Érdekességek az akácfáról
Elnevezések:
Fehér akác, Robinie, falsche Akazie (német), Black locust (angol), Robinia (olasz), Belaja akacija (orosz), Robinier, faux acacia (francia ).
Igen sok országban egyszerűen akácfának nevezik.Ez tévedésre ad okot, mert emiatt egyesek összetévesztik a szubtrópusi, trópusi övezetben tenyésző valódi akácfajokkal (Acacia nemzetség).
Az akácfa elterjedése
J. Robin párizsi királyi főkertész sok egyéb növényfajjal együtt 1601-ben hozta be Észak-Amerikából Európába (a földtörténeti kutatások szerinti "harmadidőszakban" az akác már megtalálható volt Európában is). Európai elterjedése különösen Magyarországon volt példátlanul gyors. Ma a magyar erdők 20%-a akácos, és Európa egyetlen országában sincs annyi akácerdő (345 ezer ha), mint Magyarországon. ĺgy a fakereskedelemben nem véletlenül tekintik az akácot tipikus magyar fafajnak. A melegebb éghajlatot és a tápdús homok talajokat kedveli (klímaigénye a szőlőéhez hasonló). Európában Románia, Olaszország, Franciaország, Szerbia, Bulgária, Szlovákia és Ukrajna rendelkeznek jelentősebb állományokkal. Ma különösen gyorsan terjed Kínában és Dél-Koreában.
Magyar akác
Az akácot a homok megkötése céljából Tessedik Sámuel hozta be és terjesztette el Magyarországon. Hazánk egyes területein olyannyira jól érezte magát az akácfa, hogy számos új változatot hozott létre. A magyar akác ma már a vidéki táj jellegzetessége, ekkora kiterjedésű, tisztán akácerdők más tájakon nincsenek. A legkiválóbb méhlegelők egyike ez fa, a magyar méztermelés legnagyobb részét az akácméz adja.
Köhögés ellen favorit
A népi gyógyászat már régóta ismeri és használja a mézet számos betegség esetén. Az akácméz remekül enyhíti a köhögést, továbbá erős, általános fertőtlenítő és méregtelenítő hatást is gyakorol a szervezetre. A mézben található, 100-nál is több féle immunerősítő, baktériumölő és gyulladásgátló aminosav, ásványi anyag, vitamin és enzim a természet erejével csökkenti a megfázás tüneteit.
Májbetegeknek, allergiásoknak, cukorbetegeknek
Májbetegeknek kifejezetten ajánlott az akácméz fogyasztása, mert a benne lévő nagy mennyiségű gyümölcscukor pozitív hatást gyakorol a májra. A máj regenerálásán túl az akácméz gyógyhatása segíthet a gyomorsav túltengésben szenvedőknek, alacsonyabb savtartalma miatt. Az akácméz a legkevesebb virágport tartalmazó mézek egyike, így a virágporra allergiások is fogyaszthatják. Ez a mézfajta a cukorbetegek részére a legideálisabb választás lehet, alacsony szacharóz tartalma miatt, ugyanakkor javasolt csak kismértékben fogyasztani.