71/2008. (VI.3.) FVM rendelet
a szõlõtermelési potenciálra, a szõlõültetvények szerkezetátalakítására és -átállítására vonatkozó szabályozásról szóló 7/2007. (I. 30.) FVM rendelet módosításáról
A mezõgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseirõl szóló 2007. évi XVII. törvény 81. § (3) bekezdésének a) és b) pontja, valamint a szõlõtermesztésrõl és a borgazdálkodásról szóló 2004. évi XVIII. törvény 57. § (1) bekezdésének d) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter feladat- és hatáskörérõl szóló 162/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § a) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következõket rendelem el:
1. § A szõlõtermelési potenciálra, a szõlõültetvények szerkezetátalakítására és -átállítására vonatkozó szabályozásról szóló 7/2007. (I. 30.) FVM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának n) pontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
[E rendelet alkalmazásában:]
"n) átadó: a szõlõültetvény engedélyezett kivágásával keletkezett újratelepítési jogát - amely a mezõgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseirõl szóló 2007. évi XVII. törvény (a továbbiakban: Eljárási törvény) szerint mezõgazdasági vagyoni értékû jognak minõsül - átruházó természetes vagy jogi személy, továbbá jogi személyiséggel nem rendelkezõ szervezet."
2. § Az R. 3. § helyébe a következõ rendelkezés lép:
"3. § (1) A hegybíró minden tudomására jutott, engedély nélküli telepítést, illetve kivágást azonnal jelenti a Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatal (a továbbiakban: MgSzH) területi szervének, amely a jelentés tartalmáról a Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalt (a továbbiakban: MVH) tájékoztatja.
(2) Az átadott jelentés alapján az MVH nyilvántartást vezet az adott borpiaci évben engedély nélkül telepített és kivágott ültetvényekrõl, és az errõl készített jelentést minden év augusztus 31-éig átadja a miniszter részére."
3. § Az R. 4. §-a helyébe a következõ rendelkezés lép:
"4. § (1) A telepítési, illetve kivágási engedély iránti kérelmet (a továbbiakban: kérelem) a telepítés, illetve a kivágás tervezett megkezdése elõtt legalább kettõ hónappal, helyrajzi számonként külön, a kérelemben szereplõ terület fekvése szerint illetékes hegybíróhoz kell benyújtani.
(2) Engedélyt az a természetes személy, jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkezõ szervezet kaphat, aki (amely):
a) az Eljárási törvény 28. § (1) bekezdésében elõírt regisztrációs kötelezettségének eleget tett, és
b) a kérelemben feltüntetett ingatlan tulajdonosa, vagy
c) az ingatlant érvényes jogcím alapján használja.
(3) A kérelmet az erre a célra rendszeresített nyomtatványon kell benyújtani, amelyet az MVH közleményben tesz közzé. A nyomtatvány tartalmi elemei az alábbiak:
a) kérelmezõ regisztrációs száma;
b) kérelmezõ neve, címe;
c) a mûvelettel érintett terület adatai (helységnév, helyrajzi szám, területnagyság);
d) az ültetvény adatai (fajta megnevezés, mûvelésmód, területnagyság);
e) a kérelmezõ aláírása.
(4) A kérelemhez csatolni kell:
a) a kérelemben megjelölt területre vonatkozó, harminc napnál nem régebbi, nem hiteles tulajdonilap-másolatot (a tulajdonilap-másolatról készített fénymásolat is benyújtható);
b) osztatlan közös tulajdonban lévõ ingatlan esetén valamennyi tulajdonostárs, illetve a saját vagy közös tulajdonban lévõ, de özvegyi vagy haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan esetén a haszonélvezõ, özvegyi joggal rendelkezõ személy nyilatkozatát - eredeti példányban - arra vonatkozóan, hogy a kérelmezett mûvelet végrehajtásához hozzájárul. A nyilatkozatok mintáját a rendelet 6. számú melléklete tartalmazza;
c) használatot biztosító jogviszony esetében az erre vonatkozó szerzõdés másolatát, valamint a használatba adó nyilatkozatát - eredeti példányban - arra vonatkozóan, hogy a kérelmezett mûvelet végrehajtásához hozzájárul;
d) telepítés esetén a hegybíró által vezetett nyilvántartásból kiadott kivonatot az újratelepítési jog eredetérõl;
e) kivágás, valamint pótlás, és fajtaváltás esetén a HEGYIR-bõl kiadott szõlõültetvény kataszteri kivonatot;
f) gyökérnemes (saját gyökerû) szaporítóanyag felhasználása esetén az MgSzH illetékes területi szerve által kiadott talajtani igazolást a talaj filoxéra ellenállóságáról;
g) telepítési, pótlási, fajtaváltási engedély iránti kérelemhez a külön jogszabályban elõírt - öt évnél nem régebbi - ültetvénytelepítést megalapozó talaj alkalmassági- és tápanyag-feltöltési talajtani szakvélemény másolatát;
h) törzsültetvény telepítése esetén a külön jogszabályban elõírt, az MgSzH Központja által kiadott elõzetes engedély másolatát.
(5) A kérelmet alaki és tartalmi szempontból a hegybíró megvizsgálja és véleményezi az alábbi szempontok alapján:
a) a kérelemben szereplõ fajták az adott termõhelyen telepíthetõk-e;
b) a telepítésre tervezett terület ökológiai szempontból alkalmas-e szõlõmûvelésre;
c) a telepítés megfelel-e a hegyközségi rendtartásnak;
d) a kérelem egyebekben teljes-e, illetve tartalmazza-e a (4) bekezdés szerinti összes szükséges mellékletet.
(6) A kérelmet a hegybíró a véleményével együtt a kézhezvételtõl számított nyolc napon belül megküldi az MVH Piaci Támogatások és Külkereskedelmi Intézkedések Igazgatósága (a továbbiakban: MVH PKI) részére.
(7) Csemegeszõlõ és alany ültetvény telepítése, valamint pótlás vagy fajtaváltás esetén a telepítésre vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelõen alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a (4) bekezdés d) pontjában elõírtakat nem kell alkalmazni."
4. § Az R. 5. §-a helyébe a következõ rendelkezés lép:
"5. § (1) Az MVH a kérelmekben megjelölt területeket a döntés meghozatala elõtt, illetve azt követõen is ellenõrizheti. A jogszabályi elõírásoknak megfelelõ kérelmet az MVH PKI határozatával engedélyezi. A telepítést engedélyezõ határozat az ingatlan határától meghatározott ültetési távolságot ír elõ, amely nem lehet kevesebb, mint a sortávolság fele.
(2) Ha az MVH az engedélyezési eljárással összefüggõ helyszíni ellenõrzése során megállapítja, hogy a mûveletet az engedély megadását megelõzõen már elvégezték, de egyéb tekintetben a benyújtott kérelem és az elvégzett telepítés, illetve kivágás a jogszabályokban elõírt követelményeknek megfelel, úgy az engedély megadása mellett a kérelmezõt a Btv. 43/C. §-a szerinti mulasztási bírság megfizetésére kötelezi.
(3) Az engedélynek tartalmaznia kell annak érvényességi idejét, amely legfeljebb három év lehet.
(4) El kell utasítani a kérelmet, ha a tervezett mûvelet egyébként nem felel meg a jogszabályi elõírásoknak vagy az illetékes hegyközségi rendtartás elõírásainak."
5. § Az R. 6. §-a helyébe a következõ rendelkezés lép:
"6. § (1) Az érvényes telepítési vagy kivágási engedéllyel rendelkezõ ügyfél telepítés esetén a telepítés befejezésének tényét, kivágás esetén pedig annak megtörténtét a mûvelet befejezésétõl számított tizenöt napon belül köteles bejelenteni a hegybírónak és az MgSzH Központnak. A bejelentést követõ harminc napon belül az MgSzH növénytermesztési hatósági jogkörben ellenõrzi, hogy a telepítés, illetve a kivágás megfelel-e az engedélyben foglaltaknak, majd az ellenõrzésrõl szóló jegyzõkönyvet megküldi a hegybíró és az MVH PKI részére.
(2) Ha az MgSzH az ellenõrzése során megállapítja, hogy a szõlõültetvényt a telepítési engedélyben foglaltaktól eltérõen telepítették, az MVH PKI egyidejû tájékoztatása mellett felszólítja a telepítõt, hogy kezdeményezze - a Btv. 43/B. § (1) bekezdése szerint - a telepítési engedély módosítását.
(3) A (2) bekezdés szerinti esetben az MVH PKI a telepítõt - a Btv. 43/C. §-a szerint - mulasztási bírság megfizetésére kötelezi, és a telepítési engedély módosítása iránti kérelmet jóváhagyja, ha az ültetvény fennmaradásának a külön jogszabályok alapján nincs akadálya. Ha a telepítési engedély módosítására nincs lehetõség, úgy a Btv. 43/B. § (2) bekezdés rendelkezéseit kell alkalmazni."
6. § Az R. a következõ 6/A. §-sal egészül ki:
"6/A. § (1) A 2004. április 30-a után, a borpiac közös szervezésérõl szóló 1999. május 17-i 1493/1999/EK tanácsi rendelet 2. cikkének (1) bekezdésében meghatározott telepítési tilalom megszegésével, és engedély nélkül telepített szõlõültetvényt ki kell vágni.
(2) Amennyiben az MVH tudomására jut, hogy az (1) bekezdésben meghatározott telepítést hajtottak végre, az MVH PKI határidõ kitûzésével felszólítja az ültetvény használóját a szõlõültetvény kivágására.
(3) Ha az engedély nélküli ültetvényt használó a kivágási kötelezettségének nem tesz eleget, úgy az MVH PKI a szõlõültetvényt kivágattatja, amelyrõl az engedély nélküli ültetvényt használót határozatban értesíti. A kivágatással összefüggõ valamennyi költséget az engedély nélkül használó köteles megtéríteni."
7. § Az R. e rendelet melléklete szerinti 6. számú melléklettel egészül ki.
8. § Ez a rendelet a kihirdetését követõ napon lép hatályba.
Ültetvénytelepítés és -kivágás utólagos engedélyezése
9. § (1) Az 1998. január 1. után és 2008. január 26-a közötti idõszakban engedély nélkül telepített szõlõültetvényekre (beleértve az engedély nélkül elvégzett fajtaváltást, 25%-ot meghaladó pótlást), valamint kivágásokra 2008. június 24-ig utólagosan engedély kérhetõ. A hegyközségekrõl szóló 1994. évi CII. törvény, valamint a szõlõtermesztésrõl és a borgazdálkodásról szóló 2004. évi XVIII. törvény módosításáról szóló 2007. évi CLV. törvény (a továbbiakban: Módtv.) 39. §-a szerinti utólagos - kivágási, telepítési - engedély iránti kérelmet (a továbbiakban: utólagos kérelem) az MVH által kiadott közleménnyel rendszeresített nyomtatványon, helyrajzi számonként külön, a kérelemben szereplõ terület fekvése szerint illetékes hegybíróhoz kell benyújtani. A nyomtatvány tartalmi elemei az alábbiak:
a) kérelmezõ regisztrációs száma;
b) kérelmezõ neve, címe;
c) a mûvelettel érintett terület adatai (helységnév, helyrajzi szám, területnagyság);
d) az ültetvény adatai (fajta megnevezés, mûvelésmód, területnagyság);
e) a kérelmezõ aláírása.
(2) Az utólagos kérelemnek tartalmaznia kell a 4. § (4) bekezdés a)-c), e)-f) pontjaiban felsorolt mellékleteket, továbbá:
a) az ügyfél nyilatkozatát az engedély nélkül végzett mûvelet idõpontjáról;
b) engedély nélkül kivágott ültetvény esetén a mûveletet megelõzõ három borpiaci évre vonatkozó szõlõ származási bizonyítvány másolatát.
(3) Engedélyt az a természetes személy, jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkezõ szervezet kaphat, aki (amely):
a) az Eljárási törvény 28. § (1) bekezdésében elõírt regisztrációs kötelezettségének eleget tett, és
b) a kérelemben feltüntetett ingatlan tulajdonosa, vagy
c) az ingatlant érvényes jogcím alapján használja.
(4) A hegybíró az utólagos kérelmet a 4. § (4), valamint a (2) bekezdésben meghatározottak figyelembevételével véleményezi és véleményével együtt a kérelem kézhezvételétõl számított nyolc napon belül megküldi az MVH PKI részére.
(5) Engedély nélkül végzett fajtaváltás, 25%-ot meghaladó pótlás, valamint kivágás esetén utólagos engedélyt az MVH abban az esetben adhat, amennyiben az ültetvény szerepel a szõlõültetvények országos térinformatikai nyilvántartásában (VINGIS).
(6) Ha az utólagos engedély iránti kérelmet hiányosan nyújtják be, az MVH PKI az ügyfelet legkésõbb 2008. augusztus 31-ig tartó benyújtási határidõvel a hiányok pótlására szólítja fel.
(7) Ha, az ügyfél a (6) bekezdésben meghatározott hiánypótlási kötelezettségének nem tesz eleget, a Módtv. 39. § (6) bekezdésének rendelkezéseit kell alkalmazni.
10. § (1) E rendelet 1-7. §-a e rendelet hatálybalépését követõ harmadik napon, e bekezdés e rendelet hatálybelépését követõ negyedik napon a hatályát veszti.
(2) E rendelet 8-9. §-a 2013. december 31-én, e bekezdés 2014. január 1-jén a hatályát veszti.
5 lenyűgöző arborétum télen Magyarországon
Az arborétumok nemcsak tavasszal vagy ősszel nyújtanak maradandó élményt. Télen különleges hangulat lengi be őket, a hóval borított tájak pedig egyedülálló látványt...
Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell
Az agyaggolyók – vagy más néven LECA (Lightweight Expanded Clay Aggregate) – a kertészkedés és növénygondozás világában az egyik legnépszerűbb talajhelyettesítők...
A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása
A karácsonyi cserepes virágok nemcsak szemet gyönyörködtetőek, hanem melegséggel és életörömmel töltik meg otthonunkat az ünnepek idején. A karácsonyhoz szorosan kapcsolódnak...
Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz
A mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima) az ünnepi időszak egyik legkedveltebb növénye, hiszen élénkpiros (vagy néha rózsaszín, fehér) fellevelei igazi karácsonyi hangulatot...
Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez
A téli borsó vetése izgalmas kertészeti projekt, amely lehetővé teszi, hogy a természet ritmusát követve már tavasszal az elsők között szüretelj friss, zsenge borsószemeket....
A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor
Az orchidea fajták nemcsak különleges szépségükkel, hanem eleganciájukkal is lenyűgöznek, így tökéletes ajándékot jelentenek bármilyen alkalomra – különösen az...
Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg
A karácsonyi kaktusz (Schlumbergera) sok háztartás kedvence, különösen a téli ünnepek alatt, amikor gyönyörű virágait bontja. Az idő azonban a növényekre is hatással van, és...
Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel
A talajforgatás, más néven ásás, avagy talajművelés, a mezőgazdasági gyakorlat része, amely számos előnnyel jár, de a modern agrárkutatások és környezeti megfontolások...
Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint
A karácsony közeledtével sok család számára elengedhetetlenné válik a karácsonyfa kiválasztása. A legelterjedtebb lehetőségek közé tartozik a vágott és a földlabdás...
Ehető karácsonyi dekorációk – Szép és finom ötletek az ünnepekre
Az ehető karácsonyi dekorációk nemcsak feldobják az ünnepi hangulatot, finomak és szépek, hanem közös kreatív programként is szolgálnak a család számára. Mézeskalács...
Föld nélküli amarillisz nevelés: vízben vagy viaszosan is csodás
Az amarillisz (Hippeastrum) az egyik legkedveltebb szobanövény, különösen télen és kora tavasszal, amikor gyönyörű, nagy virágai az otthon díszei lehetnek. Bár hagyományosan...
Fenyőfa vásár kisokos: melyik karácsonyfa fajtát válaszd idén
A fenyőfa vásárok megjelenése hivatalosan is elindítja az ünnepi készülődést, és ilyenkor sokan azon gondolkodnak: idén milyen legyen a fa? Kicsi vagy nagy? Klasszikus lucfenyő,...