Indonéziában a Surabaya állatkert, a figyelem középpontjába helyeződött a botrányos tartási körülményeik miatt Kelet-Jávában, mely állatkert egykoron a leglenyűgözőbb állatállománnyal dicsekedhetett Délkelet- Ázsiában.
Tekintsd meg az állatkertben készült sokkoló fotókat
Az állatkert tigriseit nagyon soványnak találták, 180 pelikán pedig olyan szűkösen volt egy ketrecbe zárva, hogy szárnyaikat csak úgy eregethették, hogy közben egy másik társukat megütötték vele.
Egy fehér tigris, akinek a szüleit az indiai kormány fogadta be 20 évvel ezelőtt, testét bőrsérülések borítják. Olyan ritkán engedték ki, hogy hát fájdalmaktól szenved, melyek a felállást és az önálló sétát is nehézzé teszik számára, mondta Sri Pentawati az állatkert gondnoka.
’Túl sok a tigris’ mondta. Nehéz úgy rotálni őket, hogy megkapják a megfelelő mozgásigényt, amire szükségük van.
Rahmat Shah – egy ismert nagyvad vadász, akinek saját múzeuma van Medan városában, és amely múzeum tele van az általa lőtt orrszarvúkkal, nagy macskákkal és egyéb állatokkal- a vezetője jelenleg Indonézia Nemzeti Állatkert Szövetségének. Azt mondja a kormány által irányított állatkertek egyike sincs jó állapotban, de a Surabaya állatkertben kifejezetten rossz a helyzet, a zord belső állapotok miatt.
Ritka fajok, köztük a komodói sárkányok és a súlyosan veszélyeztetett orángutánok, nedves, egészségtelen ketrecekben ülnek, melyek tele vannak a látogatók által bedobált földimogyoróval.
A kormány kinevezett egy tapasztalt állatgondozót, Tony Sumampouw-ot, hogy rendbe hozza a helyzetet és küzdött is sikerrel, hogy a halálozási arány havonta legalább csak 15 egyed legyen. A zsiráf halála után múlt héten Ő is feladta.
Egy teljes renoválásra lenne szükség mondta és hozzátette, hogy el kellene gondolkozni a privatizáción vagy jó néhány állat elszállításán.
Egy zsiráf elpusztult Indonézia legnagyobb állatkertjében, mert tele volt a gyomra műanyag csomagolóanyagokkal. A Kliwon nevű 30 éves zsíráf bika évekig csak a karámjába dobott szemeten élt. A gyomrában talált műanyag tömege 18 kilogramm volt. Az állat halála újra a figyelem középpontjába helyezte a Surabaya állatkertet, botrányos tartási körülményeik miatt Kelet-Jávában, mely állatkert egykoron a leglenyűgözőbb állatállománnyal dicsekedhetett Délkelet- Ázsiában.
Az állatkertet vádolják, mert ellenőrizetlen az állattenyésztés, hiány van az általános állatjóléti költségviselésben és fennáll a gyanúja, hogy az állatkert dolgozói közül többen részesei az illegális vad kereskedelemnek.
Az állatkert 2 évvel ezelőtt került tűz alá, amikor is kitudódott, hogy 4000 állatukból 25 pusztul el minden hónapban, legtöbbjük idő előtt. Beleértve egy afrikai oroszlánt, egy szumátrai tigrist és néhány krokodilt.
Ez borzasztóan tragikus, de persze semmiképp sem meglepő az indonéziai állatkertekben, mondta Ian Singleton, korábbi állatkerti gondozó, aki jelenleg egy orángután védelmi programot vezet Szumátra szigetén.
Az állatkert korábbi két vezetőjét kirúgták pár évvel ezelőtt, de utódaik a személyzettel együtt folytatták az ellenségeskedést.
A rendőrség úgy véli a januárban történt varacskos disznó ciánmérgezéses halála vezetett a konfliktushoz.
Az egyik oldal mindig próbálja kétségbe vonni a másikat, mondta Ludvie Achmad a helyi állatvédelmi ügynökség feje.
Sumampouw beismerte, hogy kevés sikert ért el a fegyelmezetlen személyzet szabályozásában.
Azt mondja, elképzelése szerint néhány állat, beleértve 3 fiatal komodói sárkányt, amelyek tavaly tűntek el, a gondozóik által lettek eltulajdonítva majd értékesítve az illegális vadpiacon.
A gondozókat a tigriseknek szánt hús ellopásával és helyi piacon történő eladásával is megvádolták.
A 2 dollárnál is olcsóbb belépő árak miatt nincs elegendő pénz az állatok gondozására, illetve az állatok felszerelésének javításához. A legnagyobb probléma azonban a túlzsúfoltság.
Míg a legtöbb állatkert limitálja a fogságban született állatok létszámát – megfontolva azt, hogy mennyiről tudnak gondoskodni, vagy elcserélni más állatkertekkel - addig az elképzelés a ’család tervezésről’, itt még nem felkapott. A fogamzásgátló szerek drágák és nincsenek megfelelő felszerelések a hímek és a nőstények elkülönítésére. Ennek eredményeként a Surabaya állatkert fajai túltenyésznek.
A 180 pelikánt egy röplabda pálya méretű ketrecben tartják. A közelben 16 tigrist – 12 szumátrait és 4 bengálit- börtön-szerű beton barlangokban tartanak.
Sajnálom, hogy látniuk kell ezeket a képeket, de hallottak már a Surabaya állatkertről? Indonézia legnagyobb állatkertjéről van szó, ahol az állatok többnyire a legszörnyűbb kínok között pusztulnak el. Nincsenek állatorvosaik, takarítás is csak ritkán történik, az alkalmazottak eladják az állatok táplálékát, néhányuknak alig van férőhelye…
Látták a zsiráfot a képen? 20 kg műanyag zsákot evett meg, úgy éhezett, és minden amit ehetett az szemét volt. Körülbelül 25 állat hal meg havonta.
A kormány nem törődik az állatkerttel és az ONG? Nem tudja szabadon engedni az állatokat, mert a legtöbbjük olyan rossz egészségi állapotban van, hogy nem tudnának a vadonban megélni.
Írja alá a petíciót a Surabaya állatkert bezáratásának érdekében! Segítsen változtatni. Blogolja ki. Ossza meg a közmédiában. Hívja meg barátait, hogy csatlakozzanak. Mondja el akinek csak tudja.
Ide kattintva töltheted ki a petíciót
További képek