A talaj minden kert alapja. Tápanyagot és vizet biztosít a növények számára, és rögzíti őket a talajhoz. A talaj ásványi anyagok, szerves anyagok, víz, levegő és számos élő szervezet változó keverékéből áll. Természetesen nem minden talaj egyforma, vannak olyan területek, ahol igen homokos lehet a talaj. Mit lehet ezzel kezdeni? Hogyan lehet feljavítani a homokos talajt? Mutatjuk!
Honnan tudom, hogy homokos-e a talaj?
Első lépésként, ahhoz, hogy megállapítsd, hogy a nálad található talaj összetételét, hogy mik és milyen arányban alkotják a termőföldet, használd ezt az egyszerű praktikát talajteszteléshez. Semmi másra nem lesz szükséged a cikkben ajánlott teszthez, mint egy befőttesüvegre, és egy darabka talajmintára. Nem kell szakértőnek lenned, hogy az eredményt leolvasd, értelmezd. Egyszerűen csak követned kell majd a cikk utasításait, ahhoz, hogy könnyedén megállapíthasd, nálad homokos-e a talaj!
Miért baj, ha homokos a talaj?
A homokos talaj előnye, hogy jól szellőző, szabad lefolyású, és ami a legjobb, könnyen ásható. Hátránya, hogy a homokos talaj önmagában nem képes megtartani a nedvességet vagy a tápanyagokat. A homokos talajok kevésbé termékenyek, mint a többi típus. A homokos talaj általában savasabb, ami nem mindig előnyös a zöldségnövények számára. E problémák leküzdéséhez fontos megérteni, hogyan viselkedik a homokos talaj. Szerencsére van jó pár trükk, amivel könnyedén feljavítható a homokos talaj.
Szerves anyagok hozzáadása a nedvességtartam javítása érdekében
A szerves anyag valóban gyógyír és megoldás a homokos talajra; bármilyen talajt javít. Építi a talaj szerkezetét, miközben növeli a nedvességmegtartást. A komposzt és a trágya tápanyagokkal látja el a talajt, miközben növeli a pH-tartományt, ami gyakori a homokos talajokban. Kezdd azzal, hogy négyzetméterenként két vödör szerves anyagot alkalmazol. Könnyen tönkremegy, ezért évente többször is meg kell ismételni ezt. Általában három-négy hüvelyknyi szerves anyagot érdemes hozzáadni. Mit használj? A legáltalánosabb választás a komposzt, mert számos baktériumot és hasznos gombát tartalmaz, amelyek megkötik a homokos talajt, miközben javítják annak nedvességmegtartását. Biztonságos növényt ültetni olyan kertbe, amely akár 40% komposztot tartalmaz. De jó választás a bioszén is!
Talajtakaró alkalmazása, azaz mulcsozás!
Egy másik trükk, amellyel a homokos talajt javítható, hogy talajtakarót hordunk fel a talajra. Sokat segít a talajnak megőrizni a nedvességet, miközben nyáron hűvösen tartja. Néhány lehetőség a szerves talajtakarásra: levágott fű, komposzt, aprított levelek, faforgács, aprított kéreg, széna, szalma. A szakszerű mulcsozásról ebben a cikkben írtunk részletesen!
Mindig termezz valamit!
Ha homokos talajjal dolgozunk, amikor a dolgok nem növekszenek, a talaj homokká változik. A gyökerek segítenek lelassítani a víz áramlását, eltávolítják azt és lebontják a szerves anyagokat. A homokos talaj hosszú távú javításának egyik legjobb trükkje az, ha mindig termesztünk valamit, például takarónövényeket vagy zöldtrágyát. A takarónövények, mint például a lóhere, jelentős gyökérrendszerrel rendelkeznek, miközben javítják a nitrogéntartalmat a szennyeződésben. Segítenek megállítani az eróziót, védik a kerti ágyakat.