Bemutatjuk a világ 10 legcsodálatosabb természeti képződményét, amelyek hosszú évek során, természetes úton képződtek.
Lapozz tovább és ismerd meg a legszebb természeti képződményeket
A Moeraki-gömbsziklák szokatlanul nagy, lekerekített sziklaalakzatok az új-zélandi Moeraki és Hampden közötti Otago tengerparton. A maorik legendája szerint a sziklák egy ezer évvel ezelőtti hajótörésből származó rakomány darabjai, amik egy Areiteurunak nevezett óriás vitorláskenuból kiesett lopótökök. A sziklaalakzatok az 1850-es évekből származó leírások alapján kezdtek a köztudatba kerülni, ma pedig a hely már kedvelt turistalátványossággá vált.
Egy színes geotermikus gejzír található a Nevadai Black Rock sivatagában, ami igazi turistaattrakció. A Fly gejzírt nem teljesen természetes képződmény. Egy kútfúrás közben keletkezett még 1916-ban, amikor egy geotermikus vízkamrát találtak. A kút évtizedekig működött, majd a 60-as években a falát termálvíz törte át, és különleges alakú képződményeken át gejzírt alakított ki, amely a mai napig is 200 fokos vízzel szórja be környékét.
A Pamukkale szó szerinti fordításban „gyapotvárat” jelent, ami a világ egyik ritka természeti csodája, és az UNESCO Világörökség része. A természeti képződmény Törökországban található, 20 kilométerre Denizli városától. A rengeteg mészkőmedencéket a földfelszín alól feltörő, kalcium-hidrogénkarbonátban és szén-dioxidban gazdag, körülbelül 35 °C forrásvíz hozta létre.
Fogalma sincs az embereknek hogyan alakulhattak ki Fülöp-szigetek legrejtélyesebb képződményei. A kb. 150 négyzetkilométeres területen sok százat lehet belőlük találni Bohol középső részén, egy mészkőfennsíkon. Érdekes módon fa és cserje nem nő rajtuk, csupán fű. Az esős időszakokban üde zöld, a száraz időszakokban a fű elszáradásával a kúpok barnák lesznek. Nevük innen ered. A jelenleg is elfogadott magyarázat szerint a felszínt az esők eróziója koptatta ilyenre. De helyi legendák is fennmaradtak. Az egyik legenda szerint a dombok két óriás küzdelme után hátra maradt rendetlenség. A másik szerint egy óriás könnyei, amivel szerelmét gyászolta.
Türkmenisztánban a Karakum-sivatagban lángoló kráter sem természetes képződmény. Egy földgáz feltárás balesetéből jött létre. Darvaza közelében a geológusok hatalmas földgázmezőre bukkantak, ahol a feltárás során barlangba ütköztek, ami a fúrások miatt beomlott. Az így keletkezett kráterből mérgező gázok törtek fel, amiket begyújtottak, így jött létre az óriási, lángoló kráter.
A hatalmas terület 270 millió évvel ezelőtt még a tengerfenéken volt, amit mészkő borított. Az idők során fokozatosan kiemelkedett, a tenger pedig kiszáradt. Ahogy az eső és a szél erodálta a talajt, a keményebb sziklák elkezdtek formálódni. Így alakultak ki a hatalmas fákkal körülvett szikla erdők.
Twelve Apostles vagyis a Tizenkét Apostol, Victoria állam óceánpartján található tanúkövek. Ezek az óriási oszlopok a Port Campbell Nemzeti Park látványosságai.
A Pinnacles sivatag a Nambung Nemzeti Parkban található. Híres a talajából kiálló különböző méretű és formájú mészkőcsúcsairól. Ezek a homoksivatagból kiálló sziklák sejtelmes marsi látványt nyújtanak, főként naplementekor, amikor a narancsszínű homok bíborvörösre vált.
Tasmania szigetén található az Eaglehawk Neck tengerpart. Itt a látvány semmi máshoz sem hasonlítható. Az erózió ritka hatásának köszönhető, amitől a part úgy néz ki, mint egy ókori macskaköves út. Az erózió két motívumot alkotott. A kövek egy csoportjából lekerekített téglák lettek, míg más sziklákban bemélyedések alakultak ki, ahol összegyűlt a sós víz és lenyűgöző látványt teremt.
Az itt fekvő tó körülbelül 30 ezer évvel ezelőtt kiszáradt és végtelen sok hatszög formájú cserepet hagyott maga után. Ez a világ legnagyobb sómezeje. Több mint 10 ezer négyzetkilométer. A helyről a sóbányászok több mint 25 ezer tonna sót termelnek ki évente, ráadásul a turisták körében is felkapott hely.