45/2006. (VI. 15.) FVM rendelet


a szikvíz gyártásának, töltésének, valamint a szikvizes palack és ballon tárolásának és szállításának Biztonsági Szabályzatáról


A munkavédelemrõl szóló 1993. évi XCIII. törvény 11. §-ában kapott felhatalmazás, valamint 15. §-ának a) pontjában foglaltak alapján a következõket rendelem el:

I. Fejezet
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1. § A szikvíz gyártása, töltése, a szikvizes palack és ballon tárolása, szállítása, valamint a kapcsolódó tevékenységek végzése során a rendeletben foglalt biztonsági szabályok szerint kell eljárni.
2. § E rendelet alkalmazásában:
a) Szikvizes palack: nyomásálló, üvegbõl vagy mûanyagból készült, szifonfejjel ellátott, szikvíz tárolására és adagolására alkalmas palack.
b) Szikvizes ballon: ötvözött alumíniumból belsõ bevonattal vagy korrózióálló acélból készült, szelepes csapteleppel és szifonfejes felvezetõ szárral felszerelt, szikvíz tárolására és adagolására alkalmas tartály.
c) Szifonfej és szelep: fémbõl vagy mûanyagból készült nyomásálló szerelvény a szikvizes palackhoz és ballonhoz.
d) Szaturálás: ivóvíz szén-dioxiddal történõ telítése, a szén-dioxid elnyeletése szikvízkészítés céljából.
e) Szaturáló tartály: a szaturálás elvégzésére szolgáló álló vagy fekvõ tartály.
f) Gáztér: a szikvizes palackban és ballonban a szikvíz felett meghatározott nyomáson és térfogaton összesûrített szén-dioxid rendelkezésére álló tér.

II. Fejezet
ÁLTALÁNOS MUNKABIZTONSÁGI SZABÁLYOK

A munkavégzés személyi feltételei
3. § A szikvíz gyártását és töltését kizárólag olyan személy végezheti, aki a külön jogszabályban meghatározott végzettséggel rendelkezik, valamint megfelel a munkaköri, szakmai és személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezésérõl szóló külön jogszabályokban elõírt feltételeknek és elsajátította a biztonságos munkavégzés követelményeit, valamint a szikvízgyártó és a szikvíztöltõ berendezések használati utasításában foglalt kezelési és karbantartási szabályokat.
A munkavégzésre vonatkozó szabályok
4. § A szikvíz gyártására és töltésére, valamint a szikvizes palackok és ballonok tárolására szolgáló létesítmény, munkahely, technológia létesítése, átalakítása és korszerûsítése során mindenkor a jogszabályok és elõírások, valamint a szabványok vagy ezzel egyenértékû más mûszaki megoldások vonatkozó elõírásai szerint kell eljárni.
5. § (1) A szikvízgyártó és a szikvíztöltõ berendezésen javítást, karbantartást és tisztítást a berendezés villamos hálózatról leválasztott és bekapcsolás ellen biztosított helyzetében kell végezni a külön jogszabályban, valamint a berendezés használati utasításában foglaltak szerint.
(2) A szaturáló tartályon javítást, karbantartást vagy tisztítást annak nyomásmentesítése után kell végezni.
(3) A szikvízgyártó és a szikvíztöltõ berendezést üzemeltetésük alatt ellenõrizetlenül hagyni tilos.
6. § (1) A szikvízgyártó berendezést a használati utasításban elõírt követelményeknek megfelelõ szén-dioxid nyomáscsökkentõ szeleppel kell üzemeltetni.
(2) A szifonfej kifolyócsövébe dugót vagy más rögzítetlen tárgyat helyezni tilos.

III. Fejezet
SZIKVIZES PALACK ÉS BALLON ELÕKÉSZÍTÉSE
7. § A szikvíz kizárólag a vonatkozó szabványok és külön jogszabályok figyelembevételével gyártott, a szerkezeti ellenõrzésen megfelelõnek minõsített, hibátlan, sérüléstõl és elváltozástól mentes szikvizes palackba vagy ballonba tölthetõ.
8. § (1) Idõszakos szerkezeti ellenõrzésnek kell alávetni:
a) a szikvizes palackokat minden töltés elõtt szemrevételezéssel,
b) a szikvizes ballonokat - a vonatkozó szabvány figyelembevételével - a gyártástól számított 3 év elteltével, majd ezt követõen a nyomáspróba vizsgálattal egy idõben.
(2) Ha bármely szikvizes palackon, ballonon vagy azok szerelvényein sérülés található, mûködésükben rendellenesség tapasztalható, az (1) bekezdésben foglaltakon túl ellenõrizni kell a belsõ felület, a szerkezeti elemek és a csatlakozó menetek épségét is.
(3) Amennyiben az idõszakos szerkezeti ellenõrzés során a használat biztonságát veszélyeztetõ hiba tapasztalható, akkor a szikvizes palackot vagy ballont a forgalomból ki kell vonni, alkalmatlanná kell tenni a további használatra és elszállításukig gondoskodni kell a külön helyiségben történõ tárolásukról.
9. § (1) Az idõszakos szerkezeti ellenõrzés során hibátlannak minõsített szikvizes ballont a vonatkozó jogszabályok és szabványok figyelembevételével nyomáspróba vizsgálatnak kell alávetni.
(2) A nyomáspróba vizsgálatot kizárólag az arra feljogosított személy végezheti.
(3) Azt a szikvizes ballont, amelynek nincs megfelelõ eredményû nyomáspróba vizsgálata, tilos megtölteni.
10. § A munkavállaló részére a szikvizes ballonok mosásához egyéni védõeszközt (védõkötényt, gumicsizmát és védõkesztyût) kell biztosítani.

IV. Fejezet
SZIKVÍZ GYÁRTÁSA (SZATURÁCIÓ)
11. § (1) A szén-dioxid palackból a szikvízgyártó berendezéshez a szén-dioxidot nyomáscsökkentõ szelepen keresztül kell átvezetni.
(2) A szikvízgyártó berendezés biztonsági készülékeinek (biztonsági szelep, légbeszívó szelep, nyomásmérõ mûszer, szintjelzõ stb.) üzemképes állapotát a gyártás megkezdése elõtt, valamint a gyártás során folyamatosan ellenõrizni kell.

V. Fejezet
SZIKVIZES PALACK ÉS BALLON TÖLTÉSE
12. § (1) A szikvízgyártó és a szikvíztöltõ helyiségben a berendezések üzemeltetésekor kizárólag az oda beosztott munkavállalók tartózkodhatnak és erre vonatkozóan figyelmeztetõ táblát kell elhelyezni.
(2) A szikvíztöltésnél foglalkoztatott munkavállaló részére egyéni védõeszközt (védõálarcot, védõkötényt, gumicsizmát és védõkesztyût) kell biztosítani, amely védelmet nyújt a szikvizes palackok esetleges robbanása, felhasadása esetén fellépõ sérülés veszélye, valamint a vizes környezet ártalmai ellen.
(3) A szikvizes palack és ballon töltésénél a belsõ nyomás nagyságát - a vonatkozó szabványban meghatározott értékek figyelembevételével - úgy kell beállítani, hogy a gáztér térfogatának nagysága feleljen meg a technológiai elõírásoknak.
13. § (1) A szikvizes palack töltéséhez olyan szikvíztöltõ berendezést kell használni, amely felhasadás vagy robbanás esetén is biztonságos védelmet nyújt.
(2) A szikvizes palack töltésénél folyamatosan ellenõrizni kell a töltõnyomás nagyságát, és azt a berendezés használati utasítása szerinti értéken kell tartani.
(3) A szikvizes üvegpalackot a palack hõfokánál alacsonyabb hõfokú szikvízzel megtölteni tilos.
14. § (1) Tilos a szikvizes ballont szaturáló tartályként használni, közvetlenül vagy nyomáscsökkentõ szelep beiktatásával a szén-dioxid palackra rákapcsolni.
(2) A szikvizes ballon töltése elõtt ellenõrizni kell a szikvíztöltõ berendezés csatlakozó szerelvényeit, valamint a csõvezetéket.

VI. Fejezet
TÁROLÁS, SZÁLLÍTÁS

Szikvizes palack és ballon tárolása
15. § (1) Mind az üres, mind a megtöltött szikvizes palackot és ballont a külsõ mechanikai hatástól (dobálástól, ütõdéstõl) óvni kell.
(2) A megtöltött szikvizes palackot a tároló eszközbe ütõdésmentesen kell behelyezni és onnan kivenni.
(3) A szikvizes palackok tároló eszközeit sérüléstõl óvni kell. A tároló eszközöket dobálni tilos.
(4) A hibás, törött tároló eszközt a forgalomból ki kell vonni.
16. § A szikvizes palackot és ballont +1 °C és +25 °C közötti hõmérsékleten, napfénytõl védve kell tárolni.
Szikvizes palack és ballon szállítása
17. § A szikvizes palackokat ép tároló eszközben, a ballonokat pedig megfelelõen rögzítve, napfénytõl, hõhatástól, hirtelen hõmérséklet-változástól védve kell szállítani.
18. § A szikvizes palackok, ballonok rakodását végzõ munkavállaló részére az idõjárás káros hatásai, valamint a kéz- és lábsérülés kockázatának csökkentésére egyéni védõeszközt (védõkesztyût, védõlábbelit és védõkötényt) kell biztosítani.
Szén-dioxid gázpalack tárolása
19. § A szikvíz gyártásához használt szén-dioxid gázpalack szállítására, tárolására és kezelésére a vonatkozó jogszabályok és szabványok az irányadók.

VII. Fejezet
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
20. § A rendelet tervezetének a mûszaki szabványok és szabályok, valamint az információs társadalom szolgáltatásaira vonatkozó szabályok terén információszolgáltatási eljárás megállapításáról szóló, - a 98/48/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvvel módosított - 1998. június 22-i 98/34/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 8-10. cikkében elõírt egyeztetése megtörtént.
21. § Az e rendeletben meghatározott technikai jellegû elõírásoknak nem kell megfelelnie az olyan szikvízgyártó berendezésnek, szikvizes palacknak és ballonnak, amelyet az Európai Unió valamely tagállamában vagy Törökországban állítottak elõ, illetve hoztak forgalomba, vagy az Európai Gazdasági Térségrõl szóló megállapodásban részes valamely EFTA-államban állítottak elõ, az ott irányadó elõírásoknak megfelelõen, feltéve, hogy az irányadó elõírások az emberi egészség és élet védelme, valamint a munkakörülmények javítása tekintetében az e rendeletben meghatározottal egyenértékû védelmet nyújtanak.
22. § Ez a rendelet a kihirdetését követõ hatodik hónap elsõ napján lép hatályba.


címkék:
Kapcsolódó cikkek
arborétumok télen

5 lenyűgöző arborétum télen Magyarországon

Az arborétumok nemcsak tavasszal vagy ősszel nyújtanak maradandó élményt. Télen különleges hangulat lengi be őket, a hóval borított tájak pedig egyedülálló látványt...

Agyaggolyók

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók – vagy más néven LECA (Lightweight Expanded Clay Aggregate) – a kertészkedés és növénygondozás világában az egyik legnépszerűbb talajhelyettesítők...

Karácsonyi cserepes virágok

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

A karácsonyi cserepes virágok nemcsak szemet gyönyörködtetőek, hanem melegséggel és életörömmel töltik meg otthonunkat az ünnepek idején. A karácsonyhoz szorosan kapcsolódnak...

Mikulásvirág gondozása

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima) az ünnepi időszak egyik legkedveltebb növénye, hiszen élénkpiros (vagy néha rózsaszín, fehér) fellevelei igazi karácsonyi hangulatot...

Téli borsó vetése

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése izgalmas kertészeti projekt, amely lehetővé teszi, hogy a természet ritmusát követve már tavasszal az elsők között szüretelj friss, zsenge borsószemeket....

legszebb orchidea fajták

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Az orchidea fajták nemcsak különleges szépségükkel, hanem eleganciájukkal is lenyűgöznek, így tökéletes ajándékot jelentenek bármilyen alkalomra – különösen az...

Öreg karácsonyi kaktusz

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

A karácsonyi kaktusz (Schlumbergera) sok háztartás kedvence, különösen a téli ünnepek alatt, amikor gyönyörű virágait bontja. Az idő azonban a növényekre is hatással van, és...

talajforgatás

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

A talajforgatás, más néven ásás, avagy talajművelés, a mezőgazdasági gyakorlat része, amely számos előnnyel jár, de a modern agrárkutatások és környezeti megfontolások...

vágott karácsonyfa

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

A karácsony közeledtével sok család számára elengedhetetlenné válik a karácsonyfa kiválasztása. A legelterjedtebb lehetőségek közé tartozik a vágott és a földlabdás...

Ehető karácsonyi dekorációs ötletek

Ehető karácsonyi dekorációk – Szép és finom ötletek az ünnepekre

Az ehető karácsonyi dekorációk nemcsak feldobják az ünnepi hangulatot, finomak és szépek, hanem közös kreatív programként is szolgálnak a család számára. Mézeskalács...

Hogyan nevelj amarilliszt

Föld nélküli amarillisz nevelés: vízben vagy viaszosan is csodás

Az amarillisz (Hippeastrum) az egyik legkedveltebb szobanövény, különösen télen és kora tavasszal, amikor gyönyörű, nagy virágai az otthon díszei lehetnek. Bár hagyományosan...

Fenyőfa vásár kisokos

Fenyőfa vásár kisokos: melyik karácsonyfa fajtát válaszd idén

A fenyőfa vásárok megjelenése hivatalosan is elindítja az ünnepi készülődést, és ilyenkor sokan azon gondolkodnak: idén milyen legyen a fa? Kicsi vagy nagy? Klasszikus lucfenyő,...