Rengeteg gyönyörű szép Nemzeti park található Földünkön, melyek a természeti értékeket hivatott megőrizni. Hagyjuk most a nagyvárosok porait, zajait és kalandozzunk el a nyugodtabb, vízesésekkel, dombokkal, erdőkkel teli tarkított nemzeti kincsek felé.
Ki ne ismerné a rajzfilmekből Maci Lacit? És ezek után ki ne ismerné a Yellowstone Parkot? Ez a park a Sziklás-hegységben található, Wyoming, Monatan és Idaho állam területén. Híres gejzírjeiről, hőforrásairól és állatvilágáról: lakhelyül szolgál grizzly medvéknek, farkasoknak, bölénycsordáknak, jávorszarvasoknak. A park a Yellowstone folyóról kapta a nevét, de sokak szerint a Yellowstone-i Grand Canyon sárga szikláiról nevezték el.
1934-ben alapították, területe nagyjából 900 km2. Hokkaidó területén található. Jellegzetessége a kráter tavak, hévízforrások és a különböző vulkáni eredetű tavak, melyekben pisztráng és lazac található szép számmal. Főbb nevezetességei: Akan-tó, mely egy gyönyörű krátertó, Kussaro-tó, Massu-tó, és nem utolsósorban az Ivozan-vulkán, mely természetes kénes kigőzölgésekről híres.
Karintia, Salzburg és Tirol határán fekszik Közép-Európa legnagyobb nemzeti parkja, a Hohe Tauern Nemzeti Park, amely grandiózus hegyvilágával – például Ausztria legmagasabb hegycsúcsával, a Großglocknerrel – tekintélyes gleccsereivel és az impozáns krimmli vízeséssel valóban páratlan természeti csodákat rejt. A park szívében teljesetlen érintetlen a természet, rengeteg túraútvonalon közelíthetjük meg egyes részeit életre szóló élményt jelent az idelátogatóknak.
Az ázsiai szigetország ezen nemzeti parkja mindössze 55 négyzetkilométeres területet foglal el. Lényegében a Mayon-vulkán közvetlen környezetét teszi ki, ahol ősi kultúrák nyomait őrző romokat találni. A közel két és félezer méter magas vulkán látványa lélegzetállító. Erejét meglehetősen sűrűn megmutatja, ugyanis az elmúlt néhány évtizedben több alkalommal is kitört.
Új-Zéland északnyugati részén fekszik, területe nagyjából 300 négyzetkilométer, nagyon változatos erdők, hegyek, tagolt tengerparti sziklák jellemzik. Legnagyobb értéke a néhol megtalálható karsztos területek. 1987-ben védetté nyilvánították, ezután az itt élő állatok is egyre jobban szaporodnak.
Horvátország nemzeti parkjai közül a legjelentősebb a plitvicei tavak vidéke. A tavak Dinári-hegységben honos ásványok és organizmusok kombinációjának köszönhetik intenzív türkizkék színüket. 1979-ben az elsők között került fel az UNESCO Világörökségi listájára. Az idelátogatók rengeteg úton barangolhatják be a nagyjából 300 km2-es területet.
A Serengeti egy kopár szavanna, mely Tanzánia északi részén, a Viktória-tótól keletre fekszik. Ezen a vidéken több mint 1,8 millió növényevő és több ezer ragadozó állat él. Elterjedtek a gnúk, gazellák, zebrák, kafferbivalyok és a rájuk vadászó oroszlánok. Területe nagyjából 15000 négyzetkilométer.
A Kanári-szigeteken, Tenerifén található, 3720 méter magas csúcsa Spanyolország és az Atlanti-óceán legmagasabb pontja. Aktív, de szunnyadó vulkán, a világ harmadik legnagyobbika, legutóbb 1909-ben tört ki. A vulkán és környéke a Teide Nemzeti Park része, melynek területe közel 19000 hektár, 2007 óta a világörökség része. Turisták által sokat látogatott helyszín, lehetőségünk nyílik sétautakon, ösvényeken bejárni a legszebb részeket.
Franciaország 1963-ban alapította meg első nemzeti parkját, a Vanoise-t. Az ország nyugati részén, az olasz határ mellett elterülő 582 négyzetkilométeres park az Alpok természeti értékeit őrzi.
Háromezer méteres hegycsúcsai közt gleccserek, morénatavak és tengerszemek bújnak, gyönyörű környezetet teremtve ezzel a túrázásra.
Ismertebb nevén a Zion Canyon a vörös navaho homokkőből a Virgin-folyó által kifaragott 24 kilométer hosszú, helyenként 800 méter mély, dús növényzettel és vízesésekkel, vízfolyásokkal tarkított gyönyörű kanyon. Az Egyesült Államokban, Utah állam területén található. A nemzeti park a környéken a Grand Canyon és Las Vegas után a leglátogatottabb látványosság.
Forrás: Wikipedia