Mostani cikkünkben szeretnénk folytatni azon növények listáját, melyek különlegessé és meseszéppé fogják majd változtatni kertedet az ősz megérkeztével. Amennyiben érdekel cikkünk előzménye, azt itt olvashatod.
Tapadó vadszőlő (Parthenocissus quinquefolia)
Ha nem tudsz ellenállni a falakat betakaró borostyán látványának, akkor a tapadó vadszőlőt is bátran tudjuk ajánlani.
Ez a fás indájú növény gyorsan és határozottan terjeszkedik, levelei pedig 5 levélkéből állnak, amelyek mind nagyjából 15 cm hosszúak.
Tavasszal ezek a levelek lime színűek, majd nyáron zöldebbé válnak, ősszel pedig skarlátvörös és magenta árnyalatokban tündökölnek. Mindemellett apró, fekete bogyók is teremnek rajta, amik fontos táplálékforrásul szolgálhatnak a téli madarak számára. 3-9 USDA zónákban hidegtűrő.
Habár a tapadó vadszőlő nem kényes (szinte bármilyen fényviszonyban és talajban képes nőni), lehetőség szerint kerüljön kissé árnyékos helyre, és persze egy fal mellé, amire felkúszhat. Apró „tappancsokkal” tapad hozzá a függőleges felületekhez, ezért nem kell attól félni, hogy felsértené a falakat.
Amerikai lilabogyó (Callicarpa americana)
Habár az őszi kertekben általában a színes leveleké a főszerep, érdemes némi helyet hagyni az érdekes textúráknak és formáknak is.
Ebben segít az amerikai lilabogyó is, amely első sorban nem leveleivel, hanem méretes, mesébe illően lila bogyófürtjeivel nyert magának említést listánkon, amik még télen is a növényen maradnak!
Ezek a bogyók ehetők ugyan, de mivel erős összehúzó hatásuk van, csak nagyon kis mennyiségben ajánlott fogyasztani őket. De miért is szednéd le egy olyan növény bogyóit, amit pont, hogy a termések látványa miatt ültettél kertedbe? Készíthetsz belőlük ugyan lekvárt vagy bort, de a legjobb, ha az ágakon hagyod őket a madaraknak télire.
A beszédes nevű amerikai lilabogyó általában csupán 1-2 méter magasra és ugyan ilyen szélesre nő meg. Terméseit napos helyen hozza, főleg, ha sokat ültetsz belőle egymás mellé. 6-10 USDA zónákban hidegtűrő.