A Magyar Zöldség-Gyümölcs Terméktanács 1998-ban csatlakozott a nemzetközi "5 a Day" programhoz. Az Egyesült Államokból induló program arra a tényre alapozta a tevékenységét, hogy a zöldségek és gyümölcsök fogyasztása - bizonyítottan - 20-30 százalékkal csökkenti a daganatos és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
A Magyar Zöldség-Gyümölcs Terméktanács 1998-ban csatlakozott a nemzetközi "5 a Day" programhoz. Az Egyesült Államokból induló program arra a tényre alapozta a tevékenységét, hogy a zöldségek és gyümölcsök fogyasztása - bizonyítottan - 20-30 százalékkal csökkenti a daganatos és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.A "5 a Day" program Magyarországon az "Egyen zöldséget-gyümölcsöt naponta 3x az egészségért" néven kezdte el működését 1997-ben. A program eredményeiről és 2003. évi agrárgazdasági és egészségügyi céljairól tájékoztatták a sajtó képviselőit múlt év decemberében.
A meghirdetett program kettős, egymásra épülő célt valósít meg, hiszen agrárgazdasági szempontból a hazai zöldség, gyümölcs fogyasztás folyamatos növekedése hosszútávon a zöldség-gyümölcs ágazat termelésbővítésének lehetőségét teremti meg. Az elmúlt évtizedben közel 1 millió tonnával kevesebb zöldséget-gyümölcsöt termeltünk, és fejenként mintegy 20 kg-mal kevesebb zöldséget és gyümölcsöt fogyasztottunk. Ez a mai napig is naponta 350 g/fő mennyiséget jelent, ami elmarad a napi 400 grammos minimális, még inkább a 800 grammos kívánatos fogyasztástól.
Miért fontos a zöldség és gyümölcs fogyasztása?
A program másrészről népegészségügyi célt szolgál, ugyanis a zöldségek, gyümölcsök lényeges szerepet játszanak a legelterjedtebb betegségek megelőzésében, a lakosság egészségi állapotának a javulásában. Ugyanis a táplálkozással összefüggő betegségek jelentős része megelőzhető egészséges táplálkozással. Egy Európai Bizottság számára készült jelentés szerint Európában a 65 évesnél fiatalabbaknál a szív- és érrendszeri halálozás több, mint egyharmada a táplálkozással áll összefüggésben.
Végeredményben a Zöldség-Gyümölcs Terméktanács ezzel a programmal azt szerezné elérni, hogy a magyar zöldség-gyümölcs ágazat fejlődésének lehetősége fennmaradhasson az EU csatlakozástól függetlenül is, melyhez a tartós hazai zöldség-gyümölcs fogyasztásnövekedés elengedhetetlenül szükséges. Ez viszont nem képzelhető el a táplálkozási szokások fejlesztése, átalakítása nélkül!
Miért van szükségünk minden nap a zöldség-főzelékfélékre és gyümölcsökre?
Számtalan más értékük mellett gazdag forrásai az ÉLELMI ROSTOKNAK (pektin), a C-VITAMINNAK és a KAROTINOKNAK és persze nincs bennük zsír és koleszterin.
A daganatos betegségek több mint egyharmada a táplálkozással függ össze - a túlzott zsíradékbevitel és az elégtelen élelmi rostbevitel a kockázati tényezők.
Az Amerikai Rákkutató Intézet 6 pontban foglalta össze a rákos betegség kockázatát csökkentő ajánlásait, ebből a második és a harmadik a következőképpen hangzik:
Növeljük az élelmi rostbevitelt! Naponta fogyasszunk bőségesen és változatosan a zöldség-főzelékfélékből és gyümölcsökből!
A rendszeres zöldség-főzelék- és gyümölcs fogyasztás csökkenti az érelmeszesedés kialakulásának veszélyét
A földközi-tengeri (mediterrán) országokban lényegesen kisebb az érelmeszesedés, valamint a daganatos betegségekből származó halálozás, mint Európa többi országában - de zöldség-főzelékféle és gyümölcs-fogyasztásuk másfélszer-kétszer nagyobb, mint pl. Magyarországon!
A zöldség- és főzelékfélék, valamint a gyümölcsök betegség kockázat csökkentő hatása akkor érvényesül, ha naponta legalább 3-szor fogyasztunk belőlük.
A zöldség- és főzelékfélék, gyümölcsök értékei nem egyformák, a vitaminok és az élelmi rostanyagok különböző mennyiségben, arányban vannak jelen az egyes fajokban.
Ezért fontos, hogy minél nagyobb változatossággal fogyasszunk zöldség- és főzelékfélét, gyümölcsöket naponta!
3 értékes anyag, amit a zöldség-főzelékfélék és a gyümölcsök nagy mennyiségben tartalmaznak.
Jó karotin forrás | Jó C-vitamin forrás | Jó élelmi rost forrás |
ZÖLDSÉGFÉLÉK | ||
bimbós kel brokkoli endívida fejes saláta karalábé mángold paradicsom paraj rebarbara sárgarépa sóska sütőtök spárga tök uborka zöldbab zöldborsó zöldpaprika | burgonya cékla fejes saláta karalábé karfiol káposzta kelkáposzta padlizsán paradicsom paraj petrezselyem gyökér retek sóska spárga sütőtök zöldborsó zöldpaprika vörös káposzta | cukkíni Fekete retek gombafélék hagymafélék karfiol káposztafélék kínai kel kígyó uborka kukorica padlizsán paraj petrezselyem gyökér rebarbara sárgarépa sóska torma tök zeller zöldbab zöldborsó zöldpaprika |
GYÜMÖLCSÖK | ||
Banán egres kajszibarack mandarin meggy őszibarack sárgadinnye szilva szőlő szeder | ananász áfonya bodza citrom csipkebogyó egres eper fekete ribiszke grapefruit mandarin málna narancs piros ribiszke sárga szamóca | alma cseresznye egres fekete ribiszke kajszibarack körte meggy őszibarack piros ribiszke szilva szőlő |
Mikor és mennyi zöldséget és gyümölcsöt fogyasszunk?
Naponta legalább 3x, a főétkezések mellé választhatunk a program ajánlatából:
Reggelire: egy alma, körte, őszi, narancs, mandarin, banán, néhány szem szilva, cseresznye, meggy, málna, eper, kivi, illetve egy paradicsom, zöldpaprika, uborka néhány retek.
Ebédre: egy adag saláta, zöldséges leves, főzelékféle, vegyes zöldség-főzelék köret, burgonya (főzve vagy párolva), egy vagy több nyers gyümölcs, gyümölcssaláta, egy adag gyümölcslé, gyümölcsital.
Vacsorára: egy adag saláta, egy vagy több gyümölcs, gyümölcssaláta, egy adag zöldségféle (zöldpaprika, paradicsom, uborka, retek, újhagyma), meleg vacsora esetén főzelékféle, vegyes zöldségköret.
Végül, de nem utolsósorban néhány fontos tanács még a programból: Ha napközben megéhezünk, a legjobb - természetes - nasi a gyümölcs. Nem igényel hosszú időt az elkészítése és frissít! A gyümölcs a legjobb desszert - nem tartalmaz zsírt, viszont édes, finom illata és aromája van. Igyunk gyümölcslevet, gyümölcsitalt gyakran, ne csak amikor szomjasak vagyunk, hanem pl. kávé helyett is.
Minden nap válasszunk egyet a gazdag karotin-, egyet a gazdag C vitamin- és egyet a gazdag élelmi rost-forrásokból!
Forrás: Agrárágazat