A leghasznosabb gyógynövény, mégis irtja mindenki-ne tegyétek!

Mindenki irtja, pedig a leghasznosabb gyógynövény - A lándzsás útifű bemutatása

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

A lándzsás útifű hazánkban mindenütt előforduló, igénytelen évelő gyomnövény. Biztosan mindenki látott már ilyen növényt a kertjében és sokan el is kezdték a kiirtását, mivel nem illik a gyep közé. Viszont nagyon sokoldalú gyógynövény, ismerjétek meg ti is.

Nagy útifű

Röviden a lándzsás útifűről

Eltűri a tömörödött talajt, utak mentén, árokparton, keréknyomokban is megterem. Gyöktörzse rövid, széles tojásdad, ívesen futó, párhuzamos erezetű levelei rövidhajtáson tőlevélrózsában állnak, virágzati szára 10-15 cm magas.

Apró, zöldes murvalevelekkel övezett négytagú virágai rövid füzért alkotnak. Szélbeporzású, ezért porzói a virágból kinyúlnak. Termése nyolc magvú tok. A nagy útifüvet nem termesztik, leveleit természetes állományaiból gyűjtik májustól szeptemberig.  

A lándzsás útifű jellemzői 

20–40 cm magas lágy szárú, évelő növény. Főgyökeres gyöktörzs jellemzi, rövid, barázdált, rostos szártagú hajtásain csak lándzsa alakú, 3-5 hosszanti, ívesen futó erezetű, ép szélű tőlevelek vannak. Az apró, 1–3 cm hosszú, kb. 4 mm széles, fehéres virágok tömött hengeres vagy gömbös füzérben állnak, sorrendben alulról felfelé nyílnak ki. A sárgásfehér porzók hosszabbak a négytagú, barnás szegélyű pártánál, így feltűnően kiállnak a virágzat szintjétől. Szélbeporzású, pollenjének 8-14 pórusát annulus veszi körül. Májustól októberig virágzik.

hirdetes

Virágpora közepes mértékben allergizál, jelentősége kicsi, pedig a pollenszemek száma portokonként 7700 is lehet. Hosszúkás toktermésében rekeszekben ülő, csónak formájú magok találhatók. A növényt gyógynövényként használják. Fő hatóanyaga az aukubin glikozid, de tartalmaz még polifenolokat, nyálka-poliszacharidokat, C-vitamint, cserzőanyagot, kovasavat, káliumot, cinket. 3 faját, a nagy útifüvet, a réti útifüvet és a lándzsás útifüvet is felhasználja a gyógyszeripar és a népgyógyászat. 

A lándzsás útifű jó baktériumölő, gyulladáscsökkentő, és sebgyógyító, ezért összezúzott levele hasznos gyógyír lehet rovarcsípések, kisebb égési sérülések esetén. A légutak gyulladásos megbetegedéseiben, köhögés csillapítására, köptetőként használják baktériumölő, gyulladáscsökkentő hatása miatt. Oldja a letapadt nyákot, elősegíti a köpetképződést. Lapozz tovább és ismerd meg jótékony hatásait te is!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

acidémia

savtermészetű anyagok felszaporodása a vérben, ami annak —>pH-értékét savas irányba tolja el. Tovább

királydinnye (Tribulus terrestis L.)

a királydinnyefélék (Zygophyllaceae) családjába tartozó, egyéves, hosszú, hengeres... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek