A töltött káposztát annyi féleképpen készítjük el az ünnepi asztalra, ahány ház van az országban. A legismertebb elkészítési módja a töltött káposztának a savanyú káposztás verzió, de sokan készítik szabolcsi módra paradicsomosan vagy édes káposztás változatban is. De mitől is lesz tökéletes?
A töltött káposzta titka
Ahány ház annyiféle töltött káposzta, de a tökéletes recept a következő öt pontban rejlik. Ugyan a karácsony már elmúlt, de a szilveszteri bulira még elkészíthetitek a legfinomabb töltött káposztát, amit valaha is ettetek.
1. A tökéletes káposzta
Mivel a káposzta az egyik legfontosabb összetevője a töltött káposztának, ezért ne spóroljunk az idővel, hogy a legtökéletesebb káposztát találjuk meg. Válasszunk olyan savanyúságot hozzá, amely jól van beízesítve és magának a káposztának a darabolásával is megvagyunk elégedve. Persze ha mi magunk is szoktunk savanyúságot készíteni, akkor könnyebb dolgunk van. A legegyszerűbb, ha laskára szeletelt káposztát választunk, mivel haraphatóbb lesz a végeredmény.
Abban esetben, ha mégis csak túl savanyú káposztát tudtál vásárolni, akkor érdemes átmosni a felhasználás előtt, vagy akár be is áztathatjuk vízbe az éjszakára.
2. Zsiradék
A tölteléket is leginkább az ízlésünk szerint szoktuk fűszerezni, azonban a legjobb végeredményérdekében, nem szabad kifelejteni a keverékbe apró darabokra vágott füstölt húst és szalonnát tenni, hogy meglegyen a töltelék füstössége is. A gombócok akkor lesznek kellően lágyak, ha elegendő mennyiségű zsiradék is kerül bele, így a magasabb zsírtartalmú, 20-30%-os zsírtartalmú darált húst kell belekevernünk. Ne felejtsük el a kellő mennyiségű fokhagymát, és a finomra vágott dinsztelt hagymát se hagyjuk ki belőle. A fűszerek tekintetében a borsot és a köményt ne hagyjuk ki, de a fűszerpaprikától lesz az igazi!
3. Formás gombócok
A káposzta levelein található vastagabb ereket nehezen lehet hajtogatni, ezért hajtogatás előtt érdemes kivágni őket. A nagyobb leveleket négybe is vághatjuk, hogy kisebb gombócokat készítsünk, így egy adag több falatból állhat. Az ideális méret, hogyha diónyi gombócokat formázunk, a gombócokat pedig szorosan helyezzük be egymás mellé a fazékba, ugyanis így kisebb az esélye annak, hogy főzés közben szétnyílnak majd.
4. Füstös íz
A töltött káposzta nem lehet igazi füstölt hús nélkül, akár kolbászt, tarját vagy bármi más füstölt húst teszünk a káposzta mellé főni a fazékba. A lényeg, hogy zsírosabb húst válasszunk, hiszen a szaftos káposzta mellé nem akarunk kemény húst fogyasztani. Ha füstölt hús híján vagy, akkor használj füstölt paprika fűszerkeveréket.
5. Elmaradhatatlan tejföl
Végül pedig ne felejtsd el a tejfölt, hiszen nem igazi a töltött káposzta krémes tejföl nélkül. Ez lágyítja a savas ízeket, egy finom ropogós kenyérrel pedig megadjuk a roppanást.