A széncinege az egyik legkedveltebb és legismertebb madár, gyakran feltűnnek a madáretetőknél is. Korábban is beszámoltak már a széncinegék rémtetteiről, de egy finn természetfotós megörökített egy jelenetet, amelyen a széncinege lecsap a madáretetőnél táplálkozó zsezsékre, halálra csipkedi őket és elfogyasztja vérző áldozatát.
Mi lehet ennek a széncinege viselkedésnek a magyarázata?
A hétköznapi emberek egy kedves, békés madárkának látják a cinkéket, de nem szabad elfelejteni, hogy ez a madár valójában ragadozó. Habár zsákmányainak többségét a rovarok teszik ki, alkalmanként elejt egy-egy nagyobb zsákmányt, így kisebb énekesmadarak is áldozatul eshetnek. Több olyan fotó is előkerült, amelyen a széncinkék által elejtett zsezsék és citromsármányok teteme látható, melyekből fogyasztott is a széncinke.
A széncinege erős hegyes csőrét használja
A cinke felépítését külső szemmel nézve nem találjuk alkalmasnak nagyobb melegvérű állatok elejtésére, de ez csak látszat. Ugyanis a cinke erőteljes madár és a hegyes csőre nagyon erős. Fel tudja törni a kemény magvak héját, például a makkot vagy a mogyorót. Szakemberek megfigyelték már azt is, ahogyan az elhullott patás állatok húsát csipkedik.
A széncinegék által elejtett madártetemek
Már a középkori könyvek is említik, hogy a cinkék az akasztott emberek zsírját és szöveteit is lecsipegették, de ez a viselkedésformájuk a közelmúltig feledésbe merült. Ezért lepődtek meg nagyon a szakemberek, amikor 1975-ben olyan megfigyelésekről számoltak be, miszerint a széncinegék kisebb énekesmadarakat ejtenek áldozatul. Már korábban is megjelent néhány cikk és beszámoló arról, hogy a cinegék csapdába esett vagy fészkelő madarakat támadtak és öltek meg, de ezeknek a dolgoknak nem tulajdonítottak nagy jelentőséget.
A cinegék erős csőrüket használva szétverik az áldozataik koponyáját, és kieszik a kedvenc csemegéjüket, az agyvelőt. Nem csak kisebb énekesmadarakat ejtenek áldozatul, hanem denevéreket is. Kutatók egy magyar barlangban megfigyelték, hogy a széncinegék téli álmot alvó törpedenevéreket támadtak meg, szétverték a koponyájukat és az agyvelőjüket is elfogyasztották.
Táplálékhiány esetén vérszomjasak a széncinegék
A leírtak ellenére a cinegék zöme nem ennyire vérszomjas, viszont azt tudni kell, hogy a rovarevő madár is ragadozónak számít. Ez a ragadozó természet egyes esetekben – például táplálékhiány esetén – rendkívüli méreteket ölthet. A következő oldalon több mindent megtudhattok erről a nem mindennapi madárról!