfa-, és akácméz termelője, az viszont még mindig hihetetlen, hogy Európai Unió nem hajlandó leszállni erről a növényről és foggal-körömmel azért harcol, hogy kiirtsa mindenhonnan…
Pár adat a magyarországi akácról
- Egész Európa akácerdeinek a fele Magyarországon található
- Európa akácmézforgalmának 70 százaléka Magyarországról származik
- Magyarországon 463 000 hektárt borít fehér akác
- Magyarországon több akácos van, mint Európa összes többi országát együttvéve
- 2014-ben hungarikum lett a magyar akácfa és a magyar akácméz
- Az Európai Unió kiirtaná a nem őshonos fákat, az akáccal kezdené
Magyarország Európa legnagyobb akácfa termelője, az EU mégis kitiltaná a növényt
Az Európai Bizottság rendelettervezetet készített elő az úgynevezett idegenhonos özönfajokkal kapcsolatban, ennek az a kockázata, hogy az akácot is ide sorolják. Érdekes, hogy ezt a fafaj rengeteg helyen üldözik, irtják, nem engedik újratelepíteni a kivágott erdőket, nem engedik a fákat természetesen megújulni, támogatást sem adnak sem erdőtelepítésre, sem pedig energiaerdő telepítésre, holott rengeteget köszönhet neki az egész Európai Unió. Ha nem lenne akácfa, akkor nem is lehetne például ilyen csodálatosan szép akácteraszokat létrehozni, mint amilyen a képen is látható (ha szeretnél még több hasonló akác teraszt látni, akkor katt a képre).
A legnagyobb bajt az jelenti, hogy nem is számíthatunk támogatásra más országból sem, mivel csak nekünk vannak jelentős akácerdeink, itthon viszont mi mindent megteszünk annak érdekében, hogy az Unió leszálljon az akácról. Létrejött ugyanis egy akác-koalíció, aminek az a célja, hogy a korlátozó intézkedésekkel szemben fellépjen, megakadályozza az akác kiirtását, és a méhészeket is megvédje. Az akác-koalíciót méhészek, erdészszervezetek, kutatóintézetek a Magosz és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara hozta létre. A lépések sikeresek voltak, ugyanis 2014-ben a magyar akácfa és a magyar akácméz hungarikum lett, de az EU-nak sajnos ez még mindig nem elég.