A petrezselyem, vagy pontosabban a fodros metélőpetrezselyem egy kétéves lágyszárú fűszernövény, mely kétségkívül elterjedt. Bár a mediterrán régiókból származik, nagy tűrőképességgel rendelkezik, és a hidegnek is ellenáll bizonyos mértékig.
Életének első évében, a növénynek egyszerű, esetleg fodros szélű levelei vannak fajtától függően. Illatosak, nagyon vágottak, háromszög pereműek, levélnyelesek, fényesek és csomót alkotnak – maximum 30 cm magasra fejlődnek.
A második évben kifejleszt egy szögletes szárat - ez akár egy méterre is megnőhet -, mely fehéres, zöldes-sárgás virágokat fog majd hozni.
Általában a friss leveket fogyasztjuk vékonyra vágott formában, melyet köretekre teszünk, hideg – meleg ételekhez használunk ízesítés gyanánt. Bár aromája támogatja a főzést, mégis általában az utolsók között helyezzük étkeinkre.
Emellett a növényt, illetve magját gyógyászati szempontból is felhasználják.
Gazdag A és C vitaminban, vasban és káliumban. Jótékony hatása kiterjed az emésztés segítésére, ugyanakkor egy rovarcsípést és képes lesz megnyugtatni.
Termesztése
A petrezselyem általában a laza szerkezetű, mély, friss és humuszban gazdag talajt kedveli. Elhelyezés szempontjából figyeljünk, hogy óvjuk a túlzott napsugárzástól, például nyáron – ilyenkor érdemes félárnyékos helyet keresnünk számára, de az év többi részében bárhol jól érzi magát.
A növekedése általában elég lassú, ezért ajánlatos ültetés előtt a magokat 24 óráig vízben áztatni. Ültetésüket március és október közé kell időzíteni, nagyjából 5 mm mélyen és egymástól 25 – 30 cm távolságra elvégezni.
Nyugodtan használhatjuk társültetés kapcsán is, tökéletes lehet egy paradicsom, vagy akár egy hagyma mellett is.
Gondozása
- A talajt mindenképpen nedvesen kell tartanunk, amennyiben ez nem sikerül, a petrezselyem nem fog kikelni.
- Kapáld, gyomláld és öntözd rendszeresen, az elején intenzívebben, majd csak figyelj rá, hogy ne száradjon ki.
- Télen üvegházban érdemes tartanod, de mindenképpen meg kell védened a hideg ellen.
- A magok újra gyűjtéséhez várd meg még néhány példánya magot terem.
Begyűjtése, raktározása és felhasználása
A leveleit a kifejlődésük után bármikor hasznosíthatod, amikor csak kedved tartja. Ez az időszak általában 2 és fél, 3 hónap körül érkezik meg vetése után. Vágd le szárait a közepe körül, de ne használj kést, így a növény újra fejlődőképes lesz.
Általában felhasználás szempontjából frissen adják hozzá nyers zöldségekhez, szószókhoz, omlettekhez, halakhoz, húsokhoz és még sorolhatnám, ízesítés gyanánt.
Betegségei és kártevői
Érzékeny a peronoszpórára, illetve a meztelen csigák is kedvelik – ők főleg a fiatalabb növényeket falják fel.