Borsózsizsik (Bruchus pisorum)
Sajnos ez talán az egyik legjellemzőbb kártevője a borsónak. Javarészt nem is támad más növényeket, csak ritkán okoz gondot más pillangósoknál. Kárképe elég hasonló az akácmolyéhoz, mivel itt sem az imágó, hanem sokkal inkább a lárva a mumus a kártételben. A gond viszont az, hogy ez magába a borsószemekbe hatol be. Biztos mindenki látott már ilyen kárképet, ez az, amikor a borsószemeken egy nagyon pici fekete pontot és egy kis dudort látunk. Aztán amikor a magba behatolt a lárva, akkor a héj alatt elkezd bebábozódni, majd ha kifejlődött, a maghéjon át lukat vájva távozik, ezért látható olyan jól a borsószemen is a kártétel. Sajnos viszont az így károsított borsót mi már nem fogyaszthatjuk el.
Jó hír viszont, hogy a borsózsizsiknek csak egy nemzedéke van. Raktárakban, vagy apró repedésekben telelnek át, majd szintén virágzáskor rajzik, és rakja le petéit a borsó hüvelyére. A lárvák ezután egy hét elteltével kelnek ki, majd behatolnak a hüvelybe, aztán a magba. Minden magba egy zsizsik rágja be magát, ahol 5-6 héten keresztül eszegetnek a 2 hetes bábállapot előtt.
Védekezés
Az egyik leggyakoribb házi módszer, ha néhány napra mélyhűtőben lefagyasztjuk a zsizsikes borsót, ezáltal ugyanis zsizsikteleníthetjük. Utána, amikor átmossuk a borsót, a megrágott szemek súly könnyebb, így feljönnek a víz felszínére, ezáltal ki tudjuk szedegetni a rossz szemeket.
Zöldborsó-levéltetű (Acyrthosiphon pisum)
A levéltetvek kifejezetten olyan kártevők, amik rendre megkeserítik a gazdák és hobbi kertészek életét. A zöldborsó-levéltetűvel sincs ez másképp, ami előszeretettel támadja meg szeretett veteményesünket és dönti romba álmainkat a finom, édes zöldborsó felé. A kis alattomos jószágok a növénynek mind a vegetatív (gyökér szár levél), mind pedig a generatív (virág, termés, mag) részein szívogatnak, majd felszaporodnak, és a borsó levelein azt vesszük észre, hogy besodródnak. Ez a legjellemzőbb, amit általában észre vesznek az emberek. Ez persze gyenge termést eredményez, és gyakran úgy néz ki a növény, mintha leforrázták volna.
A zöldborsó-levéltetű többnemzedékes kártevő, ami konkrétan a pillangós növényeken telel át. Az így áttelelő petékből kel ki az ősanya, ami aztán az első nemzedéket adja, és így tovább. Mivel ezek szárnyas kártevők, ezért áttelepülnek a gazdanövényre, és ott kezdik meg a szívogatást, így jelentős károkat tudnak okozni. A szárnyas egyedek aztán szűznemzéssel és álelevenszüléssel létrehozzák a szárnyatlan egyedeket, majd a növények elöregedésével és elhalásával a szárnyas egyedek távoznak, melynek következtében megszűnik a teljes állomány.
Védekezés
Mivel jóformán elkerülhetetlenek és rendkívül gyorsan felszaporodnak, ezért kötelező az idejében végzett inszekticides (rovarölő) védekezés.
Forrás: www.tankonyvtar.hu