Manapság már egyre kevesebben ismerik ezt a csodálatos kutyafajtát. A mudi a legritkább, legkevésbé ismert magyar pásztorkutya. Kitenyésztetlen, természetes fajta. Most bemutatjuk nektek a jellemzőit, fontosságát.
A mudi története
Már 1773-ban írtak egy mudi jellegű pásztorkutyáról, ezután Pethe Ferenc tette említést róla 1815-ben. Ennek ellenére szervezett tenyésztése a legkésőbb indult meg a magyar fajták közül. Sokáig nem is különböztették meg a pumitól és a pulitól, néhányan úgy tartották- tévesen-, hogy a mudi a pumi és a puli kereszteződéséből jött létre. Tudatos tenyésztését Fényes Dezső kezdte meg, majd 1936-ban bemutatta az általa tenyésztett kutyákat és benyújtotta a fajta első szabványát, a bizottság el is fogadta a leírást és a mudi fajtanevet.
A második világháború hatalmas sorscsapás volt a fajtára is, szinte teljesen kipusztult, feltámasztása a semmiből kezdődött újra. 1963-ból származik az újabb fajta szabvány, melyet Balassy Zoltán alkotott meg. Nagyon sokáig a fajta fenntartása volt a cél, hiszen érthetetlen közöny vette körül és csak néhány mudi tartónak, rajongónak köszönhető, hogy a fajta fennmaradt. Magyarországon a mai napig nem ismerték fel intelligenciáját, ellenálló képességét és sok pozitív tulajdonságát. Lapozz tovább és ismerd meg még jobban a mudi kutyust :)
Első pillantásra egyszerű küllemű keveréknek tűnhet. Szőre rövidebb a többi pásztorkutya szőrénél, könnyen tanítható, intelligens fajta. Bármely színben előfordulhat, leggyakrabban fekete, barna, fehér vagy fakó, de sokak szerint a legszebb színváltozat a szürke alapon feketével spiccelt. Eredetileg juhászokhoz, pásztorokhoz kötötte a feladata, esztétikai értéke csak másodlagos volt. Szolgálatkész, nagy munkabírással és igénytelen kutyaként tökéletesen helyt állt. Hosszú életű, gazdáját akár egy szempillantásból megérti. Nagyjából 40-45 centiméteres marmagasság mellett 8-12 kilogramm testtömeggel bír.
Manapság már nem csak pásztorkodó emberek mellett él, hanem házőrzőként is megállja a helyét. Hatalmas kitartással bír, emellett kitűnő szimatáról is ismert, így a katasztrófakutyák között is feltűnt néhány példány. A városi élethez is gyorsan tud alkalmazkodni, ha naponta gondoskodunk arról, hogy eleget mozogjon.
Forrás: Wikipédia