Októberben is megvannak azok az időszakos munkák, melyeket érdemes a hónapban elvégezned, ezzel is felkészítve kertedet az egészséges nyugalmi időszakra, valamint növényeidet az egészséges fejlődésre.
Októberben sem áll meg az élet kertünkben, lássuk mit kell ilyenkor feltétlenül elvégezni!
Októberi teendők a kertben
Ebben az időszakban már érdemes kiásni a burgonya, valamint az édesburgonya gumóit is – arra viszont érdemes figyelni, hogy megvárjunk vele egy naposabb, szárazabb időjárást. Súroljuk le a gumókról a földet, hagyjuk őket kiszáradni, majd csak ezután tegyük őket zsákokba. A tárolásukat érdemes egy fagytól védett, sötét helyen elvégezni.
Nem csak a krumplit érdemes begyűjteni – ez az időszak tökéletes az utolsó babok leszedésére is. A babgyökereknek viszont fontos, hogy a földben maradjanak, ugyanis a nitrogénkötő gyökérgumók nagyon jó trágyának számítanak területeinknek. Érdemes a sárgarépákat is kiásni, melyeket télire homokban vagy tőzegben tároljunk. Takarítsuk be a káposztát, mely majd tökéletesen el fog állni egy fagytól védett raktárban. Vele kapcsolatban ugyanakkor fontos kiemelni, hogy a levelei alatt meztelen csigák rejtőzhetnek, így érdemes odafigyelni – szórjuk meg a káposzta külsejét, így megakadályozva, hogy a hidegebb időszakban végig lakmározzanak belőle és állandó rejtekhelyük legyen zöldségünk.
Még fagy előtt kell leszednünk a zöldparadicsomot is, melyből isteni ételeket készíthetünk, vagy éppen megvárhatjuk, hogy lakásunkban beérjenek. Tároljuk ezen terméseinket is hűvösebb helyen, így biztosítva, hogy tökéletesen beérjenek – amennyiben viszont szeretnénk sürgetni a folyamatot, akkor helyezzük ablakpárkányra, vagy banán mellé.
Ezzel ellentétben a paszternákot még hagyjuk pihenni, ugyanis, ha megcsípi az első fagy, sokkal édesebb lesz termésünk.
Érdemes az őszi faleveleket is folyamatosan összegyűjtenünk – ezek remekek lesznek majd a komposztra. Sose gyújtsuk fel levélkupacainkat! Ennek oka, hogy alatta kisebb élőlények már bevackolhatták magukat, ezzel is a télre készülve.