ügyfél: az a vízgazdálkodási társulat, önkormányzat, mezõgazdasági termelõ, TÉSZ, termelõi csoport, nonprofit gazdasági társaság, aki e rendelet alapján támogatásra jogosult

77/2008. (VI. 14.) FVM rendelet


Az Európai Mezõgazdasági Vidékfejlesztési Alapból az öntözés, a melioráció és a területi vízgazdálkodás mezõgazdasági üzemi és közösségi létesítményeinek fejlesztéséhez nyújtandó támogatások részletes feltételeirõl szóló 34/2008. (III. 27.) FVM rendelet módosításáról.


A mezõgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseirõl szóló 2007. évi XVII. törvény 81. § (3) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter feladat- és hatáskörérõl szóló 162/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. §-ának a) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következõket rendelem el:
1. § Az Európai Mezõgazdasági Vidékfejlesztési Alapból az öntözés, a melioráció és a területi vízgazdálkodás mezõgazdasági üzemi és közösségi létesítményeinek fejlesztéséhez nyújtandó támogatások részletes feltételeirõl szóló 34/2008. (III. 27.) FVM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a helyébe a következõ rendelkezés lép:
"1. § A támogatás célja hozzájárulni a mezõgazdasági vízgazdálkodás területén a környezetkímélõ, víz és energiatakarékos öntözési, a talaj védelmét, vízmegtartó képességét javító meliorációs, és a felszíni és felszín alatti vizek jó állapotát, a belvízvédelmet és vízkárelhárítást, továbbá a mezõgazdasági termelés biztonsága érdekében a vízhiány csökkentését, a vizek és vizes élõhelyek jó ökológiai állapotának elérését, megõrzését szolgáló mezõgazdasági üzemi és közösségi beruházások megvalósításához."
2. § (1) Az R. 2. § h) és i) pontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
[E rendelet alkalmazásában:]
"h) ügyfél: az a vízgazdálkodási társulat, önkormányzat, mezõgazdasági termelõ, TÉSZ, termelõi csoport, nonprofit gazdasági társaság, aki e rendelet alapján támogatásra jogosult;
i) közösségi beruházás: e rendelet 3. § bb), illetve cb) pontja alapján megvalósítható beruházás;"
(2) Az R. 2. § l) pontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
[E rendelet alkalmazásában:]
"l) mezõgazdasági termelõ: az Európai Mezõgazdasági Vidékfejlesztési Alap társfinanszírozásában megvalósuló támogatások igénybevételének általános szabályairól szóló 23/2007. (IV. 17.) FVM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 3. § 12. pontjában meghatározott termelõ, kivéve a nonprofit gazdasági társaság; e rendelet 3. § bb) pontjában meghatározott tevékenység megvalósítása esetén kizárólag a termelõk által saját öntözési szolgáltatási igényeik kielégítésére létrehozott gazdasági társaság;"
(3) Az R. 2. §-a a következõ m)-p) pontokkal egészül ki:
[E rendelet alkalmazásában:]
"m) közcélú vízilétesítmény: a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 1. számú mellékletének 26. a) pontjában meghatározott létesítmény;
n) megvalósítási hely: az az egyedileg azonosítható (névvel ellátott) vonalas létesítmény, tározó, egy vagy több helyrajzi számon szereplõ összefüggõ földterület, amelynek részén vagy egészén a beruházás megvalósul;
o) fõdarabcsere: az öntözõ berendezés/telep mûködésének jellegét alapvetõen meghatározó, azonos funkciót ellátó, Gépkatalógusban szereplõ elemek cseréje;
p) nonprofit gazdasági társaság: az a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény szerinti nonprofit gazdasági társaság, amely mezõgazdasági tevékenységet végez."
3. § Az R. 3. §-a helyébe a következõ rendelkezés lép:
"3. § E rendelet alapján vissza nem térítendõ támogatás vehetõ igénybe az alábbi célterületeken történõ, az 1. számú mellékletben meghatározott tevékenységek megvalósításához:
a) külterületen a vízrendezés közösségi beruházásaira, vízkárelhárításra, belvízvédelemre (1. célterület). Az 1. célterületen belül a közcélú létesítmények belterületi szakaszaira támogatás abban az esetben nyújtható, ha a külterületi vízkárok megelõzésére, csökkentésére irányuló fejlesztésekkel együtt valósulnak meg;
b) az öntözés mezõgazdasági üzemi és közösségi létesítményeinek fejlesztésére, ennek keretében:
ba) üzemen belüli, építéssel együttjáró fejlesztésekre (2.1 célterület),
bb) közösségi fejlesztésekre (2.2 célterület);
c) a melioráció mezõgazdasági üzemi és közösségi létesítményeinek fejlesztésére, ennek keretében:
ca) az üzemen belüli beruházásokra (3.1 célterület),
cb) a melioráció közösségi létesítményeinek fejlesztésére (3.2 célterület)."
4. § (1) Az R. 4. § (3) bekezdés ab) alpontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
[A 3. § ba) és ca) pontjaiban meghatározott célterületre irányuló tevékenységhez támogatást vehet igénybe
a) a mezõgazdasági termelõ, ha]
"ab) a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszerérõl szóló TEÁOR' 08 szerinti 01.1-01.7 tevékenységet végez;"
(2) Az R. 4. § (4) bekezdés ab) alpontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
[A 3. § bb) pontjában meghatározott célterületre irányuló tevékenységhez támogatást vehet igénybe
a) a mezõgazdasági termelõ, ha]
"ab) a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszerérõl szóló TEÁOR' 08 szerinti 01.1-01.7 tevékenységet végez;"
(3) Az R. 4. §-a a következõ (12)-(13) bekezdéssel egészül ki:
"(12) A vízgazdálkodási társulat, amennyiben közcélú vízilétesítményt hoz létre vagy a beruházást közcélú vízilétesítményen hajtja végre, saját kivitelezõ szervezetével is elvégezheti a munkát.
(13) E rendelet alkalmazásában saját munkaként kizárólag az építésügyi normagyûjteményben (a továbbiakban: ÉNGY) szereplõ tételek számolhatók el, a vízgazdálkodási társulat önköltségszámítás rendjére vonatkozó belsõ szabályzatának és a számviteli szabályoknak megfelelõen nyilvántartott kiadások alapján. Saját munka esetén a gépköltség és rezsióradíj az adott építési tételhez kapcsolódó, az ÉNGY-ben szereplõ referenciaár 90%-áig számolható el."
5. § (1) Az R. 6. § (1) bekezdés b) pontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
[(1) E rendelet alapján igényelhetõ támogatás összege támogatási kérelem benyújtási idõszakonként:]
"b) a 3. § ba) pontjában meghatározott célterületekre irányuló tevékenységhez kapcsolódóan legalább 3000 eurónak megfelelõ forint, de legfeljebb 735 000 eurónak megfelelõ forint, az alábbi megvalósítási helyenkénti kitétellel:
ba) lineár- és körforgó öntözõ technológiára irányuló támogatásigénylés esetében legfeljebb
1. 30 ha terület nagyságig legfeljebb 72 000 eurónak megfelelõ forint,
2. 30 ha vagy a fölötti területnagyságnál legfeljebb 2400 eurónak megfelelõ forint/ha,
bb) csévélõdobos öntözõ technológiára irányuló támogatásigénylés esetében legfeljebb
1. 30 ha terület nagyságig legfeljebb 36 000 eurónak megfelelõ forint,
2. 30 ha vagy a fölötti területnagyságnál legfeljebb 1200 eurónak megfelelõ forint/ha,
bc) mikroöntözéses technológiára irányuló támogatásigénylés esetén legfeljebb
1. szántóföldi zöldség öntözésnél legfeljebb 1600 eurónak megfelelõ forint/ha,
2. ültetvényöntözésnél legfeljebb 2400 eurónak megfelelõ forint/ha,
3. üvegház, fóliaöntözésnél legfeljebb 3200 eurónak megfelelõ forint/ha;"
(2) Az R. 6. § (2) bekezdése a következõ f) ponttal egészül ki:
[E rendelet alapján igényelhetõ támogatás mértéke:]
"f) a (4) bekezdés szerinti egyéb elszámolható kiadások tekintetében, ha eltérõ támogatási intenzitások kerülnek megállapításra, egységesen a legalacsonyabb intenzitást kell figyelembe venni."
(3) Az R. 6. § (5) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(5) E rendelet alkalmazásában az egyes elszámolható kiadások nem haladhatják meg a Gépkatalógus és az ÉNGY-ben szereplõ referenciaárakat. Amennyiben a referenciaár az ÉNGY alapján nem állapítható meg, úgy a Vhr. 27. § (1) bekezdés g) pontjának megfelelõn kell eljárni. Gép, berendezés, eszköz esetében kizárólag a Gépkatalógusban szereplõ tételek számolhatók el."
(4) Az R. 6. §-a a következõ (6)-(7) bekezdéssel egészül ki:
"(6) Az (1) bekezdés ba)-bc) alpontjai esetében, amennyiben az ügyfél egy megvalósítási helyen többféle öntözési technológiára igényel támogatást, akkor az alacsonyabb támogatási összeget kell figyelembe venni.
(7) Az üzemen belüli öntözés-fejlesztési beruházásoknál az öntözendõ területen megvalósított beruházás és az azon kívül létesített, az üzemen belüli öntözés-fejlesztéshez kapcsolódó beruházások, valamint az öntözõgépek fõdarabcseréje - a Gépkatalógus alapján - is az elszámolható költségek közé tartozik."
6. § (1) Az R. 7. § (1) bekezdés helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(1) A támogatási kérelmet a 2008. évben március 28-tól május 2-ig, június 16-tól július 16-ig, 2009-tõl évente április l-jétõl május 2-ig lehet benyújtani az MVH-hoz."
(2) Az R. 7. § (2) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(2) A támogatási kérelemhez mellékelni kell:
a) a 15 millió forint vagy azt meghaladó támogatási igényû kérelem esetén
aa) a mûködtetési tervet, amennyiben a támogatásra jogosult vízgazdálkodási társulat, önkormányzat, nonprofit gazdasági társaság, és a rendelet 3. § bb) pontja szerinti tevékenység megvalósítása esetén a termelõk által saját öntözési szolgáltatási igényeik kielégítésére létrehozott gazdasági társaság;
ab) a jogcímre vonatkozó üzleti tervet, amennyiben a kérelmet benyújtó az aa) pontban fel nem sorolt egyéb ügyfél;
b) a Mezõgazdasági Parcella Azonosító Rendszerrõl szóló 115/2003. (XI. 13.) FVM rendelet szerinti egyedi blokktérképet, amelyen be kell jelölni a beruházással érintett megvalósítási helyet."
(3) Az R. 7. § (3) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(3) A támogatási kérelemhez mellékelni kell az alábbi okiratok hiteles másolatát:
a) a 3. § a) pontjában meghatározott célterület esetén, új vízilétesítmény létrehozása vagy a meglévõ vízilétesítményre kiadott jogerõs üzemeltetési engedélyben meghatározott paraméterek megváltoztatása esetében a jogerõs létesítési vízjogi engedélyt, meglévõ vízilétesítményre kiadott jogerõs üzemeltetési engedélyben meghatározott paraméterekre történõ felújítás, rekonstrukció esetében a jogerõs üzemeltetési vízjogi engedélyt; nem engedélyköteles beruházás esetén az eljáró hatóság nyilatkozatát, mely szerint a fejlesztés nem engedélyköteles;
b) az elõtervet vagy az engedélyeztetési tervet vagy a kiviteli tervet;
c) õstermelõ ügyfél esetén az érvényes õstermelõi igazolványt;
d) egyéni vállalkozó esetében az érvényes egyéni vállalkozói igazolványt;
e) önkormányzat ügyfél esetén az érintett önkormányzat képviselõ-testületének a kérelemben foglalt beruházás megvalósításáról szóló határozat kivonatát;
f) vízgazdálkodási társulat esetén a beruházással érintett tagok adatait is tartalmazó hatályos létesítõ okiratot;
g) a termelõk által saját öntözési szolgáltatási igényeik kielégítésére létrehozott gazdasági társaság ügyfél esetén az öntözõvíz szolgáltatásra feljogosító hatósági engedélyt."
(4) Az R. 7. § (4) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(4) A 3. § ba) és bb) pontjaiban megjelölt célterületekre kérelmet benyújtó ügyfél esetében a támogatási kérelemhez csatolni kell az alábbi iratok hiteles másolatát, nyilatkozat esetén az eredeti okirat is elfogadható:
a) engedélyköteles beruházás esetén a jogerõs létesítési vízjogi engedélyt, illetve a termõföld védelmérõl szóló 2007. évi CXXIX. törvény szerint talajvédelmi hatósági engedélyhez kötött tevékenység esetén a talajvédelmi hatóság engedélyét; a jogerõs létesítési vízjogi engedély hiányában az eljáró hatóság támogató nyilatkozatát a vízkészletek rendelkezésre állását illetõen, és az elsõ kifizetési kérelem benyújtásával egyidõben a jogerõs létesítési vízjogi engedélyt, illetve a talajvédelmi hatóság engedélyét;
b) nem engedélyköteles beruházás esetén az eljáró hatóság nyilatkozatát, mely szerint a fejlesztés nem engedélyköteles, valamint a talajvédelmi hatóság nyilatkozatát, mely szerint a termõföld védelmérõl szóló 2007. évi CXXIX. törvény szerint hatósági engedély nem szükséges, illetve meglévõ vízilétesítményre kiadott jogerõs üzemeltetési engedélyben meghatározott paraméterekre történõ felújítás, rekonstrukció esetében a jogerõs üzemeltetési vízjogi engedélyt."
(5) Az R. 7. § (5) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(5) A 3. § c) pontban megjelölt célterületre a kérelmet benyújtó ügyfél esetében a támogatási kérelemhez csatolni kell az alábbi iratok hiteles másolatát, nyilatkozat esetén az eredeti okirat is elfogadható:
a) engedélyköteles beruházás esetén a jogerõs létesítési vízjogi engedélyt, illetve a termõföld védelmérõl szóló 2007. évi CXXIX. törvény szerint talajvédelmi hatósági engedélyhez kötött tevékenység esetén a talajvédelmi hatóság engedélyét; a jogerõs létesítési vízjogi engedély hiányában az eljáró hatóság támogató nyilatkozatát a felesleges vizek befogadását illetõen; az elsõ kifizetési kérelem benyújtásával egyidõben a jogerõs létesítési vízjogi engedélyt, illetve a talajvédelmi hatóság engedélyét;
b) nem engedélyköteles beruházás esetén az eljáró hatóság nyilatkozatát, mely szerint a fejlesztés nem engedélyköteles, valamint a talajvédelmi hatóság nyilatkozatát, mely szerint a termõföld védelmérõl szóló 2007. évi CXXIX. törvény szerint hatósági engedély nem szükséges, illetve meglévõ vízilétesítményre kiadott jogerõs üzemeltetési engedélyben meghatározott paraméterekre történõ felújítás, rekonstrukció esetében a jogerõs üzemeltetési vízjogi engedélyt."
(6) Az R. 7. § (7) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(7) Azonos fizikai területen egy célterületen belül nem támogatható újabb támogatási kérelem 2007-2013 között. Ez alól kivétel a 3. § a) célterület, azzal a feltétellel, hogy a korábban elvégzett fejlesztéstõl/felújítástól eltérõ beruházást kíván megvalósítani."
(7) Az R. 7. §-a a következõ (8)-(9) bekezdéssel egészül ki:
"(8) Az ügyfél - a vízgazdálkodási társulatok kivételével - e rendelet alapján újabb támogatási kérelmet csak a korábbi, e rendelet alapján támogatott mûveletekre vonatkozó utolsó kifizetési döntés kézhezvételét követõen nyújthat be.
(9) A mûvelet a támogatási kérelem benyújtását követõen az ügyfél saját felelõsségére megkezdhetõ. A Vhr. 25. § (1) bekezdésétõl eltérõen, amennyiben a támogatási kérelemben felújítással, korszerûsítéssel járó mûvelet is szerepel, a kérelemben szereplõ mûveletek a támogatási kérelem befogadását megelõzõen nem kezdhetõk meg. Engedélyköteles beruházás megvalósítása csak jogerõs engedély(ek) birtokában kezdhetõ meg."
7. § (1) Az R. 1. számú melléklete helyébe e rendelet 1. számú melléklete lép.
(2) Az R. 3. számú melléklete helyébe e rendelet 2. számú melléklete lép.
8. § (1) Ez a rendelet 2008. június 16. napján lép hatályba és a hatálybalépését követõ harmadik napon hatályát veszti.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejûleg az R. 4. §-ának (6) bekezdése hatályát veszti.


címkék:
Kapcsolódó cikkek
arborétumok télen

5 lenyűgöző arborétum télen Magyarországon

Az arborétumok nemcsak tavasszal vagy ősszel nyújtanak maradandó élményt. Télen különleges hangulat lengi be őket, a hóval borított tájak pedig egyedülálló látványt...

Agyaggolyók

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók – vagy más néven LECA (Lightweight Expanded Clay Aggregate) – a kertészkedés és növénygondozás világában az egyik legnépszerűbb talajhelyettesítők...

Karácsonyi cserepes virágok

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

A karácsonyi cserepes virágok nemcsak szemet gyönyörködtetőek, hanem melegséggel és életörömmel töltik meg otthonunkat az ünnepek idején. A karácsonyhoz szorosan kapcsolódnak...

Mikulásvirág gondozása

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima) az ünnepi időszak egyik legkedveltebb növénye, hiszen élénkpiros (vagy néha rózsaszín, fehér) fellevelei igazi karácsonyi hangulatot...

Téli borsó vetése

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése izgalmas kertészeti projekt, amely lehetővé teszi, hogy a természet ritmusát követve már tavasszal az elsők között szüretelj friss, zsenge borsószemeket....

legszebb orchidea fajták

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Az orchidea fajták nemcsak különleges szépségükkel, hanem eleganciájukkal is lenyűgöznek, így tökéletes ajándékot jelentenek bármilyen alkalomra – különösen az...

Öreg karácsonyi kaktusz

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

A karácsonyi kaktusz (Schlumbergera) sok háztartás kedvence, különösen a téli ünnepek alatt, amikor gyönyörű virágait bontja. Az idő azonban a növényekre is hatással van, és...

talajforgatás

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

A talajforgatás, más néven ásás, avagy talajművelés, a mezőgazdasági gyakorlat része, amely számos előnnyel jár, de a modern agrárkutatások és környezeti megfontolások...

vágott karácsonyfa

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

A karácsony közeledtével sok család számára elengedhetetlenné válik a karácsonyfa kiválasztása. A legelterjedtebb lehetőségek közé tartozik a vágott és a földlabdás...

Ehető karácsonyi dekorációs ötletek

Ehető karácsonyi dekorációk – Szép és finom ötletek az ünnepekre

Az ehető karácsonyi dekorációk nemcsak feldobják az ünnepi hangulatot, finomak és szépek, hanem közös kreatív programként is szolgálnak a család számára. Mézeskalács...

Hogyan nevelj amarilliszt

Föld nélküli amarillisz nevelés: vízben vagy viaszosan is csodás

Az amarillisz (Hippeastrum) az egyik legkedveltebb szobanövény, különösen télen és kora tavasszal, amikor gyönyörű, nagy virágai az otthon díszei lehetnek. Bár hagyományosan...

Fenyőfa vásár kisokos

Fenyőfa vásár kisokos: melyik karácsonyfa fajtát válaszd idén

A fenyőfa vásárok megjelenése hivatalosan is elindítja az ünnepi készülődést, és ilyenkor sokan azon gondolkodnak: idén milyen legyen a fa? Kicsi vagy nagy? Klasszikus lucfenyő,...