Hamarosan beköszönt a tél – ilyenkor érdemes nagyobb figyelemmel fordulni környezetünk felé és madáretetőket kihelyeznünk kertünkbe, ezzel is segítve szárnyas barátainkat.
A vadon élő madarak, mint például a pintyek, vörösbegyek, bíborosok, számos kert és táj lakói. Nagyon szórakoztató nőzni őket, különösen akkor, ha etetővel odavonzzuk udvarunkra őket. Az etetőknél gyülekező madárfélék összetétele az évszakok szerint változik, de élénk bohóckodásaik állandó örömet okoznak majd. A vadon élő madarak vonzása meglehetősen egyszerű. Vannak azonban olyan gyakori hibák, amelyekkel elriaszthatjuk, megsebesíthetjük a madarakat, elrontva véletlenül a jó szándékú erőfeszítéseinket. Ügyeljünk arra, hogy elkerüljük a következő madáretetési buktatókat, és szárnyas látogatóink egész évben egészségen és boldogan járhassanak hozzánk csemegézni.
Változatosság hiánya a madáretetőknél
Ahhoz, hogy az udvaron a lehető legkülönbözőbb madarak forduljanak meg, használjunk különféle etetőket. Elterjedtek például a csőetetők, a platformetetők, a gyümölcsetetők és a nektáretetők, ezekkel már madárlátogatók széles körének eleget tudunk tenni. Az ablak külsejére szerelt etető kis énekesmadarak számára különösen szórakoztató, közelről figyelhetjük őket, anélkül, hogy megzavarnánk. Ügyeljünk rá, hogy az etetőnk ne legyenek repedések vagy hasadékok, amelyekbe a madarak beleakadhatnak.
Ritka takarítás: takarítsd a madáretetődet!
Az etetőket legalább kéthetente alaposan meg kell tisztítani, nedves időben pedig még gyakrabban. A gombák és baktériumok főleg nedves magokon szaporodnak. Ez különösen igaz a nyitott platformos adagolókra. Ezeket minden évszakban hetente meg kell tisztítani. Szappannal, forró vízzel, egy kis hígított fehérítőoldattal kiválóan kimoshatóak, majd tisztítás után alaposan öblítsük el.
Rossz minőségű magok használata a madáretetőben
Olcsó magok vásárlása, vagy nem megfelelő tárolása komoly problémákhoz vezethet. Az olcsó madáreledel gyakran sok töltőanyagot tartalmaz, ami a földre kerül.