3 tipp a gyommentes kertért - Tippek és trükkök kertészeknek

3 tipp a gyommentes kertért

FO, NA
hirdetes

A gyomokat nem igazán szeretjük a kertünkben, hiszen folyamatosan elszívják a tápanyagot a növényeink elől, élőhelyeket hódítanak el tőlük, és belepik a konyhakerteinket, díszkerteinket. De szerencsére nem olyan nehéz megszabadítani tőle a kertet, mint azt elsőre gondolnánk, ehhez mutatunk neked rögtön 3 trükköt!

3 tipp a gyommentes kertért - Így gyomlálj okosan!

Gondolom nem csak én vagyok olyan „szerencsés”, hogy állandóan küzdenem kell a gyomokkal. Mindenhol ott vannak, ahol nem kéne, és rengeteg időm és energiám megy el azzal, hogy megpróbálok újra és újra megszabadulni tőle. Egész napok mennek el gazolással, és utána napokig rá se tudok nézni a kertre, hogy dolgozzak valamit, mert az összes kedvem elmegy. De idén kaptam 3 szuper tanácsot, ami betarthatónak tűnik, és végre nem kell egész napokat gazolással tölteni! Most elárulom neked is ezeket!

Első tipp

Először is elárulok valamit, amit mindenki rosszul csinál: a sorközök kapálását! Ha a sorközöket kapálod, a talajba bekerülnek a talajfelszínen maradt gyommagvak, és ezáltal folyamatosan visszagyomosítod a kertedet. Tehát először is az ágyások közötti utak kapálását hagyd abba, illetve azokkal a területtekkel se foglalkozz, ahol nem végzel termesztést. Persze a durva gyomokat kihúzhatod, sőt, húzd is ki, főleg ha „bántja a szemedet”, hogy ott van. De a legjobb, ha minden olyan helyet, amit nem művelsz, azt mulcsozol. A mulcs anyaga lehet száraz avar, szalma vagy forgács, ami éppen kéznél van, és amit a legesztétikusabbnak gondolsz. Ezt a takarást évente, de legkésőbb kétévente érdemes megújítani. Hidd el, hogy így rengeteg időt és energiát spórolsz majd meg most, hogy a sorok felesleges gyomtalanítása végre elmarad.

hirdetes

3 tipp a gyommentes kertért - Így gyomlálj okosan!

Második tipp

A következő tipp szorosan kapcsolódik az első ötlethez. Itt azt mondták, hogy ne csak a sorközöket takarjam le, hanem a termesztő felületet is érdemes mulccsal befedni. Mulcsozhatunk a szezon alatt vagy a szezon után is.

Ha a betakarítás után csupaszon hagyjuk a területet, akkor egyszerűen meleg ágyat biztosítunk a gyomoknak ahhoz, hogy jövőre szépen majd elfoglalják a kertünket! A talajtakaró növényekkel viszont nem csak azt akadályozhatjuk meg, hogy a következő tavasszal felverje a gyom a kertet, hanem tápanyag utánpótlásnak sem utolsó. Az ilyen növények magjaival vessük be megüresedett ágyásokat, hogy kertünk talaját a legegyszerűbb módon szupertalajjá alakítsuk. Ezeket a takarónövényeket szerencsére nagyon könnyű elvetni, nevelni, és egyszerű őket a tavaszi talajba bedolgozni is. Az a lényeg, hogy ősszel vessük, és legyen ideje kicsírázni, betölteni a sorokat zöld tömeggel. Egészen az első komolyabb fagyokig nőni fognak szépen, majd amikor beáll a kemény tél elhalnak, visszafagynak. Viszont ilyenkor is befedik a talajt barna, növényi maradványaikkal. Ilyen talajtakaró növénynek jó például a mustár, a repce, vagy a vöröshere. A tavasz eljövetelével újra felélednek, és megint folytatják a növekedést. A tavaszi ültetés előtt pedig nincs más dolgunk, mint mielőtt az ágyást újra használatba vennénk, forgassuk be a növényeket a talajba.

Harmadik tipp

Az utolsó jó tanács amit kaptam, az igazából a lustaságomra vonatkozott, de nagy igazság van benne. Inkább naponta tíz percet töltsünk el gyomlálással, mint hogy hetente gyomláljunk órákat. Minél több idő telik el ugyanis két gyomlálás között, az elvégzendő munka is annyiszor lesz több. Lehet, hogy, ha összeadod a gyomlálással eltöltött időt, akkor a napi gyomlálással eltöltött idő végső soron megegyezik majd a heti egyszeri gyomlálásra fordított idővel, de naponta mégis jóval kevesebb ráfordítást igényel, és valószínűleg hatékonyabb is. Tehát ne egy szuszra gyomláljuk ki az egész kertet, kertészkedjünk naponta, és kezdjük el használni a mulcsot!
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-10-15

Hatékony talajfertőtlenítő szerek: útmutató a megfelelő választáshoz

A hatékony talajfertőtlenítő szerek segítenek a talaj védelmében. Segítünk eligazodni a talajfertőtlenítési megoldások között, hogy megtaláld a legjobbat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kalászemelő

a megdőlt gabona kalászainak hasznos megmentésére a vágószerkezeten a kasza elé szerelve... Tovább

heg

a szövetsérüléseknek nem újraképződéssel való gyógyulásakor a szövethiányok helyét... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Növénytermesztés Növényvédelem Talajművelés