Jáhn Bálint, a korábbi turisztikai szakember, öt évvel ezelőtt találkozott az egzotikus növények világával. Azóta 40 különböző fügefajtával büszkélkedhet birtokán Tevelen. A következőkben betekintünk az ő fügetermesztési sikerének kulisszatitkaiba.
A fügetermesztő mediterrán birtokán 40-féle füge közül választhatunk
A közönséges füge (Ficus carica) egyike az emberiség által régóta termesztett növényeknek, több mint 1400 fajtájával. Bár ez a faj szubtrópusi, pár évvel ezelőtt még senki sem gondolta volna, hogy Magyarországon is termeszthető.
Jáhn Bálint turisztikai értékesítőként kezdte karrierjét, de mindig is vonzódott az egzotikus növényekhez. 2018-ban az első 70 fügefát ültette el a teveli kertjében, és ezáltal kezdetét vette egy új korszak az életében.
A Mezőgazdasági Technikustól a Gyümölcstermesztőig
Bálint családjában már fiatal korától fogva a mezőgazdasággal került kapcsolatba, de kezdetben nem ezen az ösvényen indult el. Miután turisztikai értékesítőként és referensként dolgozott, Olaszország és más mediterrán országok iránti utazásai során érdeklődése a mediterrán növények és gyümölcsök felé fordult.
Ekkor döntött úgy, hogy saját fügeültetvényt telepít, melyet 2018-ban kezdeményezett Tevelen, Tolna megyében.
Különleges Mikroklíma a Teveli Szőlőhegyen
A teveli szőlőhegyen fekvő terület rendelkezik egy különleges mikroklímával, mely ideális a füge és más délszaki gyümölcsök termesztéséhez. Az itt tapasztalt enyhe éghajlat és a magaslati elhelyezkedés miatt a téli hideg levegő mindig lefelé halad, így a fügefák fagykár nélkül telelnek át. Ezen körülmények segítségével Bálint sikeresen telepített fügeültetvényeket ezen a területen.
Agroturizmus és Gyümölcskóstolók
Bálint célja, hogy minél több emberrel megismertesse a füge különlegességét, és megmutassa, hogy ez a mediterrán gyümölcs itthon is termeszthető. Emellett hobbi szinten foglalkozik más mediterrán növényekkel, mint például kákiszilva és kajszibarack. A birtokán folyó fügetermesztés mellett további tervei között szerepel agroturisztikai szolgáltatások fejlesztése, szálláshelyek kialakítása és vendégek fogadása. Mindezek az erőfeszítések hozzájárulhatnak Tevel és környéke fejlődéséhez, melyek mellett Bálint az örömét leli a fügetermesztésben és az agroturizmusban.
Bálint példája megmutatja, hogy a szenvedély és a kitartás mellett a helyes helyszín és a megfelelő körülmények együtt járulnak hozzá a fügetermesztési sikerhez Magyarországon.