Az agavé fantaszikusan szép növény, mely idehaza is komoly méreteket tud ölteni, de hazájában, vagyis természetes élőhelyén még sokkal nagyobbra is nő. Ezekről a csodaszép növényekről hoztunk most nektek némi információt és képeket, hogy lássátok, milyen is, ha otthon érzi magát a növény!
Természetes élőhelyén egy kicsit nagyobbra nő, mint idehaza, és ezt az alábbi kép is tökéletesen illusztrálja. Nincs azonban gond az itthoniakkal sem, csak kicsit több idő, mire egy úgymond méretes magasságot és terjedelmet elérnek. Ha pedig virágba is borulnak, nos, akkor tökéletes látványt nyújtanak mindenkinek, aki szeret gyönyörködni a természet eme csodáiban.
Az agávék nemcsak azért érdekesek, mert az e rokonsági körbe tartozó növényekből készül a tequila, hanem azért is, mert a legtöbb fajnál a növények egész életükben csak egyszer virágzanak. Egy ilyen virágzó agávét épp most lehet látni a FÁNK-ban.
A Pálmaház bejáratától jobbra eső, fagytűrő szukkulenseket felvonultató szabadtéri növénybemutató területén ugyanis egy 30-40 év körüli új-mexikói agávé (Agave neomexicana) épp most virágzik. A virágzó agávé nem mindennapos látvány, hiszen a legtöbb faj esetében az egyes növényegyedek egész életükben csak egyszer, általában több évtized elteltével szoktak virágozni.
Az agávék nemzetségébe több mint kétszáz faj tartozik, s nemcsak ritka virágzásukról nevezetesek, hanem azért, mert számos fajuk komoly gazdasági jelentőséggel is bír. Némelyikük fontos rostnövény, belőlük – egészen pontosan a szizálagávéból – készül például a szizál, amelyet a szőnyegszövéstől a kötélkészítésig számos területen felhasználnak. Némelyik agávéfaj alkoholos italok, például a tequila, a mezcal vagy a pulque alapanyagául is szolgál.
Az új-mexikói agávén kívül több más növény is színpompás virágokkal várja a látogatókat. A koalák melletti tavacskában a vízililiomok bontottak szirmot, a sörényes hangyászoknál pedig a trombitafolyondár van épp virágzásban.
Forrás: www.zoobudapest.hu